Fidye yazılımları BTC için tehdit – ABD Kongre üyesi

  Son dönemlerde kripto para piyasalarında, özellikle ABD kanadında yaşananlar sonrası fidye yazılım saldırıları gündeme daha sık gelir oldu. ABD’li Kongre Üyesi Bill Foster, fidye yazılımlarının Bitcoin’in (BTC) yasal statüsünü tehdit ettiğini dile getirdi.

  Kripto para piyasalarında son dönemlerde fidye yazılım saldırıları çok sık gündeme gelir oldu. ABD’de son olarak petrol boru hattı işletmecisi Colonial Pipeline’a karşı yapılan fidye yazılım saldırısında, hackerlar 75 Bitcoin (BTC) talep etmişti. Saldırı sonrası kilitlenen sitemin açılabilmesi için şirket bu ödemeyi gerçekleştirmek zorunda kalmıştı. Ardından ABD Adalet Bakanlığı bünyesinde FBI, 63,7 Bitcoin’i geri almayı başarmıştı. Son olarak bu saldırı sonrası gündeme gelen fidye yazılım saldırılarını bu kez de ABD’li Kongre Üyesi Bill Foster gündeme getirdi.

  Foster: “Fidye Yazılımları Bitcoin’in Statüsünü Tehdit Ediyor”

  Bill Foster, fidye yazılımlarının Bitcoin’in statüsünü tehdit ettiğini ifade etti. Fidye yazılımları ile kripto paraların bağlantısı, kripto sektörüne karşı endişeleri artırmaya devam ederken Foster konuya ilişkin olarak şu ifadelere yer verdi:

  Ortada suç oluşturan bir durum varsa, bunu yapanların kimlikleri açığa çıkartılmalı ve işlemler geri döndürülmelidir.”

  “Anonim İşlemler Potansiyel Tehdit Oluşturuyor”

  ABD Temsilciler Meclisi’nde demokratların bir üyesi olan Foster, Kongre’de gerçekleştirdiği konuşmasında fidye yazılımların “potansiyel tehdit” oluşturduğunu ifade etti. Foster online bir konferansta yaptığı açıklamalarında, şu ifadelere yer verdi:

  “Kongre’de, eğer anonim bir işlemin içinde bulunduysanız, sizin de bir suç komplosunun fiili katılımcısı olduğunuza ilişkin bir hissiyat var. Bu da Bitcoin ve kripto paralar için ciddi bir tehdit oluşturuyor.”

  Foster Colonial Pipeline Saldırısına İlişkin Konuştu

  Bill Foster, söz konusu konuşmasında fidye yazılımlarını son dönemlerde gündeme getiren Colonial Pipeline saldırısına ilişkin olarak da fikirlerini dile getirdi. Foster bu konuya ilişkin olarak şu ifadeleri kullandı:

  “Burada dikkatli konuşmam gerekiyor. Devletin yapabilecekleri, kapasitesi gizli tutulmalı. Uzun bir süredir, kötü kişilerin hiç de takdir etmediği şekilde Bitcoin’i takip edebiliyoruz(…) ABD’nin dijital dolar oluşturma çalışmaları arasında blok zincir işlemlerinin anonimliği veya mahremiyeti konusu da her geçen gün daha çok tartışılır oldu.”

  Benzer Başlıklar

  Daha Fazla Yükle