Kriptopara

Teknik ve Temel Analiz Nedir? Nasıl Yapılır?

  Bu yazımızda her kripto para kullanıcısının mutlaka merak sardığı analiz türlerine değineceğiz. Esasında analiz yapma, her yatırımcının sahip olması gereken bir meziyet. Özellikle de bu kadar oynak bir piyasada, sürekli değişen verilere uygun pozisyon almak hayati öneme sahip. Bunun için gerekli olan teknik ve temel analiz kavramlarını ve nasıl yapıldığına dair detayları birlikte inceleyelim.

  Teknik ve Temel Analiz Nedir?

  Teknik analiz, herhangi bir kripto para biriminin geçmiş fiyat hareketlerini izleyerek, gelecekte tabloda oluşabilecek fiyat değerlerini tahmin etmek için yapılan tahminlemedir. Temel analiz ise yatırım yapılan kripto para birimlerinin gerçek piyasa değerlerini bilebilmemizi sağlayan analiz çeşididir. 

  Teknik analiz kısa vadeli bir yatırım işleminde yön almak için kullanılırken, temel analiz uzun vadeli yatırım kararını doğru vermek için yapılır. Temel ve teknik analiz yapılırken birden fazla grafik incelemeden ve gösterge çeşitlerinden yararlanmak gerekir. 

  Temel Analiz Nasıl Yapılır?

  Temel analiz yapılırken, teknik analizden çok daha farklı bir yoldan ilerlenip, kripto paranın değerinin neye dayandığı kavranmaya çalışılır. Bu yüzden kripto para kadar onu geliştirenlerin projeye dair açıkladıkları FA değerleri yani bir varlığın içsel değeri de önemlidir.

  Temel analiz için ilk olarak kripto para projesinin FA’sı yani “içsel değer rakamı“ ele alınır. Eğer geliştiricilerin piyasaya sunum aşamasında açıkladıkları finansal değerler yüksekse, temel analiz kapsamında bu kripto paraya yatırım yapılabileceği söylenir.

  Temel Analizde Birim Başına Kar Değerlendirmesi

  Temel analiz gerçekleştirmenin ikinci aşamasında ise bir kripto para biriminin sadece bir birimini incelemek yer alıyor. Burada ise hem geçmişten hem de gelecekten fiyat verilerini ele alacağız. İlk olarak seçilen kripto para biriminin içinde bulunulan ayda bir birimi üzerinden yatırımcılarına ne kadar kar sunduğuna bakarız.

  Aynı işlemi her bir ay ve hafta için senelik fiyat grafiği üzerinden gerçekleştirmemiz gerekiyor. Bu kapsamda kripto para biriminin fiyatının bir sene içinde, sadece 1 birimi üzerinden kaç kez yatırımcıyı kara geçirdiğini net şekilde görebiliriz. Daha fazla ikna olmak için mum grafik formasyonlarını inceleyebiliriz. Kripto para 1 sene içinde değer kaybından çok daha fazla kez 1 birimi üzerinden etkili bir kazancı sunmuşsa temel analiz kapsamında bu kripto paranın alıma değer olduğunu söyleriz.

  Temel Analizde Aktif Adres Sayısına Dikkat Edin!

  Çoğu kişinin göz ardı ettiği ancak temel analizde önemli bir detayı ortaya koyan parametremiz aktif adres sayısıdır. Hangi kripto para için temel analiz yapıyorsanız, 2. aşamada onun için piyasada yer alan aktif adres sayısına bakmanız gerekir. Bunu kripto para hakkında verilen güncel haberler içinden veya analist yorumlarından öğrenmek mümkündür. 

  Kripto para birimi için verilen aktif adres sayısı yüksekse, bu birime yönelik alım hacminin de yüksek olabileceği anlamına gelir. Örneğin BTC’nin aktif adres sayısı XRP aktif adres sayılarının 140 kay üzerindedir. Bu mantıktan yola çıkarak iki birim arasında fiyat farkının göz ardı edilemez olduğunu söylememiz mümkündür.

  Temel Analizde İşlem Değeri İnceleme

  İşlem hacmi ile işlem değeri aynı şeyler değildir. İşlem değerini kripto para piyasasında işlem yapan bir yatırımcı herkese açık olan merkeziyetsiz alandan görüntüleyebilir. Burada bir kripto para için yapılan işlemlere bakıldığında değer yüksekse bunun olumlu bir belirteç olduğunu ifade edebiliriz. 

  ncak temel analizde işlem değerine baktığınız zaman transfer işlemlerinin her hangi bir önemi yoktur. Önemli olan iki kullanıcı arasından alım-satıma konu alan işlem adedinin ne kadar olduğudur. Eğer bu yüksekse temel analizde o kripto para birimin yatırıma değer olabileceği ifade edilir.

  Temel Analizde Son Noktayı Zincir Üstü Veri İzlemeyle Koymalıyız

  Temel analizde 3. aşamaya geldiğimizde bir kripto para biriminin zincir üstü verilerini izleyeceğiz. Burada panik yapmaya gerek yok, çünkü CoinMarketCap bizim için zincir üstü verilerini açıkça sunuyor. Diğer yandan zincir üstü verileri sunan internet platformlarından da veri rakamları görüntülenebiliyor. 

  Direkt olarak Coin Market Cap’ın web adresine giriş yapıp, ekranın sağında yer alan arama boşluğuna kripto para birimi adını girip, arama yaparak, zincir üstü veriler ulaşabilirsiniz. Veriler incelendiğinde kripto para biriminin değer kaybını gösteren ve kırmız ile açıkça renklendirilmiş olan verilerin yoğunluğu halinde o an için kripto paranın riskli bir koşulda olduğu anlaşılır.

  Hareketli Ortalama Üzerinden Teknik Analiz

  Temel analiz ardından teknik analize geçiş yaptığımızda bizi daha fazla rakam değeri bekliyor olacak. Burada kripto paranın fiyat rakamlarına eğilim daha yüksektir. İlk olarak hareketli ortalamayı baz alarak, fiyatın geleceğini tahmin etmeye çalışırız.

  Teknik analiz yapılmak istenilen kripto para birimi belirlenir. Ardından bu kripto para için borsa bültenlerinin sunmuş olduğu son 10 günlük hareketli ortalama değerine bakılır. Bu değeri analistlerde yorumlarında çok kez verirler. Adından borsaların açıkladığı aylık hareketli ortalama değerine bakılır. İki farklı hareketli ortalama değeri karşılaştırıldığında 10 günlük olanın aylığa çok yakın bir yakın noktada olduğu görülürse, teknik analiz bazında bu kripto paranın yükselişe hazırlandığı bilinir.

  Stake Oranı Üzerinden Teknik Analiz

  Bir kripto para birimine teknik analiz yaparken özellikle bu bir altcoin ise stake oranlarından yararlanabiliriz. Stake edilebilir kripto para birimlerinin ne kadar kişi tarafından stake edildiğini ve staking bakiye düzeyinin hangi konumda olduğu öğrenilir. Bu veriler yine borsaların açıklamaları kapsamında internetten bulunur. 

  Eğer altcoin’in staking oranı yüksekse bu ona olan ilginin yüksek olduğunu gösterecektir. Bu bakiyelerin oluşturulması için biliyoruz ki alım taleplerinin iletilmesi ve cüzdan altcoin aktarılması gerekiyor. Teknik analizde yüksek staking oranı, kripto para birimine yatırım yapılabileceğini gösterir. Fiyatının ise orta vadede artabileceği düşünülür.

  Mum Grafikleri ile Teknik Analiz

  Teknik analizde mum grafiklerinin okunmasından faydalanılabilir. Bunun için kripto para birimine ait mum grafikte basit fiyat hareketlerine bakılır. Mum grafiğin gövdesi oldukça uzun ise bu kripto para için ayı ve boğaların uzun süre savaş verdikleri bilinmelidir. Hem alım hem de satım baskısı yoğunluğu vardır. Aynı zamanda mum grafik kuyruğu uzunsa, grafikte yer alan en yüksek fiyat değerinin gün sonuna doğru oluşabileceği bilinir. Bu teknik analiz sonuçlarına göre yatırım yönü almaya dikkat edilmelidir. 

  Benzer Başlıklar

  Daha Fazla Yükle