Kripto Para

Elon Musk’ın TV programı üzerinden 100 bin dolar dolandırdılar

  Dolandırıcılar kripto para piyasasındaki yatırımcı yoğunluğundan ve insanların umutlarından faydalanmaya devam ediyor. Bu kez dolandırıcıların tezgahında Tesla ve SpaceX CEO’su Elon Musk’ın Cumartesi gecesi sunduğu SNL programı vardı. Dolandırıcılar SNL programını fırsata çevirerek Twitter üzerinden insanları 100 bin dolar değerinde dolandırdı.

  Kripto para birimleri hemen hemen her anlamda 2021 yılında hiç beklenmedik boyutlara ulaştı. Birçok kripto para birimi imkansız gibi düşünülen seviyelerde fiyat rekoru kırdı. Bu durum kripto paralara duyulan ilginin de artmasını sağladı. Ancak artan bu ilgi dolandırıcıların da ilgisini çekti. Daha önce de birçok yolla insanları dolandıran sahtekarların hedefinde bu kez Tesla ve SpaceX’in kurucusu Elon Musk’ı takip eden kripto para yatırımcıları vardı.

  Dolandırıcılar Elon Musk’ın Etkisinden Yararlanmak İstiyor

  Elon Musk, ABD’de Cumartesi gecesi (TSİ 9 Mayıs 06.30) Saturday Night Live (SNL) programını sundu. Program öncesinde kripto para piyasalarında büyük bir beklenti oluştu. Hemen hemen herkes Elon Musk’ın başta Dogecoin (DOGE) olmak üzere bazı kripto paralar adına şakalar yapmasını bekledi. Beklenen oldu ancak aynı saatlerde dolandırıcılar da Twitter üzerinden harekete geçti. Elon Musk’ın kripto para piyasalarındaki mevcut boğa koşusunda payının olduğu aşikar. Elon Musk’ın bu etkisinden yararlanmak isteyen dolandırıcılar sahte hesaplar ile dönem dönem harekete geçebiliyor.

  Çalınan Hesaplar SNL Hesabı Gibi Gösterildi

  Twitter’da bir süredir kullanılmayan ancak aynı zamanda mavi tik onayı olan 20 hesap, SNL programı yayınlanırken dolandırıcılar tarafından ele geçirildi. Hesaplardaki bilgiler, detaylar ve görseller hızla değiştirildi. Böylece hesaplar sanki SNL’in gerçek hesapları gibi paylaşımlar yapmaya başladı. Bu hesaplardan yapılan paylaşımlarda, yazılan adreslere gönderilecek küçük miktarlı kripto paraların 10 katının geri verileceği vaat edildi.

  Yaklaşık 100 Bin Dolarlık Kripto Para Toplandı

  Yüzlerce dikkatsiz yatırımcı bu vaatlere inandı ve belirtilen adreslerde belli miktarlarda çeşitli kripto paralar gönderildi. Twitter’daki bu tür hareketleri inceleyen Malware Hunter isimli hesap, söz konusu hesapların 40 bin dolarlık Bitcoin (BTC), 14 bin dolarlık Ethereum (ETH) ve 42 bin dolarlık Dogecoin topladığını belirtti.

  Geçtiğimiz yaz aylarında Elon Musk ve Joe Biden’ın da aralarında olduğu birçok ünlünün onaylı Twitter hesapları çalınmış ve benzer bir dolandırıcılık organizasyonu düzenlenmişti.

  Benzer Başlıklar

  Daha Fazla Yükle