Kripto Para

DeFi’de alarm! Kripto şirketi Celsius tüm işlemleri askıya aldı!

  Merkeziyetsiz finans (DeFi) sektörü için kritik anlar! Kripto para şirketi Celsius, tüm kullanıcı işlemlerini durdurma kararı alması ile birlikte işler iyice sarpa sardı! Son birkaç haftadır iflas ettiğine yönelik haberlerin paylaşıldığı Celsius’tan gelen bu hamle ile birlikte büyük bir krizin patlak vermesine yönelik endişeler büyüyor!

  Bir süredir iflas edeceğine ilişkin fısıltı gazetelerine duyumlar ulaşan Celsius, attığı son hamle ile dedikoduları resmen doğruladı! Kripto para şirketinden gelen tüm kullanıcı işlemlerini durdurma hamlesi ile birlikte “iflas” sesleri giderek yükselirken, DeFi’de kırmızı alarm boyutuna geçildi!

  Aşırı Piyasa Koşulları Sebep Gösterilerek İşlemler Durduruldu

  Şirket, yaptığı açıklamada kripto kışının yol açtığı aşırı piyasa koşullarına atıfta bulunarak işlem durdurma kararı aldığını açıkladı. Yapılan açıklamada, “Topluluğumuzun çıkarlarını gözetmek en büyük önceliğimizdir. Bu taahhüdü gerçekleştirmek ve risk yönetimi sistemimize bağlı kalmak için, kullanım koşullarımızda da yer alan ve bu sürecin gerçekleşmesine izin verecek bir maddeyi devreye aldık. Celsius’un değerli varlıkları var ve yükümlülüklerimizi yerine getirmek için özenle çalışıyoruz.” ifadelerine yer verildi.

  DeFi Sektörü Düşüşten Toparlanamadı!

  DeFi’de kilitlenen toplam değeri paylaşan DeFi Llama, merkeziyetsiz finansın zor günler geçirdiğini ortaya koyuyor. Sadece son iki günde %20 düşerek 80 milyar doların altına gerileyen değer, son yılın en düşük seviyesi olarak öne çıkıyor.

  Terra çöküşünün en önemli tetikleyicisi olduğu bu düşüş, Celsius gibi DeFi yatırımları ile bilinen şirketleri zora sokuyor. Sadece Terra, DeFi sektörüne Mayıs ayından bugüne 70 milyar dolardan fazla zarar verdi ve DeFi’de diğer büyük bir ağ olarak öne çıkan Lido’nun da stETH sabitliğini kaybetmesi yeni bir riski kapıya getirdi.

  Celsius Neden Zor Durumda?

  DeFi sektörünün zor durumda olması, Celsius’u büyük oranda etkileyerek iflasın eşiğine getirdi. Celsius’un neden bu duruma düştüğünün anlaşılabilmesi için şirketin yaptığı yatırımlara göz atmak faydalı olacaktır.

  Müşterilerine yüksek getiri sunma vaadini gerçekleştirmek için çalışan Celsius, yüksek getiri arayışı ile merkeziyetsiz finansa (DeFi) yöneldi. DeFi’de Terra ile hızlanan çöküş ise şirketin yatırımlarının değer kaybına ve para çıkışlarının hızlanmasına yol açarak şirketi iflasın eşiğine getirdi.

  Benzer Başlıklar

  Daha Fazla Yükle