Kripto Para

Meksikalı milyarder BTC kabul eden ilk bankayı açmak istiyor

  Meksika’nın en zengin isimlerinden biri olan milyarder Ricardo Salinas Pliego, açıkça Bitcoin’e (BTC) destek verdiğini ilan etti. Bankacılık sektöründe de faaliyet gösteren Pliego, ülkede Bitcoin’i kabul eden ilk bankacılık kuruluşunu kendilerinin açmak istediğini ifade etti.

  Kripto para piyasaları 2021 yılında, özellikle de 2020 yılının ikinci yarısında sektöre girmeye başlayan kurumsal yatırımcıların adımları ile ciddi bir büyüme elde etti. Bunun yanı sıra kripto paralar ile ilgili çeşitli alanlarda adım atan bankacılık kuruluşlarının bu hamleleri de kripto para piyasalarında olumlu karşılandı. Ancak Bitcoin (BTC) gibi kripto paraların bankacılık sektöründeki yeri gibi konular hala tartışılıyor. Bu tartışmalar devam ederken, Meksika’dan Bitcoin’e konuyla ilgili açık bir destek geldi.

  Pliego Meksika’da BTC Kabul Eden İlk Bankayı Açmak İstiyor

  Orta Amerika’nın en küçük ülkesi El Salvador Bitcoin’i ülkenin resmi para birimi ilan edince, benzer adımların sinyalleri özellikle Latin Amerika ülkelerinden gelmeye başlamıştı. Bu ülkelerden biri olan Meksika’da, ülkenin en zengin isimlerinden milyarder iş insanı ve Grupo Salinas’ın hem kurucusu hem başkanı Ricardo Salinas Pliego, Bitcoin’i kabul eden ilk bankayı açmak istediklerini ifade etti. Pliego’nun Bitcoin’e verdiği bu açık destek piyasalarda heyecanla karşılandı.

  Grupo Salinas’ın Bünyesinde Hangi Kuruluşlar Var?

  Ricardo Salinas Pliego, Grupo Salinas’ın kurucusudur. Şirketin sadece finans alanında 2,4 milyar dolara ulaşan yıllık geliri bulunuyor. Birçok alanda faaliyet gösteren şirketin bünyesinde TV Azteca kanalı, Grupo Elektra isimli elektronik ürün mağaza zinciri, Mazatlan F.C spor kulübü, Banco Azteca isimli finans şirketi gibi birçok kuruluş bulunuyor. Ayrıca Banko Azteca; Panama, Peru ve Honduras gibi ülkelerde de bireysel bankacılık hizmetleri veriyor.

  Pliego BTC Yatırımı ile Servetini Güçlendirmişti

  Şirketlerinden bağımsız olarak Pliego’nun, Bloomberg listesine göre kişisel olarak 15,8 milyar dolarlık serveti bulunuyor. Ayrıca Pliego, bu servetinin 3 milyar dolarlık bölümünü sadece bu yıl elde etti. Bu nedenle Pliego’nun Bitcoin’e açık destek vermesi, kripto para piyasalarında dengeleri değiştirebilir.

  Pliego 2020 yılında portföyünün %10’luk bölümünü Bitcoin’e ayırdığını duyurmuştu. Bu sayede servetine servet eklediği tahmin edilen Pliego Bitcoin desteğini artık bir üst aşamaya taşıyor.

  Benzer Başlıklar

  Daha Fazla Yükle