Kripto Para

BTC madenciliğinin karlı olduğu ülke: Arjantin

  Kripto para piyasasında son dönemde yaşanan düşüşler, Bitcoin madenciliği konusunda da kazançların düşmesine yol açtı. Ancak bu ülkedeki BTC madencileri, karmaşık enerji politikalarından yararlanarak yüksek kazanç elde etmeyi sürdürüyor…

  Kripto para piyasasının genelinde yaşanan sert düzeltme hareketleri, yatırımcılar kadar Bitcoin (BTC) madencileri tarafından da yakından takip ediliyor. Gerileyen fiyatlar sebebiyle kazançlarında azalma olan madencilerin aksine Arjantin’deki madenciler, hâlâ yüksek kazanç elde etmeyi sürdürüyor. Karmaşık enerji politikalarından yararlanan madenciler kazançlarına kazanç ekliyor.

  Kripto para basınında geniş yankı bulan haberlere göre Arjantin’deki kripto para madencilik faaliyetleri artış göstermeye başladı. Söz konusu artışta para kontrolleri, enerji sübvansiyonları ve artan enflasyon gibi faktörlerin etkili olduğu iddia ediliyor. Bu faktörlerin sonucunda uluslararası alanda da ilgi artmaya başladı. 

  Arjantin BTC Madenciliğinin Yeni Gözdesi

  Kripto para piyasasını etkileyen bu karmaşıklıkta Arjantin, BTC madencileri için çok cazip bir yer olmaya başladı. Bu sebeple Kanadalı madencilik şirketi Bitfarms Ltd., Güney Amerika'nın en büyük madencilik tesisini kurmaya karar verdi. Dev kripto para tesisinden geçtiğimiz aylarda yayınlanan raporda, yeni tesiste bir Bitcoin'in yaklaşık 4 bin dolar maliyet ile üretilebileceğini açıkladı.

  Kripto para piyasasını yakından takip eden araştırmacılardan biri olan Agustin Beltramino, son röportajında bu konuya değindi: “Bitcoin fiyatı son ayların en düşük seviyesinde olsa da, Arjantin'deki BTC madenciliği faaliyetleri, enerji giderlerinin çok düşük olması nedeniyle hala kâr getiriyor. Gerçek şu ki, Arjantin'de enerji ucuz olsa da, herkes bir gecede kâr sağlayamaz. Madencilik gücü, Arjantin'de madencilikten elde edilecek kârı hesaplamada kilit önem taşıyor.”

  Madencilik İşine Gireceklere Uyarı

  Bu alanda kapsamlı araştırmalar yapmasıyla ünlenen Agustin Beltramino, Arjantin’de madencilik donanımı almaya koşan aileleri uyardı. Beltramino, Bitcoin madenciliği yapmak isteyenlere görünen maliyetlerin beklenenden daha engelleyici olabileceğini söyledi: “Gerçek kazananlar, bir süredir madencilik yapanlar, çünkü madencilik donanımlarını çoktan amorti etmiş olabilirler. Kripto para madenciliğine yeni başlayanlar ise orta/uzun vadede kâr sağlamaya başlayabilirler.”

  Benzer Başlıklar

  Daha Fazla Yükle