Kriptopara

Kripto Para almadan önce dikkat edilmesi gereken 7 şey

  Kripto para sektörü, yeni yatırımcılar için karmaşık bir yapıya sahip görünebilir. Ancak öğrenmesi oldukça kolaydır. Makalemizde, kripto para sektörüne giriş yapmak isteyen kişilerin dikkat etmesi gereken noktalardan söz edeceğiz. 

  Kripto para birimleri, oldukça yeni bir sektör olduğundan, insanlarda çeşitli kafa karışıklıklarına neden olabiliyor. Öğrendikten sonra takip etmesi ve yatırım yapması oldukça kolay olan kripto paraların nasıl çalıştığını öğrenmek de önem arz eden bir konu. 

  Yatırım Aracınızı İyi Öğrenin

  Kripto paralara yatırım yaparken, yatırım yapmayı tercih ettiğiniz kripto paranın çalışma sistemini öğrenmeniz gerekir. Bir kripto para birimin neden üretildiğini, hangi amaca hizmet ettiğini bilmek, yatırımlarınız için son derece faydalı olabilir. 

  Örneğin Ripple’a yatırım yapmak istiyorsunuz ancak yatırım yaparken ana hedefiniz varlığın zamanla büyük bir değere sahip olması. Ancak böyle düşünüyorsanız muhtemelen çok da iyi bir adaya yatırım yapmamış olursunuz. Zira Ripple genellikle bir ödeme aracı olarak kullanılır ve değeri oldukça düşüktür. Ek olarak Ripple’a karşı açılan SEC davası nedeniyle de, varlık hali hazırda çeşitli sıkıntılar ile uğraşmaktadır. Şu duruma baktığımızda, Ripple’a yatırım yapmaktansa, Bitcoin veya Ethereum’a yatırım yapmanız daha mantıklı olacaktır. Bu nedenle, yatırım yapmadan önce, mutlaka yatırım yapacağınız kripto para hakkında fikir sahibi olun. 

  Kripto paranın ne zaman ortaya çıktığını öğrenmek dahi önemlidir. Unutmayın, bir kripto para ne kadar uzun süredir piyasada ise o kadar güvenlidir. 

  Yatırım Süresini Önceden Düşünün

  Bir kripto paraya yatırım yaparken, bunun hangi vadede gerçekleşeceğini düşünün. Yatırımınız uzun vadeli mi yoksa kısa vadeli mi olacak? Bu soruları mutlaka kendinize sorun ve ardından da karar verin. Çünkü yapacağınız bu yatırımlar, harcamalarınızı önemli bir biçimde etkileyebilir. Yatırım yaparken, piyasa eğilimlerini göz önünde bulundurup, yatırım sürenizi buna göre belirlemeniz en güvenilir yöntem olacaktır. 

  Konu hakkında daha fazla fikir sahibi olduktan sonra, temel analizleri ve teknik analizleri de inceleyerek, daha iyi bir yatırım gerçekleştirebilirsiniz. 

  Piyasaların Davranışlarını Ölçün

  İyi bir yatırım için en önemli kurallardan bir tanesi de doğru zamanda doğru bir yatırım gerçekleştirmektir. Bu nedenle piyasa davranışlarının iyi tahlil edilmesi, oldukça büyük bir öneme sahiptir. İlk etapta bu süreç de karışık gelebilir ancak son derece kolaydır. Son kripto para haberlerini dikkatli olarak takip etmelisiniz. Piyasa dinamikleri göz ardı edilerek gerçekleştirilen yatırımlar, çok büyük bir ihtimalle başarısız olacak yatırımlardır. 

  Yatırım yapacağınız kripto para birimini seçmenizin ardından temel ve teknik analizlere göz atabilir veya pazarın da genel durumuna analizler aracılığıyla bakabilirsiniz. 

  Yatırım Aracınız Güvenilir mi?

  Yüzlerce farklı kripto para seçeneğinden, hangisine yatırım yapacağınıza karar vermek zor olabilir. İnternet ortamında sürekli olarak şişirilen kripto paralar da söz konusudur. Ancak bu kripto para birimlerinin hepsinin güvenilir olduğunu söyleyemeyiz. 

  Yatırım yapacağınız kripto paranın, yeni bir fikri olması önemlidir. Yeni bir fikir ve yeni bir ürün, bu tokenın değerlenmesi anlamına gelebilir. 

  Sektör İçerisindeki Ünlü İsimleri Takip Edin

  Kripto para sektörü içerisinde birçok önemli isim yer alır. Bu kişileri takip etmek, zaman zaman oldukça faydalı olabilir. Zira güvenilir isimler, kripto para sektörü içerisinde önemlidir. Bu şekilde yanlış kripto paralara yatırım yapmaktan kaçınabilirsiniz. 

  Sektördeki önemli isimler sıklıkla, kaybetmeyi göze alabileceğiniz miktar ile yatırım yapmanızı söylerler. Bu oldukça doğru bir yaklaşımdır. Dünya üzerindeki her yatırımın riski vardır bu nedenle yatırım yaparken dikkatli olmakta ve sakin kalmakta yarar vardır. 

  Geçmiş yıllarda kripto paralara birkaç bin dolar yatırıp, şimdi ise milyoner insanların olduğunu unutmamak gerekiyor. Ancak bunun tam tersi sonuçların da yaşanabileceği her zaman akıllarda yer etmeli. Aksi takdirde büyük kayıplar yaşayabilirsiniz. 

  Kaybetmeyi Göze Alacağınız Miktarı Yatırın

  Yalnızca kripto paralarda değil, tüm yatırımlarda bu prensibin izlenmesi gerekir. Tüm yatırımların bir riski söz konusudur ve bu nedenle sadece gözden çıkarılabilecek miktarın yatırımda kullanılması gerekir. 

  Yatırım yaparken kendinize bazı sorular sorabilirsiniz. “Bu yatırımı yaptıktan sonra, ev kiranızı ödeyebilecek misiniz? Okul taksitinizi verebilecek misiniz?” gibi. Bu örnekler çoğaltılabilir. Kripto para sektörü, kişinin önemli miktarlarda kar elde etmesini sağlayabilir. 

  Ancak doğru miktarlarda para yatırdığınız takdirde, kaybetseniz bile sizin için büyük bir sıkıntı olmayacaktır. 

  Düşük Fiyattan Satın Alın

  Bir yatırım gerçekleştirmek istiyorsunuz ancak ne zaman yatırım yapacağınızı kestiremiyorsunuz. Yapabileceğiniz en mantıklı şey, yatırım yapmayı düşündüğünüz kripto paranın değerinin düşmesini beklemek olacaktır. Kripto paraların oldukça dalgalı bir yapısı söz konusudur ve bu nedenle zaman zaman yüksek inişler ve çıkışlar yaşanabilir. Yatırım yapacağınızın düşüş zamanını kollayarak, yatırım yapmanız, en mantıklı tercih olacaktır.

  Benzer Başlıklar

  Daha Fazla Yükle