Kripto Para

ABD Senatosu kriptolar ve fidye saldırılarını inceleyecek

  Son dönemde kripto paraların fidye amaçlı kullanılması giderek yaygınlık kazandı. Bu alana yoğunlaşan ABD Senatosu Ulusal Güvenlik ve Devlet İşleri Komite Başkanı Gary Peters, önemli açıklamalarda bulundu…

  Kripto paraların fidye amaçlı yapılan siber saldırılarda ne gibi bir rol oynadığı konusu araştırılmaya başlandı. Bu alanda ne tür adımların atılması gerektiğini mercek altına alan ABD Senatosu, sektör adına önemli kararlar alabilir. ABD Senatosu Ulusal Güvenlik ve Devlet İşleri Komite Başkanı Gary Peters fidye saldırıları ve kripto paralarla ilgili araştırmanın başlatıldığını duyurdu. 

  Kripto para piyasasında giderek yaygınlaşan siber saldırıları yapanların para transferi yaparken kripto para kullanmayı tercih ettiği belirtildi. Konuyla ilgili açıklamalar yapan Michigan eyaletinden Demokrat senatör Peters, araştırmanın amacına yönelik şunları söyledi: “Bu insanların neden kripto paraları tercih ettiğini, bunu nasıl engelleyebileceğimizi anlamak istiyoruz.”

  Siber Saldırılar Mercek Altında

  Son dönemde ABD’de Colonial Pipeline ve JBS USA gibi şirketlere yapılan siber saldırılar, yetkilileri de harekete geçirdi. Her biri milyonlarca dolar değerinde olan siber saldırılar sonrasında büyük çaplı kayıplar yaşanmıştı. Saldırıların kripto paralarla bağlantılı kısımlarını araştırmaya başlayan yetkililer, bu alanda önemli kararlar almaya hazırlanıyor. 

  Edinilen bilgilere göre kripto paralar, bu çalışmaların sadece bir kısmını temsil ediyor. Demokrat senatör Peters ise sadece kripto paraların siber saldırılardaki rolünü araştırmak için harekete geçtiklerini belirtti. Geçen yıl, milyonlarca dolarlık fidye ödediklerini hatırlatan senatör, “Bu suçları işleyen siber suçlular, bunun hesabını vermeyeceklerine inanıyorlar.” şeklinde konuştu.

  Ödenen Fidyeler Artıyor

  Kripto para dünyasının önde gelen analiz firmalarından Chainalysis, kripto paralar ile yapılan fidye ödemelerini mercek altına aldı. İncelemeye göre 2020 yılında kripto paralar ile yapılan fidye ödemelerinin toplam değeri bir önceki yıla göre 4 katına çıktı. Geçen sene 416 milyon dolara ulaşan fidye ödemeleri, 2021 yılında ise şimdiye kadar 200 milyon doları aştı. ABD Senatosu, mevcut kripto para regülasyonlarını göz önünde bulundurarak fidye ödemeleri hakkında kararını verecek. 

  Benzer Başlıklar

  Daha Fazla Yükle