Milyarder yatırımcının BTC fikri 180 derece değişti

  2021 yılının başlarında Bitcoin’e (BTC) karşı eleştirel yorumlarla gündeme gelen milyarlarca dolarlık fon yöneten Ray Dalio, fikrini tamamen değiştirmiş gibi görünüyor. Son günlerde yeniden gündeme gelen altın – BTC kıyaslamalarında Dalio, BTC tavsiyeleri vermeye başladı.

  Her ne kadar 17-18 Nisan tarihlerinde Bitcoin (BTC) sert değer kayıpları yaşamış olsa da son dönemlerde ciddi yükselişler elde ettiği biliniyor. Mart ve Nisan aylarında rekor tazeleyen Bitcoin, bu rekorlar ile “güvenli” yatırım aracı olarak görülmeye başladı. Bitcoin’in, son yükselişleri ile altın da dahil olmak üzere birçok varlıktan daha güvenli kabul edilmesi, eleştirileri de beraberinde getirdi.

  Dalio’dan “İyi Çeşitlendirilmiş” Portföy Tavsiyesi

  Milyarlarca fon yöneten Ray Dalio, özellikle 2021 yılının başlarında Bitcoin hakkındaki eleştirilen yorumları ile gündeme geliyordu. Bitcoin yeni yıla 30 bin dolar bandında giriş yapmıştı ve 4 ayda değerini ikiye katladı. Bu yükselişleri, Dalio’nun da fikrini değiştirmiş gibi görünüyor. Zira bir zamanlar BTC’yi eleştiren Dalio, şimdilerde BTC içeren tavsiyeler vermeye başladı.

  Texas A&M Bitcoin konferansında konuşma yapan Ray Dalio, tüm dünyanın şu anda çok kritik bir tehlike ile karşı karşıya olduğunu dile getirdi. Dalio, tüm dünyada insanların itibari paralarının değer kaybetmesinden korkmaya başladığını ve bu korkularında haklı olduklarını vurguladı. Covid-19 salgını ile birlikte itibari paralarda değer azalmaları ve enflasyonda artışlar görülmüştü. Dalio, buradan yola çıkarak herkese “iyi çeşitlendirilmiş” portföy tavsiyesinde bulundu.

  Dalio’ya Göre Portföyde Bitcoin İçin Makul Oran: Yüzde 20

  Milyarder yatırımcı ve fon yöneticisi Ray Dalio, yaptığı konuşmasında tek bir yatırım varlığına aşırı yüklenmenin mantıklı olmadığını dile getirdi. Dalio, tek varlığa maruz kalmanın mantıklı olmadığını söylerken, bunun “Bitcoin için bile” geçerli olduğunu dile getirdi. Kitco tarafından verilen habere göre Dalio, Bitcoin’i bir süre eleştirdikten sonra, onun portföyünde bulunmasına karar verdi.  Dalio’ya göre iyi çeşitlendirilmiş bir portföyde Bitcoin’in %20 oranında bulunması makul.

  Ray Dalio, daha önce yaptığı açıklamalarında hükümetlerin Bitcoin’e yasak getirebileceği konusunda uyarılarda bulunmuştu. Bu uyarıları ile tepki çeken Dalio, bir zamanlar altının da yasaklandığını hatırlatmıştı. Bitcoin’in 1 yıllık performansında, onun altın ya da gümüş gibi emtialardan çok daha farklı olduğu görülüyor.

  Benzer Başlıklar

  Daha Fazla Yükle