Kripto Para

Binance Çin’den çekiliyor! Etkileri ne olacak?

  İşlem hacmi bakımından dünyanın en büyük kripto para borsası olan Binance, Çin yasakları sonrası yeni bir kararla gündeme geldi. Binance, Çin anakarasından platforma giriş yapan müşterilerinin hesaplarına kısıtlama getirileceğini duyurdu.

  Çin, kripto para piyasalarına karşı başlattığı savaş ile 2021 yılına damgasını vurdu. Mayıs ayı ortalarında ilk olarak hedefine kripto para madencilerini alan Çin, daha sonra yasakların sınırlarını genişleterek sonunda tamamen kripto paraları yasakladı. Hatta Çin, kripto para borsalarında çalışanların da yasadışı faaliyette bulunmuş kabul edileceklerini belirterek, kripto paraların üzerine resmen kilit vurdu. Çin’de arka arkaya gelen yasaklama haberleri sonrasında, işlem hacmi ile dünyanın en büyük kripto para borsası olan Binance da Çin’den çekilme kararı aldı.

  Çin Anakarasından Giriş Yapan Hesaplar Kısıtlanacak

  Binance tarafından yapılan açıklamaya göre borsa, Çin anakarasından platforma giriş yapan müşterilerinin hesaplarının kısıtlanacağını belirtti. Çince yapılan açıklamalarda öte yandan Çin yuanı OTC pazar yerinin de 31 Aralık tarihinden itibaren platformdan kaldırılacağını duyurdu. Dünya genelinde regülatörlerin kıskacında kaldığı için düzenleyiciler ile sağlıklı iletişim kurmaya çalıştığı bilinen Binance borsası, Çin’de resmi olarak zaten hizmet vermiyordu. Ancak platformun müşteri kitlesinin önemli bir kesimini Çinli vatandaşlar oluşturuyordu.

  Binance Tarafından Yapılan Açıklama

  Çin anakarasından Binance platformuna erişim artık engelleniyor ancak Çin vatandaşı olup da Çin dışından Binance platformuna erişim sağlayan müşterilerin akıbetinin ne olacağı henüz bilinmiyor.  Konuya ilişkin yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi:

  Binance Çin anakarasından platforma bağlanan kullanıcıların işlemleri, sadece ‘fon çekme’ yapabilecekleri şekilde kısıtlanacak. Müşteriler sadece varlık çekimi, işlem iptali ve pozisyon kapatma gibi işlemler yapabilecek.”

  Binance’ın Rakibi de Benzer Adımlar Atmıştı

  Binance tarafından yapılan açıklamalara göre ayrıca, Çin yuanı OTC pazar yeri de 31 Aralık sonrasında platformdan tamamen kaldırılacak. Binance borsasının küresel çapta en büyük rakiplerinden biri olan Huobi borsası da Çin anakarasından platforma giriş yapılamayacağını duyurmuştu. Huobi, Binance borsasından farklı olarak ayrıca Çin bölgesinden giriş yapan kullanıcıların, hesaplarının da kapatılacağını açıklamıştı. Binance borsasından ise henüz buna benzer bir açıklama gelmedi.

  Benzer Başlıklar

  Daha Fazla Yükle