Kriptopara

Bitcoin Nasıl Nakite Çevrilir?

  Kripto paralar yaygınlaşarak, yüksek kazançlar sağladıkça kullanıcılar elde ettikleri Bitcoin’i nasıl nakite çevirebileceklerinin yollarını aramaya başladılar. 

  Bitcoin’i nakite çevirmek için birden fazla yöntemden faydalanmak mümkündür. Kripto para borsasından, soğuk cüzdanlar ve dönüştürme hizmetleri üzerinden BTC’nin nasıl nakite çevrilebileceğini bu yazımızda detaylı bilgiler ile aktaracağız.

  Kripto Para Borsasında Bitcoin Nasıl Nakite Çevrilir?

  Kripto para borsasında BTC’yi nakite çevirmek için kripto para borsası hesabının bir banka hesabına bağlanması ve ardından "kripto para satış" işleminin yapılması gerekir. Bu işlemde izlenen temel adımlar şu şekildedir:

  • İlk olarak yatırımcı kendisine ait olan kripto para borsası yatırım hesabına, işlem gerçekleştirdiği kripto para borsası platformunun "kullanıcı girişi" sekmesinden bilgilerini tanımlayarak, erişim sağlar.
  • Ardından ulaştığı hesabı içinde "banka hesabı tanımla" bölümüne girmesi ve ekrana gelen boşluğa bir banka hesap numarasını girerek, sanal cüzdana banka hesabını bağlaması gerekir.
  • Bu adım ardından ise "kripto para sat" sekmesine giriş yapılıp, BTC seçilerek satış emri verilir.
  • Ekrana yansıyan sanal cüzdan üzerinden ise "para çek" kutucuğuna tıklanır.
  • Yeni açılan pencereden kripto para yatırım hesabına bağlanan banka hesabı imajına tıklanıp, para çekme talebi onaylanır.

  Bu adımlar sonunda ise BTC miktarının fiat para karşılığı, banka hesabında görüntülenir. Kişi klasik şekilde ATM’den veya banka şubesinden banka hesabı kartı ile bu parayı nakit olarak temin eder. 

  Türkiye’de genel olarak yerel kripto para borsaları BTCTurk ve Paribu gibi borsalar tercih edilir. Ayrıca son dönemde Binance, Huobi gibi global kripto para borsaları da Türkiye bankalarında hesap açmış durumdalar. Kullanıcılar bu borsalardan kripto bozumu yaparak banka hesaplarına nakit çekme işlemi yapabilirler. 

  Donanım ve Masaüstü Cüzdandaki BTC Nasıl Nakite Çevrilir?

  Donanım veya masaüstü cüzdanlarda saklanan BTC’lerin doğrudan nakite çevrilmesi mümkün değildir. Ancak bu işlem için ilk olarak donanım veya masaüstü cüzdandaki BTC’ler kripto para borsası hesabının sanal cüzdanına transfer edilir. Bu adımlar ardından bir üst başlıkta sunduğumuz kripto para borsası hesabından BTC satış ve para çekme adımları aynen uygulanarak, banka hesabında görüntülenen BTC’nin fiat para karşılığı, hesaptan nakit olarak temin edilebilir.

  İkinci bir yöntem olarak donanım cüzdanınızdaki BTC’yi, nakite dönüştüren şahıslar aracılığı ile paraya çevirebilirsiniz. Donanım cüzdanınızdan, BTC’yi almak isteyen kişiye gönderirsiniz ve o da size nakiti elden yada hesabınıza havale olarak teslim eder. Forumlarda bu tip işlemleri komisyon karşılığında yapan insanlar mevcuttur.

  Dönüştürme Hizmetleriyle BTC Nakite Nasıl Çevrilir?

  BTC’yi nakite dönüştüren hizmetler, ByWare, MoneyMix, Tetchange, ChangeAM olarak bilinirler. Kişi bu hizmetlerin platformlarına internetten giriş yapıp, ana sayfalarda yer alan BTC’yi nakite dönüştürme formunu doldurur. Bu forma dönüştürülecek BTC miktarı, e-posta, Western Union anlaşmalı banka hesabı bilgileri tanımlanır ve "gönder" komutuna tıklanır.

  Aynı gün içinde platformlar kişinin e-postasına bir link gönderir. Bu link’e giriş ardından onay verildiğinde ise formda yer alan BTC miktarı için platform ile cüzdanlar arası bir transfer yapılır. Ardından BTC’ler dönüştürücü hizmet şirketine giderken, fiat para karşılığı ise BTC’yi nakite çeviren kişinin hesabına geçer. Bu yöntem kripto para borsalarının yanında sıklıkla tercih edilmemektedir.

  Bitcoin ATM’si Üzerinden Nakit Çekme

  Dünya'nın pek çok yerinde hızla yaygınlaşan Bitcoin ATM’leri üzerinden de BTC nakite çevrilebilir. Bunun için haritadan en yakın BTC ATM’si seçilir. Bağlı olduğu prosedüre uygun olarak ATM’ye BTC gönderimi yapılır. BTC işleminin onaylanmasının ardından Bitcoin ATM’sinden nakit tutarı çekilir.

  Benzer Başlıklar

  Daha Fazla Yükle