Kripto Para

Fransa Merkez Bankası’nın BTC alması gündemde

  Kripto para birimlerine ve özellikle Bitcoin’e (BTC) olan ilgi her geçen gün artıyor. Perakende yatırımcıdan sonra kurumsal yatırımcının da piyasa girmesinin ardından gözler ulusal merkez bankalarına çevrildi…

  Kripto para uzmanları, 2020 yılından bu yana kurumsal firmalardan da büyük ilgi gören Bitcoin ve kripto para yatırımlarının gelişeceğini belirtiyor. Pek çok yatırımcı, Bitcoin yatırımlarında sıradaki grubun büyük finans kuruluşları ve ulusal merkez bankaları olduğunu söylüyor. Özel bankaların kripto para konusunda adımlar atmaya başlamasından sonra ulusal merkez bankalarının da Bitcoin yatırımı yapabileceği iddia ediliyor.

  Bitcoin savunucuları, gelecekte pek çok merkez bankasının da blockchain teknolojisini benimsedikten sonra Bitcoin’e ilgi göstereceklerini öne sürüyor. Genel anlamda ülkelerin Bitcoin’e yaklaşımı konusunda belirsizlik devam ediyor ancak, bu süreçte merkez bankalarının harekete geçeceği düşünülüyor. Pek çok Bitcoin savunucusuna göre merkez bankaları rezervlerine Bitcoin eklemeye başlayacak.

  Fransız Milletvekilinden Bitcoin Alma Teklifi

  Bu konuyla ilgili global gelişmeler yakından takip edilirken, son olarak Fransız Milletvekili Jean-Michel Mis, Fransız Senato’suna Bitcoin önerisinde bulundu. Meclise dilekçe sunan milletvekili, Fransız Merkez Bankası’nın Bitcoin ve diğer kripto para birimlerini satın alma yetkisi verilmesini istiyor. Mecliste görüşülecek bu önerinin nasıl sonuçlanacağı henüz netlik kazanmadı.

  Global piyasalarda henüz Bitcoin satın alan bir ülke merkez bankası olmadığı biliniyor. Merkez Bankaları, kendi dijital para birimlerini çıkartarak blockchain teknolojisini kullanmak için girişimlere başladı. Çin’de başlayan dijital yuan hareketi kısa sürede pek çok ülkenin merkez bankasını harekete geçirdi. Buna rağmen merkez bankaları rezervlerine Bitcoin ve diğer kripto para birimlerini koyma konusunda henüz net bir tavır sergilemedi.

  Merkez Bankaları Bitcoin Alacak Mı?

  Fransız Milletvekili Jean-Michel Mis’in bu hamlesi, merkez bankalarının rezervlerine Bitcoin ekleme konusunu gündeme getirdi. Bitcoin savunucuları bunu olumlu bir gelişme olarak lanse ederken, daha önceden Avrupa Merkez Bankası Başkanı Christine Lagarde’nin açıklamaları hatırlandı. Başkan Lagerde, kendisine sorulan Bitcoin satın alma sorularına olumsuz yanıt vermiş ve merkez bankalarının kısa dönemde Bitcoin tutmasının mümkün olmadığını belirtmişti.

  Güncel verilere göre şu anda 1 BTC fiyatı %bitcoin+try% TL. Döviz cinsinden ise %bitcoin+usd% Dolar olarak borsalarda alıcı bulmaktadır. Son olarak, Bitcoin fiyatı 24 saatte %bitcoin+yuzde%.

  Benzer Başlıklar

  Daha Fazla Yükle