ABD’li senatör: BTC’nin çevreye etkisi gerçek bir sorun

  ABD’li senatör Elizabeth Warren, Yahoo Finance’in Genel Yayın Yönetmeni Andy Serwer ile bir söyleşi gerçekleştirdi. Warren dikkat çeken bu söyleşide Bitcoin’in (BTC) çevresel etkilerine ilişkin fikirlerini dile getirdi.

  Lider kripto para birimi Bitcoin (BTC), en başından beri kripto para piyasalarının en popüler kripto para birimi konumunda. Ancak Bitcoin’in yakaladığı ilgi, 2021 yılında zirve seviyelere yükseldi. Yatırımcıların yoğun talebi gün geçtikçe artmaya da devam ediyor. Ancak Bitcoin’in bu kadar popüler hale gelmesi, onunla ilgili tartışma konularını da daha sık şekilde gündeme getirir oldu. Bitcoin’in tartışma yaratan birçok özelliği bulunuyor. Volatil yapısı, işlevselliği, BTC üretilirken tüketilen enerji ve bu enerji tüketiminden kaynaklanan çevre kirliliği gibi problemler, tartışma yaratan konular arasında yer alıyor.

  Senatör Warren Banka Mevduatları ile BTC’yi Kıyasladı

  ABD Massachusetts Senatörü Elizabeth Warren da Yahoo Finance Genel Yayın Yönetmeni Andy Serwer ile gerçekleştirdiği söyleşide bu durumlardan birini ele aldı. Warren, Serwer ile söyleşisinde Bitcoin’in çevresel etkilerini değerlendirdi. Warren’a göre Bitcoin’in çevresel etkileri “gerçek birer sorun” oluşturuyor. Konuya ilişkin olarak Warren “Bitcoin ve diğer kripto para birimleri ile ilgili düşünüyorum, çevresel etkilerinin gerçek bir sorun olduğuna inanıyorum” sözlerini dile getirdi.

  Bitcoin, birçok özelliği ile sık sık gündeme geliyor olsa da 2021 yılında en çok da tükettiği yüksek enerji gündeme gelir oldu. Hatta bu nedenle ABD’de New York milletvekilleri yakın bir tarihte Bitcoin madencilik faaliyetlerini 3 yıllığına askıya alacak bir yasa tasarısı önerisinde bulundu. Elizabeth Warren, söyleşide banka mevduat hesaplarının o kadar enerji kullanmadığını vurguladı. Warren, buradan yola çıkarak tüketicilerin daha “duyarlı” olmaya teşvik edildiğini belirtti.

  Warren Kripto Para Birimlerinin Düzenlenmesi Hakkında Konuştu

  Warren konuşmasında Bitcoin’in çevresel etkilerinin ardından bir de kripto para piyasalarındaki düzenleme çalışmalarına ilişkin açıklamada bulundu. Warren, kripto para birimlerinin düzenlenmesi konusunda ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu’nun (SEC) uzmanlığına güvendiğini dile getirdi. Konuya ilişkin olarak Warren şu ifadelere yer verdi:

  “Bu konuyu SEC’ye yeniden bildirdim. Bu şekilde, neden güçlü bir düzenleyici kuruma ihtiyacımız olduğunu hatırlıyorum.”

  Benzer Başlıklar

  Daha Fazla Yükle