Kripto Para

Rüya değil gerçek! Bitcoin 62 bin doları gördü!

  Kripto para piyasalarına bugün hakin olan satıcılı havaya karşın Nijerya’da Bitcoin fiyatı 62 bin dolara tırmandı! Ülkede baş gösteren sıkıntılar nedeniyle BTC’ye olan talep artarken, Bitcoin’in prim oranı yüzde 120’ye dayandı.

  Nijerya’da seçim için geri sayım başlarken, e-Naira sistemine geçme konusunda atılan adımlar Bitcoin (BTC) talebini patlattı! Eski banknotların yenisi ile değiştirilmesine yönelik ortaya çıkan sıkıntılar sonrası BTC fiyatı yüzde 60 ila yüzde 120 arasında prim yaparak 62 bin doları gördü.

  Kıt Banknotlar BTC Talebini Artırdı

  Eski banknotların yenileri ile değiştirilme sürecinde ülkede yeni banknot kıtlığı yaşanıyor. E-Naira’ya geçiş süreci istenildiği şekilde ilerlemezken, ülke vatandaşları günlük işlemlerde sorun yaşamamak adına Bitcoin’e (BTC) geçiş yaparak çare aramaya devam ediyor.

  Eşler arası (P2P) işlemlerde en büyük işlem hacminin oluştuğu ülkeler arasında yer alan Nijerya, bu dönüşüm sürecinde yine çareyi lider kripto para biriminde buldu. Nakit ve dijital para sıkıntısı yaşanan ülkede meydana gelen bu olumsuzluk ise BTC fiyatına yaradı!

  Bitcoin’de 62 Bin Dolar Görüldü!

  Nakit ve dijital para sıkıntısı yaşayan ülkede Bitcoin’e artan büyük talep ise fiyat patlaması yaşattı. Nijerya’nın en önemli kripto para borsalarından olan NairaFX’te BTC fiyatı yüzde 120’ye varan artış yakalayarak yaşanan talep patlamasını ortaya koydu.

  Borsada Bitcoin fiyatının 17,8 milyon Naira (Yaklaşık 38 bin 600 dolar) olması ardından LocalBitcoins isimli P2P borsasında da 62 bin dolar görüldü. Henüz fiyatlara yönelik bir müdahale gelmezken sorunun devam etmesi halinde BTC artışının genele yayılıp yayılmayacağı merak konusu oldu.

  Nijerya’da Sorunlar Bitmiyor

  Nijerya’da seçime haftalar kaldı ve ülkede enflasyon ve kara para aklama gibi önemli sorunlar yaşanıyor. Hükümet, ülkede enflasyon ve kara para aklamanın önüne geçmek için piyasaya yeni banknotlar sürme yoluna gitmişti. 31 Ocak’a kadar eski banknotların yenileri ile değiştirilmesi için süre veren hükümet, yaşanan problem sonrası bu süreyi 10 Şubat’a kadar uzattı. Yeni banknotlara ulaşamayan vatandaşlar ise çareyi Bitcoin’de buldu ve küresel piyasalarda 22 bin 904 dolardan işlem gören BTC fiyatı Nijerya’da 62 bin dolara kadar yükseldi.

  Benzer Başlıklar

  Daha Fazla Yükle