Kripto Para

SEC ve Ripple davasında son gelişme

  5 ayı aşan bir süredir ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC) ile Ripple arasındaki dava devam ediyor. 21 Mayıs TSİ 21.00’da SEC ile davanın hakimi Yargıç Sarah Netburn bir telefon konferansı gerçekleştirdi. SEC avukatı konferansta, Ripple avukatlarının XRP’nin aynı zamanda para birimi ve menkul kıymet olabileceğini savundu.

  22 Aralık 2020’de ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC), Ripple şirketine ve şirketin 2 üst düzey yöneticisine dava açtı. Davada SEC, Ripple’ın geriye dönük XRP satışlarının yasadışı olduğunu öne sürdü. Çünkü SEC’ye göre XRP menkul kıymet ve alınıp-satılamaz. Aralık 2020’de açılan bu dava aylardır devam ediyor. 21 Mayıs tarihinde TSİ 21.00’da SEC kıdemli avukatı olan Jorge Tenreiro, Sulh Yargıç Sarah Netburn ile telefon konferansı gerçekleştirdi. Tenreiro konferanst, Ripple avukatlarının şirkete XRP’nin aynı zamanda para birimi ve menkul kıymet olabileceğini ilettiğini savundu.

  SEC’nin Savunması Beklenen Bir Savunmaydı

  SEC avukatı Tenreiro, Ripple’ın da aslında SEC’nin iddia ettiği gibi XRP’nin bir menkul kıymet olduğunu bildiğini iddia etti. Konuya ilişkin olarak Tenreiro “Onlar sofistike oyunculardı. En az 12 hukuk firması ile çalıştılar. Ripple’ın yaşadığı sözde kafa karışıklığı, gerçekte olanlara karşı test edilmelidir.” dedi. SEC, Ripple’ın XRP ile ilgili olarak avukatlardan ne tür hukuki tavsiyeler aldığını ortaya çıkarmaya çalışıyor. Bu nedenle Tenreiro’nun konferanstaki bu savunması da aslında beklenen bir savunma olarak değerlendiriliyor.

  Tenreiro: “Ripple İçin Oyun Biter”

  Ayrıca Tenreiro, Ripple kanadının söz konusu davaya ruh hallerini yansıttıklarını da iddia etti. Howey için belirsizlik iddialarının geçersiz olduğunu savunan Tenreiro konuya ilişkin “Savunmalarının bir parçası olarak ruh hallerini doğrudan kullandılar.” ifadelerine yer verdi. Tenreiro, avukat-müvekkil ilişkilerine ek müdahaleler konusunda, Ripple’ın avukat tavsiyelerine uymaması durumunda Ripple için oyunun bitebileceğini söyledi. Konuya ilişkin olarak Tenreiro’nun açıklamaları şöyle:

  “Tavsiye alır ve bu tavsiyelere uymazlarsa kaybederler. Avukatları onlara gerçeği söylese yine de SEC ile uğraşmak zorunda mısınız? Bu durumda Ripple için oyun biter, artık kafaları karıştı. Borsalara ne verdiklerini bilmiyoruz.”

  Benzer Başlıklar

  Daha Fazla Yükle