Kripto Para

ABD Hazine Bakanı Yellen kripto para açıklamasında bulundu

  ABD Hazine Bakanı Janet Yellen, konuk olduğu yayında Bitcoin (BTC) ve diğer kripto para birimleri hakkında önemli açıklamalarda bulundu. Yellen, ayrıca teşvik paketlerinden de bahsetti…

  Kripto para basınında yer alan bilgilere göre katıldığı televizyon programında önemli açıklamalarda bulunan Yellen, hedefine kripto para birimlerini aldı. ABD Hazine Bakanı Janet Yellen, lider kripto para birimi Bitcoin’in genellikle yasa dışı finans için kullanıldığını vurguladı. Daha önce de benzer yönde açıklamalarda bulunan Yellen, bu ifadelerini açıkladıktan sonra BTC fiyatında ciddi bir düşüş yaşanmıştı.

  Bitcoin fiyatındaki düşüş devam ederken gelen bu haberler, kripto para yatırımcılarının panik yaşamasına sebep oldu. Bitcoin’in verimsiz olduğunun altını çizen ABD Hazine Bakanı, konu hakkındaki açıklamasında şunları söyledi: “Bitcoin, işlemleri gerçekleştirmede son derece yetersiz ve spekülatif bir varlık. Bitcoin’in spekülatif olduğunun bilincinde olunmalı.”

  Dijital Paralara Olumlu Bakıyor

  ABD Başkanı Joe Biden’ın kabinesinde yerini alan Janet Yellen, uzun zamandır kripto para sektörüne karşı önyargılı olduğu bilinen isimler arasında yer alıyor. Yıldızı Bitcoin ve diğer kripto paralarla bir türlü barışmayan Yellen, buna rağmen dijital para konusunda olumlu açıklamalar yapmaya devam ediyor

  Merkez bankaları tarafından çıkartılması planlanan dijital paralara da ayrı bir parantez açan Maliye Bakanı, bu konuda çalışma yapılması tavsiyesinde bulundu. Yellen’in dijital para konusundaki açıklaması şu şekilde basına yansıdı: “Fed’in dijital dolar konusunda çalışma yapması faydalı olur. Dijital paralar daha hızlı ve düşük maliyetli ödemelere öncülük yapabilir.”

  Bitcoin Fiyatında Rekor Düşüş Yaşandı

  ABD Hazine Bakanı tarafından yapılan bu açıklamaların kripto para basınında geniş yankı bulmasının ardından, piyasalarda hareketli saatler yaşandı. Lider kripto para biriminin fiyatında yüzde 10’un üzerinde bir düşüş görülürken, BTC fiyatı adeta çakıldı. Kısa bir süre sonra düzeltme hareketinde toparlanma belirtileri görülen Bitcoin yeniden uzmanların “pozitif” dedikleri seviyeye tırmandı. Yine de yoğun satış baskısı ile karşılaşan Bitcoin fiyatındaki düzeltmenin ne kadar süre daha devam edeceği merak ediliyor.

  Benzer Başlıklar

  Daha Fazla Yükle