Kripto Para

ABD Hazine Bakanı: FTX çöküşü Lehman anı yaşattı

  ABD Hazine Bakanı Janet Yellen, New York Times’ın Dealbook Zirvesi’ne konuk oldu. Yellen, kriptolarda deprem etkisi yaratan FTX çöküşü hakkında “Kripto içinde bir Lehman anı” yaşandı ifadelerini kullandı…

  Kripto para piyasası, dev borsa FTX’in ani bir şekilde iflas etmesinin ardından toparlanmaya çalışıyor. Kripto sektörüne olan güveni sarsan FTX’in çöküşü hakkında açıklamalar yapan kişiler arasına ABD Hazine Bakanı Janet Yellen de girdi. Yellen, konuk olduğu Dealbook Zirvesi’nde FTX iflas başvurusunu ve kripto düzenlemeleri hakkında konuştu.

  FTX’in çöküşünü 2008 mali krizine yol açan Lehman Brothers iflasına benzeten Janet Yellen şunları söyledi: “Kripto içinde bir Lehman anı yaşandı. Bu, yatırımcılara özellikle de üstlendikleri riskler hakkında pek bilgi sahibi olmayan insanlara zarar verebilecek kötü bir şey.” Hazine Bakanı’nın bu açıklamaları bazı kripto para destekçilerinin tepkisini çekti. 

  Kripto Düzenlemeleri İçin Örnek

  FTX kripto para borsası kurucusu ve eski CEO’su Sam Bankman-Fried hakkında açıklamalar yapan ABD Hazine Bakanı, bu olayın ardından kriptoların düzenlenmesi gerektiğini söyledi. FTX ve yan şirketi Alameda Research olayına atıfta bulunan Yellen’in Sam Bankman-Fried’dan üstü kapalı bir şekilde söz etmesi dikkatlerden kaçmadı: “Düzenleyici boşlukların kapatılmasını sürekli olarak teşvik etti. Onun (SBF) firmasıdan daha iyi bir örnek olamaz.”

  Bankacılık Sektörüne Övgü 

  ABD Hazine Bakanı Janet Yellen, Finansal İstikrar Gözetim Konseyi’ne başkanlık ediyor. Konsey, FTX çöküşünden önce dijital varlıkları yöneten mevcut mali yasaların uygulanmasına devam edilmesi yönünde karar verdi. Janet Yellen, dijital varlıkların bankacılık sektöründe kriz yaratmamış olmasını olumlu karşıladı: ““Gördüğünüz gibi patlamanın iyi tarafı, bankacılık sektörüne sıçramamış olması. Bankacılık düzenleyicileri, çok dikkatli davrandılar.”

  FTX’in ani bir şekilde iflas etmesinin ardından kripto para piyasasındaki belirsizlik sürüyor. Bazı analistler, en büyük kripto para birimi Bitcoin (BTC) fiyatında son bir düşüş hareketi daha beklerken bazıları ise artık dip seviyelerin görülmüş olabileceğine dikkat çekiyor. 

  Benzer Başlıklar

  Daha Fazla Yükle