Mike Novagratz’dan kritik XRP yorumu

  ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC) ile Ripple arasındaki dava sürecinde XRP fiyatı %150’den fazla artış gösterdi. Ripple’ın davada elini güçlendirmesinin bu artışlarda etkili olduğu düşünülüyor. Milyarder yatırımcı Mike Novagratz da buradan yola çıkarak XRP fiyatını yorumladı.

  ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu’nun (SEC), 22 Aralık 2020 tarihinde açtığı dava hala sürüyor. SEC, Ripple şirketine ve şirketin iki üst düzey yöneticisine 1,2 milyar dolarlık dava açmıştı. Davada, XRP’nin alınıp satılamaz bir varlık olduğu gerekçe gösterilmişti. 2012 yılından dava sürecine kadar yapılmış olan toplu XRP satışlarının yasa dışı olduğu gerekçesi ile SEC’nin açtığı davada iki duruşma görüldü.

  İlk duruşması 22 Şubat tarihinde görülen davanın ikinci duruşması ise 6 Nisan tarihinde görüldü. İlk duruşmasından sonuç çıkmayan davanın ikinci duruşmasında Ripple nispeten elini güçlendirdi. Ripple’ın elini güçlendirmesi XRP fiyatına olumlu anlamda yansıdı. Davanın açılması ile birlikte 0,17 dolar bandına kadar gerileyen XRP, bu süreçte 1,30 dolar bandını aşmayı başardı.

  Novagratz Ripple Hisseleri ile XRP Fiyatını Karşılaştırdı

  XRP’nin dava sürecinde elde ettiği muazzam değer artışlarının arkasında, Ripple’ın davada elini güçlendirmeye başlamasının olduğu düşünülüyor. Birçok kişi gibi milyarder yatırımcı ve GalaxyDigital’in CEO’su Mike Novagratz da bu fikri benimseyen kişilerden biri. XRP rallisinin dava ile güçlendiğini ifade eden Novagratz, Ripple’ın yakında davadan anlaşma elde edebileceğini savundu. Ünlü yatırımcıya göre bu beklenti de XRP fiyatına olumlu şekilde yansıyor.

  Novagratz, davanın gidişatının yanı sıra bir de XRP ile Ripple hisse fiyatları arasında bir karşılaştırma yaptı. İkincil piyasalarda işlem gören Ripple hisselerinin toplam değerinin 2 ile 3 milyar dolar arasında olduğu biliniyor. Öte yandan XRP’lerin toplam değeri de son artışlar ile 70 milyar doların üzerine çıktı. Novagratz bu iki değeri karşılaştırdı.

  Novagratz’a Göre Bu Fark Yatırımcıları Mağdur Edebilir

  İki değerin arasında uçurumların olduğunu ifade eden Novagratz, bu durumun piyasalarda bir ikilem oluşturduğunu belirtti. Novagratz’a göre bu devasa farktan dolayı bir uyuşmazlık var. Ripple hisselerinin aşırı ucuz olduğunu ifade eden Novagratz, bu gerçek değilse de XRP fiyatının çok pahalı olduğunu dile getirdi. Novagratz bu uyuşmazlığın, yatırımcıları mağdur edebileceğini ifade etti.

  Kripto para borsalarında güncel olarak 1 XRP fiyatı %ripple+try% TL. Döviz cinsinden ise %ripple+usd% Dolar olarak borsalarda alıcı bulmaktadır. Son olarak, Ripple 24 saatte %ripple+yuzde%.

  Benzer Başlıklar

  Daha Fazla Yükle