Kripto Para

ABD Hazine Bakanı kripto paralarla ilgili konuştu

  ABD Hazine Bakanı Janet Yellen, kripto paralar hakkında sık tartışılan soruna açıklık getirdi. Yellen, kripto para aklama gibi suçların giderek büyüyen bir sorun olduğunu söylemesi endişe yarattı…

  Kripto para sektörünün geleceği üzerinde çok önemli bir etkisi bulunduğu tahmin edilen ABD Hazine Bakanı Janet Yellen’dan yeni açıklamalar geldi. ABD’deki politika yapıcılar, regülatörler ve özel sektör uzmanları, finansal teknolojilerin görüşüldüğü toplantıda bir araya geldi. 

  Bu toplantıda dikkat çekici açıklamalar yapan ABD Hazine Bakanı, kripto paralardaki kara para aklama suçuna vurgu yaptı. Teknolojik inovasyonların toplumdaki eşitlik sorununu hafifletmek amacıyla kullanabileceğini ifade eden Yellen, bu teknolojilerin olumsuz yanlarına da dikkat çekti. 

  Kripto Paralar ve Terör Finansmanı 

  En büyük problemlerin başında kripto para birimleri ile yapılan terör finansmanını gösteren ABD Hazine Bakanı şunları söyledi: “Yeni teknolojilerin neler vaat ettiğini görebiliyorum. Ama şu gerçeği de kabulleniyorum: Kripto paralar, kara para aklamak ve terörü finanse etmek için kullanılıyor.”

  Özellikle koronavirüs pandemisi sebebiyle siber saldırıların arttığını ve bu saldırılarda kamu kurumlarının hedef alındığını söyleyen Yellen, kripto para transferlerine dikkat çekti. “Dolandırıcılık, kara para aklama, terör finansmanı, veri hırsızlığı gibi alanlarda bir risk patlaması yaşanıyor.” ifadelerini kullanan Hazine Bakanı’nın kripto para birimlerine müdahalesi gündeme geldi.

  Reüglasyona Güncelleme Sinyali 

  ABD Kongresinin geçen yılın aralık ayında onayladığı Kara Para Aklamayla Mücadele Yasası’na atıfta bulunan Hazine Bakanı, bu konuda çok iyi zamanlama yaptıklarını belirtti. Yasa dışı kripto para kullanımının giderek artan bir sorun olduğunu tanımlayan Yellen, ABD’deki çoğu regülasyonun güncellenmesi gerekebileceğini ima etti.

  Kripto para basınında ABD Hazine Bakanı Janet Yellen’ın açıklamaları yakından takip edildi ve geniş yer aldı. Yellen, yaptığı açıklamalarında sık sık Hayat kalitesini bir üst seviyeye çıkarmaya yarayacak bir merdiven” işlevi görmesi gerektiğini belirtiyor. Kripto para uzmanları ise bu açıklamaların sonucunda ABD’de kripto paralara karşı sert regülasyon önlemlerinin alınabileceğini vurguluyor.

  Benzer Başlıklar

  Daha Fazla Yükle