Kripto Para

Dijital Yuan, ABD doları için tehdit mi?

  Dünyada finans sektöründe ABD dolarının egemenliği bulunuyor. Ancak ünlü milyarder yatırımcı ve Bridhewater Associates’in kurucusu Jay Dalio’ya göre Çin’in merkez bankası dijital parası (CBDC) olan Dijital Yuan, küresel piyasalarda doların yerini alabilir. Dailo, Dijital Yuan projesinin dolara tehdit oluşturabileceğini ifade etti.

  Kripto para piyasaları 2021 yılında çok yoğun bir şekilde, dünyanın hemen hemen her yerinde yaygınlaştı ve insanlar tarafından benimsendi. Kripto paraların benimsenmesi ile birlikte, ülkelerin bu alandaki çalışmaları da şekillenmeye başladı. Bu kapsamda birçok ülkede merkez bankası dijital parası (CBDC) çalışmaları başladı ya da çalışmalar hızlandı. Ancak bu konuda lider olan Çin, artık birçok bölgede Dijital Yuan’ın test kullanımlarına geçti. CBDC konusunda dünyada lider konumda yer alan Çin, ünlü milyarder yatırımcı Jay Dalio’ya göre bu konuda finans sektöründe dolar için bir tehdit oluşturabilir.

  Milyarder Yatırımcıya Göre Dijital Yuan, ABD Dolarına Tehdit Oluşturabilir

  Dünyada ABD dolarının egemenliğinin olduğu biliniyor. Dalio’ya göre CBDC mücadeleleri de hız kazanacak ve Çin bu mücadelede bir adım önde. Dalio Dijital Yuan’ın, ABD dolarına küresel pazarda bir tehdit oluşturabileceğini dile getirdi. CNBC’ye açıklamalarda bulunan Dalio, Çin’in CBDC çalışmaları konusunda ABD’ye göre çok daha önde olduğunu aktardı. Dünyanın en büyük ekonomisi kabul edilen ABD’nin bu alanda geç kalmış olması, Dijital Yuan’ın özellikle de Asya pazarında daha ön planda olmasını sağlayabilir.

  Dalio, Dijital Yuan’ın En Rekabetçi Dijital Varlık Olacağını Düşünüyor

  Jay Dalio’ya göre ABD eninde sonunda bir dijital dolar çıkaracak. Ancak Dalio dijital doların, ABD’nin borçları yüzünden rekabetçi bir para birimi olmayacağını düşünüyor. Fakat ABD ekonomisi göz önüne alındığında ve ABD’nin pazardaki yeri düşünüldüğünde, bu ihtimal birçok kişiye göre geçerli olmayabilir. Bunun yanı sıra Dalio, yatırım getirisini ve fiyatlandırmasını göz önüne aldığında, Dijital Yuan’ın alanında en rekabetçi dijital varlık olacağını öne sürdü.

  Dalio’ya Göre Dolar Devrilmenin Kıyısında

  Dünya artık dijital ekonomiye geçmeye başladı ve bu aşamada birçok ulusal banka da CBDC çalışmalarını başlattı ya da hızlandırdı. Hatta bazı küçük ülkelerde CBDC’ler piyasaya sürüldü. Fakat Çin’in bu konuda aldığı yol, tüm dünyanın ilgisini çekmeyi başardı. Dalio, buradan yola çıkarak doların devrilmenin kıyısında olduğunu iddia etti.

  Benzer Başlıklar

  Daha Fazla Yükle