Kripto Para

JPMorgan kriptosunda dolar sonrası Euro desteği verdi!

  Geleneksel finansın devi JPMorgan Chase, çıkardığı kendi kripto para biriminde dolar desteği ardından Euro desteğini de açıklaıd. Blockchain tabanlı JPM Coin ödeme sistemini geliştiren banka, son hamlesi ile dünya çapında para transferlerini oldukça yüksek hızda gerçekleştirme becerisi kazanacak!

  Bloomberg, son paylaştığı haber ile geleneksel finansın devi JPMorgan’in kripto sektörüne yönelik yeni hamlesinden bahsetti. Blockchain tabanlı ödeme sistemi JPM Coin’i geliştirmek isteyen finans dev, kurumsal müşterileri için şimdi de Euro cinsinden işlemlerin gerçekleştirebileceğini açıkladı.

  JPM Coin Artık Euro İşlem Desteği Veriyor!

  JPMorgan Chase’in son hamlesi bankanın Türk Başkanı’ndan geldi. Avrupa, Orta Doğu ve Afrika’dan sorumlu Coin Sistemleri Başkanı Başak Toprak verdiği Bloomberg News röportajında, 21 Haziran itibari ile JPM Coin’in Euro işlemler için kullanıma açıldığını söyledi. Toprak, ilk Euro ödemesinin Almanya’nın dev teknoloji markası Siemens ile gerçekleştirildiği bilgisini paylaşarak sistemin test edildiğini ifade etti.

  Sistem İlk Kez Dolar İle Başlatılmıştı

  Gözetimli bir blockchain tabanlı ödeme sistemi olarak geliştirilen JPM C oin, 2019 yılında ilk kez ABD Doları transferleri için başlatılmıştı. Bugüne kadar 300 milyar doların üzerinde işlem gerçekleştiren bu sistem henüz bankanın 10 trilyon dolarlık işlem hacmi yanında küçük kalsa da ilerleyen süreçte ve yeni itibari para desteği ile daha büyük bir Pazar payına ulaşabilir.

  Şu anda sistem, JPMorgan’ın çok uluslu büyük şirketler örneğinde olduğu gibi dünya çapında bir para transfer ağı kurulmasını sağlıyor. JPM Coin banka mesai saatleri dışında çalışırken, işlemlerin daha hızlı bir şekilde gerçekleştirilmesine olanak tanıyor. Euro desteğini duyuran Toprak, “Doğru zamanda ödeme yapmanın maliyet avantajları var. Böylece mevduatlardan daha fazla faiz geliri elde edebilecekleri anlamına gelebilir.” ifadeleri ile yeni sistemin görünmeyen artılarının altını çizdi.

  Finans Şirketleri Kriptoya Akın Ediyor!

  Geleneksel finans devleri işlerini kripto para sektörüne taşıma telaşına düştü! JPMorgan, blockchain tabanlı ödeme hizmetini genişletirken BlackRock ve WisdomTree gibi varlık yönetim şirketleri de borsa yatırım fonu (ETF) ürünleri için Bitcoin’i seçti. Bu iki dev isimle birlikte birkaç varlık yönetim şirketi daha spot BTC ETF başvurusunda bulunurken, geleneksel finans markalarının kripto alanına girmesi ile ilgili önümüzdeki günlerde daha fazla atılımın gerçekleşebileceği ifade ediliyor.

  Benzer Başlıklar

  Daha Fazla Yükle