Yoksa Bitcoin bir balon mu?

  JPMorgan analistleri tarafından yapılan Bitcoin araştırmasında, lider kripto para biriminin kritik bir eşikte olduğu açıklandı. Bitcoin kullanımının küresel çapta artabileceği veya balon gibi patlayacağı iddia edildi…

  Kripto para uzmanları, Bitcoin’in geleceği hakkında spekülatif değerlendirmeleri incelemeye devam ediyor. Analistler, lider kripto para biriminin güncel olarak kritik bir eşikte yer aldığını açıklıyor. Bitcoin’in ya uluslararası ticaret için tercih edilen bir para birimi haline geleceğini ya da spekülatif bir balon olarak patlama yapacağını belirtiyor. 

  JPMorgan analistlerinin yapmış olduğu Bitcoin ve kripto para araştırması sonuçlarına göre yakın zamanda Tesla ve Mastercard cephelerinden gelen BTC önemli bir ilerleme kaydetti. Uzmanlar, bu tip kurumsal şirketlerin onaylayıcı adımlar atmasının Bitcoin’in ana akım tarafından benimsenmesi yolunda çok büyük bir dönüşüm başlatabileceğini söylüyor.

  Bitcoin Yatırımcılarının Sayısı Yeterli Bulunmuyor

  Mastercard geçtiğimiz günlerde yapmış olduğu açıklamasında, müşterilerine kredi kartı ile Bitcoin ve diğer kripto paralarda işlem yapabilmeyi planladığını duyurdu. Dev kart şirketinin bu açıklaması, küresel çapta merkez bankaları ile yeni dijital paraların oluşturulması hususunu da yeniden gündeme getirdi. Merkez bankalarının bu konuda birbirleri arasında hızlı bir dijital para çıkarma yarışı içinde oldukları belirtildi.

  Geçtiğimiz on yılın büyük bir bölümünde özellikle bireysel yatırımcıların tercih ettiği bir piyasa olan kripto para sektörü, günümüzde kurumsal yatırımcıların da desteklediği bir mecra oldu. Kripto para uzmanlarına göre işletmeler ve bireysel yatırımcılar, merkez bankalarının çıkardığı dijital nakit paraya erişim sağlayabilirlerse, Bitcoin de bundan yararlanabilir.

  Bitcoin Küresel Ticarette Kullanılacak Mı?

  Bitcoin küresel erişim ağı, izlenebilirliği ve hızlı ödemelerde kullanılma potansiyeli ile uluslararası ticarette söz sahibi olabilir düşüncesi gelişti. Uzmanlar, Bitcoin’in küresel ticarette bugün doların yerine getirdiği işlevi ondan devralabileceğini belirtiyor. 

  Lider kripto para biriminin ayrıca enflasyona karşı koruma sağlayacağı tezine paralel olarak da fiyatını yükselttiği dikkatlerden kaçmıyor. BTC yükselişinin devam etmesi ve sürdürülebilirliği konusunda bazı endişeler de bulunuyor. Yüksek volatilite sorunu hem bireysel yatırımcıların hem de kurumsal Bitcoin yatırımcılarının yatırım kararlarını olumsuz etkiliyor.

  Benzer Başlıklar

  Daha Fazla Yükle