Kripto Para

Kripto para vergisi için hesaplama aracı

  Ernst&Young kripto pata yatırımcılarına yeni bir hizmet sunmaya başlayacak. ABD’de 2020 yılında kripto paralarla gerçekleştirdikleri alım satım işlemlerine göre vergi ödeyecek olan yatırımcıları Ernst&Young ürünleri ile vergi borçlarının ne kadar olduğunu öğrenebilecek.

  150’yi aşkın ülkede hizmet veren Ernst&Young ABD’de yeni bir hizmetini devreye sokmaya hazırlanıyor. Dev kuruluş ABD’deki kripto para yatırımcılarına vergi borçlarını hesaplamaları için yeni bir ürün sunacak. Vergi hesaplamak için yazılım geliştiren şirket, yatırımcıların yaptıkları alım satım işlemlerine göre ne kadar vergi ödemeleri gerektiğini öğrenmelerini sağlayacak.

  ABD’de kripto para yatırımcıları ülkenin vergi kurumu olan IRS’ye yaptıkları işlemler üzerinden vergi ödemeye başlayacak. 2020 yılında kripto paralarla alım satım işlemleri yapan yatırımcıları, bu işlemlerin miktarına ve kazançlarına göre farklı miktarlarda kripto para vergisi ödeyecek. Yatırımların yaptıkları işlemleri listeleyecek ve vergi borcunu ödeyecek yazılım ise Ernst&Young tarafından geliştirildi. Yatırımcılar şirketin Vergi Hesaplayıcı ismindeki yeni yazılımı ile vergi borçlarını öğrenebilecekler.

  Vergi hesaplayıcı yazılımı ile vergi borçları otomatik hesaplanacak

  Ernst&Young şirketi oluşturduğu yeni yazılım ürünü ile ABD’deki kripto para yatırımcılarına büyük kolaylık sağlayacak. Kuruluşun Vergi Hesaplayıcı yazılımını kullanan müşterileri, gerçekleştirdikleri kripto para alım ve satım işlemlerini otomatik olarak bu yazılıma yükleyecekler. Yazılıma yapılan yükleme ile alım satım işlemlerinin tamamı yazılım üzerinden listelenecek. Listeleme sonucunda hangi yatırımcının ne kadar kazanç ya da zarar ettiği ortaya koyulacak. Buna göre de vergi borcu formu oluşacak. Yatırımcılar bu form üzerinden IRS’ye ne kadar vergi borçları olduğunu öğrenebilecek.

  ABD’de kripto para yatırımcılarının IRS’ye ödeyecekleri vergi miktarı yaptıkları kripto para alım satım işlemleri üzerinden hesaplanıyor. Bu nedenle vergi borçları da yatırımcılara göre farklılık gösteriyor. Ernst&Yougn tarafından sunulan yeni hizmet ile her yatırımcı kendi kripto para vergi borcunun ne kadar olduğunu öğrenebilecek.

  Şirket vergi hesaplama hizmetini ABD dışına da taşımak istiyor

  Ernst&Young şirketinin yöneticisi Paul Brody yeni hizmet ile ilgili açıklamada bulundu. Paul Brody şimdilik ABD’li yatırımcılara sunulacak olan bu hizmetin zamanla diğer ülkelere de sunulabileceğini belirtti.

  Benzer Başlıklar

  Daha Fazla Yükle