Kalemder

DeFi projeleri finans dünyasının sonunu getirebilir

  Kraken kripto para borsasının kurucu ortağı Jesse Powell, merkeziyetsiz finans (DeFi) projeleri hakkında konuştu. Ünlü isim finans dünyasında yepyeni bir sayfanın açıldığına vurgu yaptı.

  Kripto para basınına röportaj veren Kraken CEO’su Jesse Powell, popüler kripto paralar ve merkezi olmayan finans hakkında çarpıcı ifadeler kullandı. Bitcoin (BTC), Ethereum (ETH), hisse senetlerinin tokenlaştırılması ve Dogecoin (DOGE) gündemini yorumlayan Powell, finans dünyasının değiştiğini söyledi. 

  “Artık Kripto Para Sistemimiz Var”

  Powell, sermaye piyasasında şeffaflık bulunmadığı için kötü olayların meydana gelmesinin çok daha kolay olduğunu savundu. Açıklamasında kripto para birimleri ile alım satım yapmaya başlayan insanların hisse senedi piyasasını öğrendikçe şok yaşadıklarını şu şekilde ifade etti: “İlk defa trade yapan insanlar hisse senedi piyasalarının gerçekte nasıl çalıştığını öğrendiklerinde şok oluyorlar, bu süreçte pek çok aracı var. Aslında hisse senetlerine sahip değilsiniz, teknik olarak bir başkası ona sahip, onlar başka birinin gözetiminde ve onları anında istediğiniz yere taşıyamıyorsunuz.”

  Hisse senetlerinin çok farklı olduğunu öne süren Powell, röportajında kripto para sisteminin önemine dikkat çekti: “Artık bir kripto para sistemimiz olduğu için gerekli olmayan bir sistem olduğunu düşünüyorum. İnsanların hisselerini alabilecekleri, istedikleri yere taşıyabilecekleri, istedikleri yerde takas edebilecekleri ve doğrudan borsada işlem yapabilecekleri çıplak bir enstrüman sistemiyle çok daha iyi durumda olacağımızı düşünüyorum.”

  Ethereum’a Övgü Dolu Sözler

  Ethereum (ETH) ve DeFi hakkında da açıklamalarda bulunan Kraken CEO’su, merkeziyetsiz finans projelerinin yeni bir sayfa açtığını aktardı. Powell, gelecekte finans dünyasının sonunu getirecek DeFi projeleriyle ilgili şunları söyledi: “Ethereum size merkezi olmayan akıllı sözleşmeler, merkezi olmayan borsalar, borç verme protokolleri dünyasına erişim sağlar. DeFi, insanlar bunu bilse de bilmese de, finans dünyasını gerçekten bitiriyor. Sanırım bundan 10 yıl sonra, hepimiz finansal hizmetlerimizin %90’ını bir blok zincir üzerinde yapıyor olacağız.”

  Kripto para dünyasının tanınan siması, Bitcoin’e de parantez açtı. Henüz konuşmak için erken olduğunu hatırlatan Powell, çok fazla aktörün Bitcoin içine girdiğine dikkat çekti. İnsanların Bitcoin’i değer deposu olarak kullanmaya başladığı zaman işlemsel para birimi olarak da değişimini görebileceğimizi söyledi. 

   

  Benzer Başlıklar

  Daha Fazla Yükle