Kripto Para

Garanti bankasından Blockchain tabanlı patent başvurusu

  Türkiye’nin en büyük bankacılık kuruluşlarından olan Garanti BBVA, kripto para harcamalarını takip eden bir sistem için patent başvurusunda bulundu. Türkiye’de git gide daha da yaygınlaşan kripto para kullanımı doğrultusunda atılan bu adımda, gruplandırılan işlemler ile kullanıcıların uyarılması hedefleniyor.

  Kripto para kullanımı ve yaygınlaşması tüm dünyada gün geçtikçe artış gösteriyor. Türkiye de bu konuda dünyada ilk sırlarda yer alıyor. Dünyada artan kripto para ilgisi ile birçok bankacılık kuruluşu da sektöre çeşitli alanlarda hizmet vermek üzere dahil oldu. Şimdi ise bu alanda hizmet vermek üzere Türkiye’den Garanti BBVA bir adım attı. Yeni sistemde amaç, Blockchain tabanlı kripto para işlemlerinin analizi ve finansal işlemlerin gruplandırılarak kullanıcıların uyarılması.

  Müşterilere Blockchain Üzerinden Uyarı Mesajı Gönderilecek

  Dünyada kripto para kullanımını benimseyen finans kurumlarının sayısı artış gösterdikçe, kripto paraların alışverişlerde kullanılabildiği noktaların sayısında da artış yaşanıyor. Alışverişlerinde kripto para kullanan kişiler, finans kurumları tarafından takip edilebiliyor. Kurumlar, kullanıcıların yaptığı işlemlerin şüpheli olup olmadığına ilişkin, profil incelemeleri ile çeşitli bilgiler edinebiliyor. İrem Yılmaz tarafından Garanti BBVA adına yapılan patent başvurusunda, söz konusu işlemlerin Blockchain ağında gruplandırılmasını sağlayan bir çözümün geliştirilmesi hedefleniyor.

  Söz konusu sistemde kullanıcıların Blockchain tabanlı kripto para işlemleri müşteriler için gruplandırılabilecek. Bu harcamaların türüne göre işlemler kategorilere ayrılabilecek. Kategorize edilen işlemlerden sonra, her kategorideki ortalama harcama tutarı belirlenecek. Sistem, kullanıcının belli zaman dilimindeki ortalama harcamayı aşması durumunda kullanıcıya uyarı gönderecek.

  Sistem Aylık Harcama Miktarını Belirleyebilecek

  Finans kurumlarının aracılığı ile kullanıcıların kripto para işlemleri gruplara ayrılırken fatura, banka işlemleri, banka kartı, ekstre gibi finansal işlemlerden yararlanılacak. Daha önceden belirlenmiş olan bir tutarın üzerinde ya da kategorisine göre daha fazla harcama yapılması durumunda kullanıcılara Blockchain üzerinden uyarı mesajı gönderilecek. Ayrıca sistem bu işlemleri aylık bazda da hesaplayabilecek ve aylık olarak da uyarı mesajı gönderebilecek.

  Garanti BBVA, daha önce de 2021 yılında müşteriyi analiz eden bir Blockchain sistemi için patent başvurusunda bulunmuştu. Bu sistemde de geçmişte kullanılmış olan ödeme yöntemlerinin takibi ve analizi ile müşterilere en uygun ödeme aracının önerilmesi amaçlanıyordu.

  Benzer Başlıklar

  Daha Fazla Yükle