Kripto Para

Çin’de 10 milyon kişiyi kapsayan yeni CBDC testi

  Stablecoinler için “Finansal sistemler için riskli” yorumu yaparak dikkat çeken Çin Halk Bankası Başkan Yardımcısı Fan Yifei, bu kez de merkez bankası dijital parası (CBDC) hakkında konuştu. Yifei, CBDC testlerine katılımı artırma konusunda hazırlıkların artık bittiğini ve 10 milyon kullanıcıya ulaştıklarını açıkladı.

  Çin Halk Cumhuriyeti, 2014 yılında henüz dünyada kripto paralar tam olarak anlaşılamamışken, merkez bankası dijital parası (CBDC) çalışmalarına başladı. Dünyada CBDC konusunda ilk adımı atan Çin, belli riskleri gözeterek ve belli vizyonlar doğrultusunda, dünyanın ilk küresel ve işlevsel CBDC’sini tam anlamıyla kullanmak istiyor. Bu kapsamda Çin, kripto paraları artık açıkça bir risk olarak belirlerken, ABD dolarını da en güçlü rakip olarak görüyor. Bu nedenle Çin, Dijital Yuan için çalışmalarını her geçen gün daha da agresif şekilde sürdürüyor.

  Fan Yifei Stablecoinler İçin Ne Söylemişti?

  8 Temmuz tarihinde Çin, kripto para piyasalarını bir kez daha sarsan bir açıklama ile piyasalara damgasını vurdu. Daha önce, yakın tarihlerde defalarca kripto para madencilerine yönelik yasaklama ve kısıtlama kararları alan Çin, 8 Temmuz tarihinde bu kez de hedefine stablecoinleri aldı. Çin’in merkez bankası olan Çin Halk Bankası’nın Başkan Yardımcısı Fan Yifei, söz konusu açıklamasında “Bitcoin’in ve stablecoin’lerin spekülatif birer araç” haline geldiğini ifade etti. Yifei bu açıklamasından sonra gündemine CBDC çalışmalarını aldı.

  Bankalarda CBDC Testi İçin 10 Milyon Kişilik Kayıt Alındı

  Fan Yifei, bir sonraki CBDC test sürecine katılmak isteyen vatandaşların, bankanın bölgelerdeki şubelerinden kayıt yaptırabileceklerini dile getirdi. Yifei, henüz test aşaması gelmemiş olmasına rağmen şu anda bölgesel bankaların 10 milyon kişilik kayıt aldığını söyledi.

  CBDC’ler Konusunda Çin ve Diğer Ülkeler

  Çin, CBDC konusunda büyük ekonomili ülkeler bazında açık ara en önde giden ülke konumunda bulunuyor. Hatta Çin, 2022 Kış Olimpiyatları’nda Dijital Yuan’ın kullanılabilir hale gelmesini amaçlıyor. Fransa da CBDC konusunda tartışmalı bir şekilde de olsa test çalışmalarına başladı. Öte yandan Rusya ve İsveç de yakın vadede test çalışmalarına başlamayı planlıyor. Dünyanın en büyük ekonomisi olan ABD’de ise CBDC konusu hala belirsiz.

  Benzer Başlıklar

  Daha Fazla Yükle