Kripto Para

Haftalık En Çok Kazandıran Altcoinler 17 – 24 Nisan 2021

  Lider kripto para birimi Bitcoin (BTC) fiyatında büyük çaplı düşüşlerin yaşandığı hafta geride kalırken, altcoin yatırımcıları büyük kayıplara uğradı. Haftanın 2 farklı gününde çok ciddi oranda kayıp yaşayan kripto para piyasasında ayakta kalmayı başaran sayılı altcoin projeleri ise belli oldu. BTC ve altcoinlerde büyük çaplı çakılmalar yaşanırken haftayı pozitif görünümde kapatan kripto para birimleri, yatırımcılarına teselli hediyesi sunmayı başardı.

  17 ile 24 Nisan arasındaki süreçte haftalık en çok kazandıran altcoin projelerini ve buna sebep olan gelişmeleri özel haberimizde bulabilirsiniz. 

  Solana (SOL)

  Yerli kripto para yatırımcılarının da portföylerinde yer verdikleri projelerden biri olan Solana (SOL) haftanın en çok kazandıran altcoin projesi olmayı başardı. Uzun zamandır stabil bir görünüm çizen kripto paranın grafiği özellikle sert düzeltme hareketlerinden az etkilendi ve yönünü yukarıya çevirdi. SOL yatırımcıları iki kere çakılma yaşayan kripto para piyasasında bu haftanın en kazançlı yatırımcıları oldu.

  Solana; hızlı, güvenli, ölçeklendirilebilir ve merkezsiz uygulamalar ve pazar alanları sağlayan web ölçekli bir blok zinciri olarak dikkat çekiyor. Projenin temelleri çok sağlam görüldüğü için kripto para dünyasında çok büyük talep görmese de yatırımcı toplamaya devam ediyor. Solana düşük bir giriş eşiğine sahip bir hisse kanıtı (proof of stake) konsensüs mekanizmasıyla birlikte verimliliği yükselten tarih bilgili işlemler kullanıyor.

  Kripto para uzmanları, Solana fiyatında 2020 yılı Aralık ayından bu yana yükseliş trendinin devam ettiğini vurguluyor. Kripto para piyasasında yaşanan sert düzeltme hareketlerinde düşüş yaşasa da rakipleri gibi çakılmayan Solana, bu sayede yatırımcısının güvendiği bir proje haline geldi. Kripto para piyasasının önemli araştırmacılarından Adam Cochran, Solana’nın optimizasyon odaklı olduğunu vurgulayarak avantajlarına değinmişti.

  Popüler analistler SOL fiyatında 2021 yılı sonuna kadar 300 ila 350 dolar arasında bir fiyat beklentisi içindeler. Uzmanlar yıl sonuna kadar 10 katına çıkmasını bekledikleri Solana fiyatındaki kademeli yükselişin devam edeceğini düşünüyor. SOL fiyatı ise rakiplerinin çakıldığı haftada yüzde 33.52 oranında değer kazanarak tüm dikkatleri üzerine çekmeyi başardı. 

  Celo (CELO)

  Haftanın en çok kazandıran altcoinlerinden biri de merkeziyetsiz finans dünyasının popüler projelerinden Celo (CELO) oldu. Yerli kripto para yatırımcılarının radarına takılan CELO fiyatı bu hafta yaşanan sert düşüşlere karşı kararlı duruş göstermeyi başardı. Yatırımcılarının yüzünü güldürmeyi hiç değilse de sert düşüş haftasında teselli etmeyi başaran CELO fiyatı 7 günlük sürede yüzde 8.40 oranında yükseldi. 

  CELO fiyatının yükselmesinin arkasındaki en büyük gelişmelerin başında Almanya ve hatta Avrupa’nın en büyük telekomünikasyon şirketlerinden Deutsche Telekom yer aldı. Dünya devi Deutsche Telekom, Celo (CELO) ağını ve kripto para birimini satın alarak merkeziyetsiz finansal (DeFi) ekonominin geleceğine yatırım yaptığını açıkladı. Şirketin açık bir blok zinciri ağına katılımı ile stratejik bir yaklaşım elde etmesini sağlamak için bu satın almanın gerçekleştiği belirtildi. 

  Celo ağının güvenli hale getirilmesinde, Celo altyapısının geliştirilmesinde ve doğrulayıcı olarak önemli katkılar yapılmasında Deutsche Telekom’un desteği alınması dikkat çekti. Kripto para basınında geniş yankı bulan bu gelişme CELO fiyatını da olumlu etkiledi. Her ne kadar çok çarpıcı bir yükseliş yaratmasa da sert düzeltme hareketinde büyük çaplı kayıp vermediği için CELO yatırımcılarının yüzü güldü. 

  PancakeSwap (CAKE)

  Altcoin yatırımcılarının uzun bir süredir umutlu bir şekilde takip ettiği PancakeSwap (CAKE), 23 Nisan günü sabah saatlerinde V2’ye geçiş yapacağını açıkladı. Projede aktif olarak kullanılan iki akıllı sözleşmede güncellemeye gidildi ve işlem ücreti politikası konusunda esneklik sağlanması amacıyla adımlar atıldı. Bu gelişmeler kripto para piyasasında sert düşüşün yaşandığı haftada olumlu karşılandı. 

  PancakeSwap ağında Router ve Factory sözleşmelerinde yapılacak değişiklikten sonra mevcut işlem yapısı mekanizması değiştirilebilecek yapıya çevriliyor. Kripto para cüzdanlarında CAKE tutan yatırımcılar, bunun yerini alacak yeni mekanizma için oy kullanmaya başladılar. PancakeSwap ağındaki bu güncelleme sonrası likidite sağlayıcılarına ödül olarak verilen tokenlarda (LP token) değişikliğe gidilecek.

  Bu gelişmeler PancakeSwap (CAKE) fiyatını sert düzeltme dalgalarına karşı korumayı başardı. CAKE yatırımcılarının az hasarla atlattığı bu çakılmalarda kripto para birimi rakiplerinin aksine kısa sürede toparlanmayı başardı. Haberin yazıldığı an itibarıyla borsalardaki verilere göre CAKE fiyatında haftalık yüzde 10.91 oranında değer artışı görüldü. 

  Maker (MKR)

  Haftanın en çok kazandıran altcoinleri arasında yerli kripto para yatırımcılarının da portföyünde yer alan Maker (MKR) de yer almayı başardı. Bilindiği üzere 2017 yılında piyasaya sunulan merkeziyetsiz finans (DeFi) platformu MakerDAO'nun yerel kripto para birimi olan MKR popülerlik kazanıyor. Ethereum blockchain üzerinde ve ERC-20 standardına sahip olmasıyla sektörde geniş bir kullanıcı kitlesine ulaşan platformun kripto parası da değerini arttırıyor. 

  Maker, kullanıcılarına DAI stablecoin üretebilmelerini, borç verip teminat karşılığı borç alabilmelerini sağlayan bir çözüm de sunuyor. Bu ay başında yerli kripto para borsalarında da listelenen MKR, yerli yatırımcının dikkatini çeken kripto para projelerinden biri olarak öne çıkıyor. BtcTurk Pro üzerinden MKR kripto para listeleme duyurusu yapılmış ve yerli yatırımcının dikkati çekilmişti.

  Haftanın en çok kazandıran kripto para birimlerinden olan MKR yükselişinin arkasında ise dünyanın en büyük bankalarından CitiBank hamlesi yer aldı. Dünyadaki büyük finansal kuruluşlardan olan Citi Group bünyesindeki Citibank, kripto para çıkarma hazırlığına geçti. Citicoin adının verileceği bu proje için Maker ile işbirliği yapılacağı açıklandı. 

  Bu hamlenin ardından Maker (MKR) kripto para biriminin fiyatı, iki sert düzeltme hareketine rağmen yüzde 3.60 oranında kazanç sağladı. Yatırımcılarını sert düşüşlere rağmen korumayı başaran MKR, böylelikle haftanın en çok kazandıran altcoin projeleri içinde yer aldı. 

  Monero (XMR)

  Gizlilik odaklı kripto para Monero (XMR), 2017 yılında görülen tüm zamanların en yüksek seviyesine adım adım yaklaşırken yatırımcılarına da kazandırmaya devam ediyor. Son dönemde merkeziyetsiz finans ve NFT'ler 2021 boğa piyasasında büyümeyi tetikleyen en büyük faktörler arasında yer aldı. Bu durum Monero (XMR) fiyatında da ciddi yükselişleri beraberinde getirdi

  Monero topluluğunun, XMR kripto para birimin Tesla'nın internet sitesinde bir ödeme yöntemi olarak eklenmesi yönündeki çalışmaları sayesinde hız kazandı. Teklif şimdiye kadar başarısız olsa da Monero projesinin adının duyulmasını sağladı. Monero, XMR ve BTC arasında atomik swap olasılığının yakında gerçek olabilecek olması sayesinde de değer kazandı.

  Bunun dışında XMR fiyatında yeni rekor denemesini destekleyen pek çok kurumsal alanda gelişme yaşandı. Özel jet kiralama şirketi TapJets ve seyahat şirketi Travala, XMR ile ödeme alacaklarını duyurdu. THORchain de Monero'yu entegre etmek için Haven protokolü ile çalışma sürecinde olduğunu doğruladı. Atomik swap beklentileri Monero tabanlı merkeziyetsiz borsa Haveno'nun başlatılmasının ardından yoğun ilgi gördü.

  Tüm bu olumlu gelişmelerin ışığında Monero (XMR) fiyatı, kripto para piyasasındaki sert düzeltme dalgalarından büyük çaplı hasar almadı. Yatırımcılarının yüzünü güldüren ve piyasalarda çakılmaların peş peşe görüldüğü haftada pozitif görünümde kalabilen XMR haftayı yüzde 1.76 artışla kapatmayı başardı. Sert düzeltme hareketlerine rağmen altcoin piyasasında kazandıran projeler bu listedekilerle sınırlı kaldı. 

  Benzer Başlıklar

  Daha Fazla Yükle