Kripto Para

Medya yine Bitcoin’in ölümünü ilan etti

  Lider kripto para birimi Bitcoin’in fiyatı, Elon Musk etkisi ile yükselmeye başladığı seviyelere gerilediğinde ana akım medyadan gelen tepkiler şaşırtmadı. Pek çok yayın organında Bitcoin’in ölümü ilan edilmeye başlandı…

  Ünlü milyarder Elon Musk’ın etkisi ile Bitcoin fiyatında yükselmeye başladığı seviyelere doğru gerileme yaşandı. Bu süreçte ana akım medyada şaşırtmayan Bitcoin ölümü ilanları yayınlanmaya başladı. Bitcoin Obituaries isimli arşive göre lider kripto para birimi bunu 400 kereden fazla yaşadı. 

  Son raporlara göre Bitcoin (BTC), 12 yıllık ömründe daha önce 400’den fazla “işi bitti, balon patladı” olarak ana akım medyada yer aldı. İlk defa 2009 yılında piyasaya sürülen Bitcoin, o tarihten bu yana 414 kere ölüm ilanına konu oldu. Söz konusu ölüm ilanlarında basında yer alan ifadelerde “tarihin en büyük saadet zinciri veya balonu” olarak bahsedilmesi de dikkatlerden kaçmadı. 

  Yıllardır Ölüm İlanı Veriliyor

  Basında zaman zaman Monopoly oyununa benzetilen Bitcoin’in ilk yılında sadece 1 ölüm ilanı olduğu kayıtlarda görülüyor. O dönem 0.23 dolar fiyatından işlem gören Bitcoin’in neden bir para birimi olamayacağına yönelik demeçler veriliyordu. Bu ölüm ilanlarının dörtte biri kadarı da Bitcoin’in 2017 boğa piyasasının sonuna gelen büyük çakılma sırasında gündeme geldi. 

  BTC hakkında ana akım medyada yer alan haberlerin büyük bir çoğunluğu, genellikle Bitcoin fiyatında yaşanan büyük çaplı düşüşlerde ortaya çıktı. En büyük kripto para birimi, bu haberlere rağmen değer kazanmayı sürdürse bile bu tür ölüm ilanlarına konu olmaktan kaçamadı. 

  Medya Son Düşüşü Boş Geçmedi

  Bitcoin yaratıcısı Satoshi Nakamoto'nun hala çözülemeyen gizemi ve yüksek fiyat dalgalanmaları, kripto para yatırımcılarının da kafalarını karıştırıyor. Ayrıca Bitcoin’i dışı işlerlerde kullanmayı mümkün kılan merkeziyetsiz yapısı nedeniyle, sık sık ana akım medyanın eleştiri odağı haline geldiği de görülüyor. 

  BTC fiyatında yaşanan büyük çaplı son düşüş, ana akım medyadaki Bitcoin düşmanlarına yine iyi bir malzeme verdi. Kripto para piyasası sadece bir gecede 350 milyar dolar değer kaybı yaşarken Binance ve Coinbase gibi dev borsalarda da hizmetler aksadı. 

  Benzer Başlıklar

  Daha Fazla Yükle