Kripto Para

XRP yatırımcılarına nefis haber! Mahkemeden karar çıktı

  Aralık 2020’den bu yana devam eden ve hala bir sonuca ulaşamayan ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC) ile Ripple arasındaki dava ile ilgili önemli bir gelişme yaşandı. Davaya müdahil olmak isteyen XRP sahiplerinin, davaya “amici curiae” (mahkeme dostu) sıfatıyla katılmaları kabul edildi.

  ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC), Aralık 2020’de Ripple şirketine, Ripple CEO’su Brad Garlinghouse’a ve Ripple kurucu ortağı Chris Larsen’a 1,3 milyar dolarlık dava açtı. SEC, Ripple’ın XRP’sinin “menkul kıymet olduğunu” iddia ederek, yapılan XRP satışlarının suç teşkil ettiğini öne sürdü. Ripple bu iddialara karşı çıktı ve söz konusu dava aylardır devam ediyor. Dava sürecinde en çok mağdur olan taraf da XRP yatırımcıları oldu. Bu nedenle dava sürecine dahil olmak isteyen XRP sahiplerine yönelik mahkemeden bir karar çıktı.

  XRP Yatırımcıları Davaya “Mahkeme Dostu” Olarak Katılabilecek

  XRP sahipleri, söz konusu dava sürecinde en çok mağdur olan taraf olarak gösteriliyor. Bu nedenle de XRP yatırımcıları, SEC ile Ripple arasındaki davaya dahil olmak istemişti. Ancak devam eden dava sürecinde Yargıç Analisa Torres, XRP yatırımcılarının bu talebinin “eylemi gereksiz yere uzatacağı” gerekçesiyle reddetti. Mahkeme, bunun yerine XRP yatırımcılarının dava sürecine “amici curiae” (Latince ‘mahkeme dostu’) sıfatıyla katılmalarını kabul etti.

  XRP Yatırımcıları Olası Kararlarda Endişelerini Dile Getirebilecek

  XRP yatırımcıları bu aşamadan sonra dava sürecine belli şartlar altında müdahil olabilecek. Mahkemenin işaret ettiği “amici curiae” tanımı, mahkemeye dayanak oluşturabilecek önemli bilgileri sunan kişi ya da kuruluşları ifade ediyor. Bu da XRP yatırımcılarının, davadaki kararlardan etkilenebilecek olan kişilerin seslerini duyurabilecekleri anlamına geliyor. Ayrıca XRP yatırımcıları, bu karar sayesinde, verilecek olan diğer kararların olası etkilerinden doğan endişelerini de dile getirebilecek.

  Karar Sonrası Ripple Kanadından Gelen Açıklamalar

  Mahkemeden çıkan kararın ardından Ripple CEO’su Brad Garlinghouse, yaptığı açıklamasında “Bugün yine güzel bir gündü” sözlerine yer verdi. Öte yandan Ripple şirketinin baş hukuk müşaviri Stuart Alderoty de yaptığı açıklamasında şu ifadelere yer verdi:

  XRP yatırımcıları her zaman SEC’nin açtığı davanın doğrudan kendilerine bir saldırı olduğunu söyledi. Şimdi ise bu resmiyet kazandı. Mahkemenin aldığı karar, John Deaton’ın (avukat) mahkemenin uygun bir karar varmasına yardımcı olmak için bakış açısını paylaşmasına izin veriyor. Bu da bir başka olumlu ve önemli bir gelişme”

  Benzer Başlıklar

  Daha Fazla Yükle