Kripto Para

XRP’nin kabusu yine devrede! McCaleb 214 milyon XRP sattı

  Kripto para piyasası son dönemlerde zor dönemeçlerden geçiyor ve bunun sonunun gelip gelmeyeceği bilinmiyor. Piyasa mücadelesine devam ederken, bu kez de XRP’nin kabusu geri dönerek XRP fiyatında baskılamaya yol açtı. Ripple eski CTO’su Jed McCaleb son 10 günde 214 milyon XRP sattı.

  Kripto para piyasası son dönemlerde Bitcoin’in (BTC) öncülüğünde düşüşlerin pençesinde kalmış durumda. Mayıs ayından bu yana BTC düşüş ve yatay eğilimde devam ediyor, bu da diğer kripto paraların da aynı eğilimde seyretmesine yol açıyor. Piyasada olumsuz gelişmeler yaşandıkça kripto paralardaki değer kayıpları da derinleşebiliyor. Şimdi ise bir olumsuz haber de XRP için geldi. Daha önce de milyonlarca XRP satışı gerçekleştiren Ripple’ın eski CTO’su Jed McCaleb, son günde 214 milyon XRP sattı.

  10 Günde 214 Milyon XRP Sattı

  XRPScan verilerine göre McCaleb Ripple’dan eline geçen 408 milyon XRP’nin 214 milyonunu son 10 gün içinde sattı. Uzmanlar, bu satışın XRP fiyatında baskılamaya yol açtığını ifade ediyor. Ripple’dan ayrıldıktan sonra Stellar’ı (XLM) kuran McCaleb, 3 Haziran tarihinden bu yana 20 işlem yaparak yüklü miktarda XRP’yi tacostand cüzdanından borsalara transfer etti. Son 10 günlük süreçte ise McCaleb, yaklaşık 124 milyon dolarlık XRP satışı gerçekleştirdi. 

  Jed McCaleb’in Ripple’dan elde ettiği 408 milyon XRP, yaklaşık olarak 235 milyon dolara denk geliyor ve McCaleb bunun 124 milyon dolarlık kısmını sattı. Geçtiğimiz ayda da McCaleb toplamda 435 milyon XRP satmıştı.

  McCaleb’in XRP Satışları Ne Zaman Bitecek?

  McCaleb’in XRP satışlarının ne zaman biteceğine ilişkin piyasada hesaplamalar yapılıyor. Ancak hesaplamalar için McCaleb’in haftalık ortalama kaç XRP sattığının bilinmesi gerekiyor. jed.tequ.dev sitesinde yapılan hesaplamaya göre McCaleb’in satışları en geç 12 Kasım tarihinde bitebilir. Site bunun hesaplarken, McCaleb’in haftalık ortalama 7 milyon 597 bin XRP satacağını ele aldı.

  XRP Ne Durumda?

  XRP, piyasa değeri bakımından 28,7 milyon dolarlık değeri ile en büyük 10 kripto para arasında 6. sırada yer alıyor. Günlük hacmi 7,2 milyar dolara ulaşan XRP’yi, piyasa değeri ile listede 7. sırada Dogecoin (28,3 milyon dolar) izliyor. Öte yandan XRP’nin hemen önünde, 40,7 milyon dolarlık piyasa değeri ile 5. sırada Cardano (ADA) bulunuyor.

  Benzer Başlıklar

  Daha Fazla Yükle