Kripto Para

Arjantin’de maaşlar artık kriptolar ile verilebilir

  Arjantin’in Mendoza eyaleti ulusal yardımcısı Jose Luis Ramon, meclise yeni bir yasa tasarısı sundu. Söz konusu yasa, işçilerin maaşlarını Bitcoin (BTC) ve diğer kripto paralar ile alabilmelerini kapsıyor. Yasa onaylanırsa, Arjantin’de de kripto paralar adına devrim niteliğinde bir adım atılmış olabilir.

  Kripto paralar Aralık 2020’den bu yana git gide daha yaygın hale geldi ve dünyanın hemen hemen her noktasında insanlar kripto paraları benimsemeye başladı. 2020 yılına kadar kripto paralar sadece bireysel yatırımcıların radarındaydı. Ancak 2020’de sektöre kurumsal şirketler giriş yapmaya başlayınca, sektörün sınırları da çok daha geniş alanlara ulaştı. Genişleyen bu sınırlar, daha sonra bazı ülkeleri de etkisi altına almaya başladı. Bu alandaki en net adımı ise Orta Amerika ülkesi El Salvador attı.

  Kriptolar Konusunda El Salvador’un Etkileri Görülüyor

  El Salvador’da Bitcoin (BTC) ülkenin resmi para birimi ilan edildi. El Salvador Devlet Başkanı Nayib Bukele, bu adımın El Salvador ekonomisini ciddi ölçüde kalkındıracağını düşünüyor. El Salvador’da atılan bu adımın tesirleri başka ülkelerde de kendisini göstermeye başladı. Özellikle Latin Amerika ülkeleri, bu konuya daha sıcak bakmaya başladı. Yine bir Latin Amerika ülkesi olan Arjantin’de, meclise konuyla ilişkili olarak yeni bir yasa tasarısı sunuldu.

  Yasanın Onaylanması Neyi Değiştirebilir?

  Arjantin’in Mendoza eyaleti ulusal yardımcısı Jose Luis Ramon tarafından meclise sunulan yasa tasarısı, işçilerin maaşlarını Bitcoin ve diğer kripto paralar ile alabilmesini kapsıyor. Yasa tasarısını sunan Ramon, yasanın onaylanması durumunda ülkedeki çalışanların satın alma gücünün artacağını düşünüyor. Ayrıca Ramon, böyle bir durumda kişilerin ekonomik özerkliğine daha rahat kavuşacağına inanıyor.

  Latin Amerika’da Kripto Rüzgarları Sertleşebilir

  Yasa tasarısının onaylanması durumunda, Arjantin’de işçiler maaşlarının istedikleri kadarını kripto paralar ile alabilecek. Bu sayede ülke dışında çalışan Arjantin vatandaşları da paralarını pesoya dönüştürmek zorunda kalmayacak. Ayrıca yasa tasarısının onaylanmasının olası etkilerinin sadece Arjantin’de değil, özellikle diğer Latin Amerika ülkelerinde de görülmesi bekleniyor.

  Venezuela, Brezilya, Peru ve Arjantin gibi çeşitli Latin Amerika ülkelerinde ekonomik sıkıntılar yaşanıyor. Bu sıkıntılar nedeniyle bu gibi ülkelerde kripto paraların benimsenmesi daha hızlı bir şekilde gelişebilir. Bu konuda El Salvador, diğer ülkeler adına takip edilebilecek pilot ülke konumunda bulunuyor.

  Benzer Başlıklar

  Daha Fazla Yükle