Kripto Para

Ripple eski kurucusunun XRP satışları sürüyor!

  Elde edilen son bilgilere göre Ripple kurucu ortaklarından ve XRP yatırımcılarının korkulu rüyası olan Jed McCaleb şu ana kadar 265 milyondan fazla XRP sattı. Ayrıca McCaleb’in elinde hala satabileceği 389 milyon adet XRP token bulunuyor.

  Ripple eski kurucu ortaklarından biri olarak tanınan Jed McCaleb, kripto para piyasalarında sattığı yüklü XRP’ler ile tanınıyor. McCaleb’in yüklü XRP satışlarının, piyasada bir satış baskısı oluşturduğu düşünülüyor. Bu nedenle McCaleb’in XRP fiyatına etki etmesi ve genellikle aşağı yönlü etki etmesinden dolayı, kendisi XRP yatırımcılarının korkulu rüyası olarak adlandırılıyor. McCaleb’in yüklü XRP satışlarının başlangıcı ise aslında 2011 yılına dayanıyor.

  McCaleb’in Neden Bu Kadar Çok XRP’si Var?

  2011 yılında çalışmalarına başlanan Ripple 2013 yılında piyasaya sürüldüğünde Jed McCaleb de Ripple ekibinin içindeydi. Ardından Jed McCaleb ile Ripple ekibi anlaşmazlığa düştü ve McCaleb ekipten ayrıldı. 2014 yılında Jed McCaleb Stellar’ı (XLM) kurdu. Ancak Ripple kuruluş ekibinde yer aldığı için Ripple ile arasındaki bir sözleşmeden dolayı McCaleb’e 8 milyar adet XRP verildi. Zira ilk yıllarda “OpenCoin” olarak bilinen Ripple’ın geliştirilmesinde McCaleb’in büyük bir rol oynadığı biliniyor.

  XRP’leri Satacağını Açıklamıştı

  McCaleb XRP fonlarını sözleşmeye göre belli bir programa göre alabiliyor. McCaleb XRP topluluğunun bir araya geldiği XRP Talk isimli forumda, daha önce de XRP’leri satacağını açıkça dile getirmişti. Yani onun XRP satışları aslında kimseyi şaşırtmıyor. Ayrıca McCaleb, elde ettiği XRP fon gelirlerinin bir kısmını zaten Give gibi hayır kurumlarına bağışladığını da açıklamıştı. O dönemlerden bu yana McCaleb, periyodik olarak XRP satışı yapıyor.

  McCaleb Mayıs’ta 363 Milyon Dolarlık XRP Sattı

  Elde edilen verilere göre McCaleb bu ayın başından bu yana 265 milyondan fazla XRP sattı. Böylece Mayıs ayı ortalama XRP fiyatı göz önüne alındığında McCaleb’in 363 milyon değerinde XRP satmış olduğu ortaya çıkıyor. XRP’nin de hem davadan aldığı darbeyle hem de piyasadaki genel düşüşle bu hafta sert düşüşler yaşadığı görülüyor. XRP’nin son değer kayıplarında yine McCaleb’in etkisinin olmuş olabileceği tahmin ediliyor.

  Her ne kadar ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC), Ripple’a yönelik dava açmış olsa da McCaleb XRP satmaya devam ediyor.

  Benzer Başlıklar

  Daha Fazla Yükle