Kripto Para

Avrupa Birliği kripto para transferine sert kurallar getirecek!

  Avrupa Birliği kripto paralarla ilgili yeni bir kanun teklifinde bulundu. Kripto para basınında geniş yankı uyandıran teklifin içinde anonim cüzdanların yasaklanması ve kripto ticaretindeki bilgilerin otoritelere verilmesi gibi sert kurallar yer alıyor…

  Avrupa Birliği, dijital euro çalışmalarını hızlandırırken bir yandan da kripto paralar konusunda net adımlar atmaya devam ediyor. Birliğin yönetim kolu olan Avrupa Komisyonu, kripto paralara yönelik yeni önlemler almak için harekete geçti. Komisyon son toplantısında regülasyonlarla ilgili maddelerden oluşan bir kanun teklifi sundu.

  Kripto para piyasasına yönelik sert kuralların gündeme gelmesi ise terörizmin finansmanı ve kara para aklama gibi sebeplerle ortaya çıktı. Komisyonun bu teklifi kripto para basınında geniş yankı buldu. Buna göre kripto para işlemleri yapan şirketler, işlem yapan kişinin isim, adres ve cüzdan bilgilerini saklamak ve talep edildiğinde otoritelere vermek zorunda kalacak.

  Kripto Para Sektörüne Sert Düzenlemeler

  Komisyon, kripto para kullanıcılarının bilgilerinin yanı sıra anonim cüzdanların işlemlerini de engellemeye hazırlanıyor. Avrupa Birliği’nde bu komisyonun teklifi geçmesi halinde kurallar Seyahat Kuralı kapsamına alınacak. Kripto para topluluğunda endişe yaratan bu düzenlemeler hakkında açıklamada bulunan Komisyon şu ifadeleri kullandı:

  “Bitcoin ya da diğer kripto varlıkların transferini sağlayan şirketler alıcı ve göndericinin bilgilerini otoritelerle paylaşmak zorundadır. Hükümetler arası bir düzenleme kurulu olan Mali Eylem Görev Gücü (FATF) tarafından da önerilen seyahat kuralı şu anda banka transferlerinde de uygulanmaktadır. Bu değişiklikler, Bitcoin gibi kripto varlık transferlerinin tamamının izlenebilirliğini sağlayacak ve kara para aklama ya da terörizmin finansmanı gibi faaliyetlerin önlenmesine ve tespit edilmesine yardım edecektir.”

  Aşırı Baskı Oluşturmadan Düzenlenecek

  Komisyon, kripto para sektörünün uluslararası standartlara uyum sağlamak ve tehditlere karşı koymak amacıyla bu teklifi hazırladığını belirtirken şunları aktardı: “Bu teklif endüstri üzerinde aşırı baskı oluşturmadan dengeli regülasyon kuralları getirmeyi amaçlamaktadır. Teklifin içinde anonim cüzdanlarından yasaklanması ve kripto para transferlerinde tarafların gerekli bilgilerinin otoritelere verilmesi maddeleri yer almaktadır.” Söz konusu değişiklikler, Bitcoin gibi kripto varlık transferlerinin tamamının izlenebilirliğini sağlayacak.

  Benzer Başlıklar

  Daha Fazla Yükle