Kripto Para

XRP kabusunun bakiyesi bitmek üzere!

  Kripto para piyasalarında geçtiğimiz yıl görülen büyük ralliyi büyük oranda kaçıran XRP, uzun süre XRP satışları gerçekleştiren Jed McCaleb’in yüklü satışlarıyla gündemdeydi. XRP’nin kurucularından olan ve yüklü miktarda XRP tazminatı alan McCaleb’in elindeki XRP miktarı artık çok azaldı.

  Aralık 2020’de 20 bin doları geçerek büyük ralliyi başlatan Bitcoin (BTC), beraberinde tüm piyasanın da yükselişe geçmesini sağlamıştı. Ancak söz konusu dönemde XRP, bu ralliyi büyük oranda kaçırmıştı. ABD Menkul Kıymet ve Borsa Komisyonu’nun (SEC) Ripple’a açtığı dava ve o dönemde borsaların XRP’yi delist etmeye başlaması, piyasadaki ralliye rağmen XRP’nin derin fiyat düşüşleri yaşamasına neden olmuştu. Tüm bunlara bir de Jed McCaleb’in düzenli aralıklarla yaptığı yüklü XRP satışları eklenince XRP üzerindeki baskı da artmıştı. Ancak McCaleb’in elinde artık çok az XRP kaldı.

  McCaleb’in Elinde 104 Milyon XRP Kaldı

  Jed McCaleb, Ripple şirketinin kurucuları arasında yer alıyor. McCaleb, Ripple’ın kurulduğu ilk yıl şirkette CTO olarak görev yapmıştı ve daha sonra yaşanan anlaşmazlıklardan ötürü Ripple’dan ayrılarak Stellar Lumens (XLM) projesini kurmuştu. McCaleb, Ripple’dan ayrılırken bir de dava sonucu olarak yüklü miktarda XRP almıştı. Aldığı XRP’leri düzenli olarak satan McCaleb’in XRP bakiyesini takip eden “Jed Balance” isimli sitenin aktardığı bilgilere göre Jed McCaleb’in cüzdanında artık sadece 104 milyon XRP kaldı.

  Amacını En Başta Açıklamıştı

  McCaleb Ripple şirketinden ayrıldıktan sonra toplamda 8 milyar adet XRP’yi de tazminat olarak almıştı. O dönemden itibaren Ripple, McCaleb’e taksitler halinde XRP ödemesi yapıyordu ve McCaleb de bu XRP’leri satıyordu. McCaleb, XRP üzerinde bir satış baskısı oluşturduğu için de XRP topluluğu tarafından sürekl tepki görüyordu. Ancak McCaleb daha ilk zamanlarda amacını açıkça söylemiş ve eline tazminat sonrası geçen XRP’leri satacağını duyurmuştu.

  Yaklaşık 1 Ayda XRP’leri Bitecek

  Jed McCaleb’in elinde şu anda 103 milyon 560 bin adet XRP bulunuyor ve McCaleb’in daha önceki satışlarından yola çıkarak hesaplanan satış hızına göre bu XRP’ler de yaklaşık 1 ay içinde bitecek. McCaleb bazı günlerde 3 milyon adet, bazı günlerde ise 4 milyon adet XRP satışı gerçekleştiriyor. Ancak ünlü geliştirici zaman zaman bu satış düzeninin de dışına çıkabiliyor. Örneğin McCaleb 28 Mayıs tarihinde tek seferde 8,6 milyon XRP satışı yapmıştı.

  Benzer Başlıklar

  Daha Fazla Yükle