Kripto Para

Ripple danışmanından SEC başkanına sert eleştiri!

  ABD’de kripto para sektörü üzerinde hangi kurumun hala tam olarak düzenleyici kurum olduğu konusunda belirsizlik devam ediyor. Ancak ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu’nun (SEC) bu konuda epey istekli olduğu da biliniyor. SEC’nin Aralık 2020’de dava açtığı Ripple’ın danışmanı Stuard Alderoty de SEC’nin bu isteğini eleştirdi.

  ABD’de Emtia Vadeli İşlemler Komisyonu (CFTC) ile Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC) arasında uzunca bir süredir kripto para ekosistemi üzerinde yetkiye sahip düzenleyici kurum olma konusunda bir rekabet var. Her iki kurum da kripto paraları düzenleyen taraf olmak istiyor ancak bu konuda SEC bir adım daha öne çıkıyor. Halihazırda SEC’nin kripto para şirketlerine açtığı davalar ve diğer örnekler ele alındığında, şu an için daha yetkili kurumun SEC olduğu görülüyor. SEC ile davalık olan Ripple’ın danışmanı Stuart Alderoty de SEC’nin bu tutumunu eleştirdi.

  Ripple Danışmanının Hedefinde SEC Başkanı Var

  Twitter hesabından yaptığı paylaşımlar ile SEC’nin, kripto paraları düzenleme isteğini eleştiren Alderoty, kurumu “politik güç” ele geçirmek ile suçladı. SEC Başkanı Gary Gensler, yakın bir tarihte gerçekleşen bir endüstri konferansında yaptığı açıklamalarında, kripto para birimlerinin belirli kurallar gerektirdiği fikrine karşı çıkmıştı. Böylece Gensler, SEC’nin mevcut kurallarının kripto paralara uygulanmaya devam edeceğini bir kez daha yinelemişti. Stuart Alderoty de buradan yola çıkarak Gensler’i ve SEC’yi eleştiri yağmuruna tuttu.

  SEC Başkanından Şirketlere Çağrı

  SEC’nin patronu Gary Gensler, kripto para platformlarını kurallara uymaya çağırdı ve ayrıca Gensler, kripto para platformlarını, SEC’ye gönüllü olarak kayıt olmalarını istedi. Öte yandan Ripple şirketi ile SEC arasındaki dava da devam ediyor. Tüm kripto para dünyası, SEC ile Ripple arasındaki davadan sonuçlara odaklanmış vaziyette ancak SEC Başkanı Gensler, tüm kripto para şirketlerine seslenerek onların SEC’ye kayıt olmalarını istiyor.

  Alderoty, Kennedy’den Alıntı Yaparak Eleştirdi

  SEC Başkanı Gary Gensler’in ortaya koyduğu tutum sonrası eleştirilerini dile getiren Stuart Alderoty, yaptığı paylaşımda Joseph Kennedy’den bir alıntı yaptı. Alderoty paylaşımında şu ifadelere yer verdi: “Joseph Kennedy’den başka bir ünlü alıntı: ‘Güç istedim. Paranın bana güç vereceğini düşündüm ve bu yüzden para kazandım. Ancak bir erkeğe gerçekten güç verenin para değil, siyaset olduğunu keşfettim.’”

  Benzer Başlıklar

  Daha Fazla Yükle