Kripto Para

PayPal CEO’su dijital paraları yorumladı: Nakit kullanımı azalacak

  Dev ödeme platformu PayPal’ın CEO’su Dan Schulman, kripto para talebinin, bu alana adım atarken düşündüklerinden birkaç kat daha büyük olduğunu ifade etti. Schulman ayrıca, gelecekte nakit para kullanımının büyük ölçülerde azalacağına inandığını söyledi.

  Kripto para piyasalarında geçtiğimiz yıl yaşanan birçok gelişme, zincirleme bir etki yaratarak birçok kripto para biriminin rekor kırmasını sağladı. Bu gelişmeler arasında en etkili olarak çoğu kişi kurumsal şirketlerin kripto para yatırımı yapmaya başlamasını gösteriyor. Bir diğer yandan birçok kişi de PayPal’ın öncüsü olduğu, ödeme platformlarının piyasaya girmesini en etkili faktör olarak yorumluyor. Zira PayPal’ın kripto para piyasasına girmesi ile birlikte, birçok yatırımcı da piyasaya girmişti.

  PayPal’ın ödeme sistemlerine kripto paraları eklemesinden önce, özellikle Bitcoin’e (BTC) karşı sert bir tavır takındığı biliniyor. Bu nedenle PayPal’ın geçtiğimiz yılın ikinci yarısında fikrini tamamen değiştirmesi, devrim niteliğinde karşılanmıştı. Şimdi ise PayPal CEO’su Dan Schulman, müşterilerinden gelen kripto para talebinin, başlangıçta düşündüklerinin birkaç katı büyüklüğünde olduğunu ifade etti. Schulman ayrıca gelecekte nakit para kullanımının büyük ölçüde azalacağını düşündüğünü ifade etti.

  Schulman’ın Kripto Paralardan 10 Yıllık Beklentisi

  Time dergisine röportaj veren Schulman, bu tarihten 10 yıl sonra nakit para kullanımının “muazzam” ölçülerde düşmüş olacağını savundu. Schulman ayrıca kredi kartı gibi tüm ödeme yöntemlerinin de ortadan kalkacağını düşündüğünü, bunların yerine bu gibi hizmetlerin telefon aracılığıyla yapılabileceğine inandığını dile getirdi.

  Schulman, fikirlerinin gerçekleşmesi durumunda merkez bankalarının daha fazla kağıt para veremeyeceğini anlayacağını ve artık dijital paraların dünyada sahne alacağını iddia etti. Schulman’a göre merkez bankası dijital paraları (CBDC), sadece ABD doları gibi itibari paraların dijital hale gelmiş versiyonu olacak.

  Schulman Sektörü 6 Yıldır İncelediklerini İfade Etti

  Dan Schulman açıklamalarında, dijital para formlarını ve dağıtık defter teknolojisini (DLT) 6 yıldır incelediklerini ifade etti. Konuya ilişkin olarak Schulman “O zamanlarda kripto paraların, para birimi olarak değil de bir varlık olduğunu düşünüyordum.” dedi. Schulman, kripto paraların gerçek para birimi olamayacak kadar volatil yapıda olduklarını dile getiriyordu.

  Benzer Başlıklar

  Daha Fazla Yükle