Ekonomist Bitcoin’i bu yüzden başarısız görüyor

  Finans dünyasının yakından takip ettiği dünyaca ünlü isim Benoit Coeure, lider kripto para birimi Bitcoin hakkında açıklamalarda bulundu. Fransız ekonomist, BTC’yi neden başarısız bulduğunu açıkladı…

  Başarılı kariyeri ile tanınan ünlü Fransız ekonomist Benoit Coeure, finans dünyasına açıklamalarda bulundu. Bloomberg kanalına verdiği röportajda, en büyük kripto para birimi olan Bitcoin’i neden başarısız bulduğunu açıklayan ekonomistin bu açıklamaları dikkat çekti. Benoit Coeure’e göre BTC’nin başarısız olmasının arkasındaki en büyük sebep, bu varlığın yüksek volatilite sorunu yaşaması.

  Yüksek volatilite problemine rağmen Bitcoin’in finans dünyası içinde kendine bir yer edindiğini belirten Benoit Coeure, kripto para sektörüyle ilgili açıklamalar yaptı. Dijital merkez bankası paraları olan CBDC’lerin çıkarılması fikrine sıcak bakan ekonomist, bunların gelecekteki kullanışlılığına değindi

  Güncel verilere göre şu anda 1 BTC fiyatı %bitcoin+try% TL. Döviz cinsinden ise %bitcoin+usd% Dolar olarak borsalarda alıcı bulmaktadır. Son olarak, Bitcoin fiyatı 24 saatte %bitcoin+yuzde%.

  Ünlü Ekonomistten Bitcoin Açıklamaları

  Lider kripto para birimi BTC, son zamanlarda yükseliş rallisine ara vermiş gibi görünse de hala kurumsal ve perakende yatırımcılardan büyük destek görüyor. Kripto para dünyasının en büyük dijital varlığı Bitcoin hakkındaki tartışmalar da devam ediyor. Bu tartışmalara katılan son isimlerden biri de dünyaca ünlü ekonomist Benoit Coeure oldu. 

  Coeure, Bitcoin’i yüksek volatilite sorunu sebebiyle başarısız görürken onun daha çok bir yatırım aracı olduğunu vurguladı. Kripto para basınında geniş yankı bulan bu açıklamalarında, BTC’nin yatırım aracı olup olmadığına karar verecek kişilerin yatırımcılar olduğuna dikkat çekti. Fransız ekonomist ayrıca CBDC’ler hakkında da konuştu.

  Merkez Bankası Dijital Para Birimleri Yarışı

  Merkez bankalarının dijital para birimi çıkarma yarışına da değinen Benoit Coeure, her ülkenin farklı bir role sahip olduğu için CBDC konusunda bir yarış yaşanmayacağını söyledi. Tüm ülkelerin farklı yapıya sahip olduğundan bahsederken de Çin’in üzerinde çalıştığı dijital yuan hakkında örnekler verdi:

  “Sanılanın aksine bu bir yarış değil. Tüm ülkeler birbirlerinden farklı bir yapıdadırlar. Çin’in CBDC’sine bakacak olursanız, bunun oldukça yerli bir proje olduğunu rahatlıkla söyleyebilirsiniz. Çin’in CBDC’si, ülkenin finans sistemine ve çalışma şekline gerçekten uygun bir yapıda. Her ülke kendi politikasına göre bir CBDC çıkartacak. Bu nedenle ilk yapanın herhangi bir avantaja sahip olacağını düşünmüyorum.”

   

  Benzer Başlıklar

  Daha Fazla Yükle