Kripto Para

Zorlu Enerji Blockchain teknolojisini kullanacak!

  Zorlu Enerji Grubu bünyesinin ilk şirketi olarak hizmet veren Zorlu Enerji, 21 Mayıs tarihli faaliyet raporunda Flexigrid projesi için çeşitli teknolojilerin kullanılacağını açıkladı. Kullanılacak teknoloji çeşitleri arasında Blockchain teknolojisi de yer alıyor.

  Zorlu Enerji CEO’su Sinan Ak, 2021 yılının başlarında bir açıklama yapmıştı. Ak, Avrupa Birliği’nin (AB) inovasyon ve araştırma programı olan Horizon 2020 kapsamında alınacak olan 3,5 milyon Euro’luk fondan sonra Flexigrid, PlaMES ve BD4OPEM gibi projeleri geliştireceklerini dile getirmişti. AA’da yer alan habere göre Zorlu Enerji’nin hedefinde, söz konusu projeler ile “geleceğin enerji ekosistemini oluşturmak” bulunuyor. Horizon 2020 programında bulunan Flexigrid projesi, “geleceğin dağıtım şebekesine esneklik kazandırmak” için oluşturuldu.

  Proje Şubat 2019’da Onaylandı

  Flexigrid projesi fonunun %70’lik bölümü AB fonundan, %30’luk bölümü de EPDK fonundan karşılanıyor. Söz konusu proje Şubat 2019 döneminde Avrupa Komisyonu tarafından onaylandı. Projede yer alanlar düşük maliyetli, esnek ve ölçeklenebilir bir dağıtım ağı oluşturabilmek için çeşitli ekipmanlar kullanıyor. Bu ekipmanlar arasında son teknoloji sisteminde yer alan enerji depolama, dağıtık enerji sistemleri ve talebe bağlı katılım ekipmanları yer alıyor.

  Flexigrid Projesi İçin Kullanılacak Olan Teknolojiler

  Esnek bir piyasa sistemiyle daha güvenilir ve daha şeffaf bir veri yönetim sisteminin oluşturulabilmesi adına; araçtan şebekeye enerji transferi, dijital akıllı şebeke, Internet-of-Things (IoT) ve Blockchain teknolojileri kullanılıyor. Proje 4 pilot ülkede geliştiriliyor. Bu ülkeler arasında Türkiye, İsviçre, İsveç ve Bulgaristan yer alıyor. Projenin Türkiye ayağında sorumlu kurum olarak OEDAŞ yer alıyor.

  Zorlu Enerji Teknik Çalışmaların Sürdüğünü Açıkladı

  Zorlu Enerji tarafından yapılan açıklamada projenin teknik çalışmalarının devam ettiği belirtildi. Ayrıca Zorlu Enerji açıklamasında “OEDAŞ tarafından Eskişehir bölgesinde esneklik sağlama amacı ile V2G uyumlu şarj istasyonu ve batarya depolama sistemini de kapsayan saha kurulumları gerçekleştirileceği” ifade edildi.

  Zorlu Enerji’nin Türkiye’de; 7 hidroelektrik, 4 jeotermal, 2 doğalgaz ve 1 rüzgar santrali bulunuyor. Ayrıca Zorlu Enerji’nin yurtdışında ise toplamda; 3 doğalgaz, 1 güneş ve 1 de rüzgar santrali bulunuyor.

  Benzer Başlıklar

  Daha Fazla Yükle