Kripto Para

Avalanche ve Ethereum ağlarında yeni bir köprü kuruldu

  ChainSafe tarafından inşa edilen köprü, Avalanche ve Ethereum ağlarını birbirine bağlayacak. Böylelikle DeFi kullanıcılarına bir blockchainden bir diğerine geçiş yapma imkanı tanınmış olacak…

  Kripto para dünyasında birbiri ile rekabet içinde bulunan Avalanche ve Ethereum ağları arasında yeni bir bağlantı kurulması, kripto para basınında gündem oldu. Yapılan açıklamalara göre bu köprü sayesinde ERC-20 veya ERC-721 uyumlu tokenlar, Avalanche tabanlı uygulamalarda kullanılabilecek.

  İki rakip ağı birbirine bağlayan bu köprünün duyurusu 2020 yılının Kasım ayında kripto para kullanıcılarının bilgisine sunulmuştu. Bu haberlerin ardından kadrosunda Emin Gün Sirer, Kevin Sekniqi, Maofan Yin gibi isimlere yer veren Avalanche’in kendi coini AVAX fiyatı yükseldi. AVAX kripto para biriminin değeri 5 kat artmasıyla yatırımcısını sevindirdi.

  Avalanche Ethereum Bridge Kuruldu

  Kripto para basınına tanıtılan projenin ismi, Avalanche Ethereum Bridge olarak belirlendi ve kısaca AEB olarak açıklandı. ChainSafe öncülüğünde yapılan geliştirme çalışmalarını Protofire, Hashquark, POA Network, Avascan ve Meter.io destekledi. Bu köprü sayesinde Ethereum ağında oluşturulan ERC-20 veya ERC-721 uyumlu tokenlar ve Wrapped ETH’ler ChainBridge adlı sözleşmeye bağlanabilecek.

  Açıklanan bilgilere göre maksimum iki işlem yaparak Ethereum ağından Avalanche ağına geçiş yapılabilecek. Bu işlem, ‘relayer’ olarak bilinen ve Protofire, Hashquark, POA Network, Avascan’den oluşan organizasyona yönlendirilecek. Ayrıca Ağdaki diğer relayerlar, Avalanche ve Ethereum ağından gelen verileri birbiriyle kıyaslayıp teyit edecek. Öte yandan şirketin COO’su Kevin Sekniqi de köprünün ne işe yaradığı sorusuna şu şekilde yanıt verdi: “Avalanche, Ethereum ile neredeyse tıpatıp aynı görünecek.”

  Emin Gün Sirer’den Açıklama

  Neredeyse tıpatıp aynı DNA’yı paylaşan Avalanche ve Ethereum projeleri arasında yeni bir köprü kurulduğu belirtildi. Bu sözlerin sahibi Ava Labs CEO’su Emin Gün Sirer, kripto para basınına tanıttığı köprü hakkında şunları söyledi: “Ethereum’daki WBTC, AAVE gibi varlıklar artık Avalanche’e aktarılabilecek. İnsanlar, işlemlerin ücretine ve hızına göre iki ekosistem arasında geçiş yapabilecekler. Ethereum’daki işlem ücretleri yükseldiğinde Avalanche’e; Avalanche’te yeteri kadar likidite oluşmazsa, Ethereum’a geçiş yapabilirler.”

  Benzer Başlıklar

  Daha Fazla Yükle