Kripto Para

VeBitcoin yatırımcılarının parası ne olacak?

  Türkiye’nin gündemine bomba gibi düşen kripto para borsaları arasında VeBitcoin ismi de sık sık geçiyordu. Muğla Cumhuriyet Başsavcılığınca başlatılan soruşturmanın devamında VeBitcoin CEO’su İlker Baş tutuklandı. Peki yatırımcıların parası ne olacak?

  Son dönemde Türkiye merkezli kripto para borsalarında yaşanan skandal olayların perde arkası netleşmeye başladı. Yerli kripto para sektörünün gündemine oturan aktörlerden biri olan VeBitcoin borsasında Muğla Cumhuriyet Başsavcılığınca başlatılan soruşturma sonuçlanmaya başladı. Kripto para yatırımcıların yakından takip ettiği VeBitcoin olayından nitelikli dolandırıcılık sonucu çıktı.

  Hatırlanacağı üzere VeBitcoin kripto para borsası, çeşitli sebeplerden dolayı kullanıcılarının para çekme işlemlerine yanıt vermediği için işlemleri durdurma kararı almıştı. Bunun sonrasında Mali Suçları Araştırma Kurulu (MASAK) tarafından hesaplara el koyulmuş ve Emniyet Genel Müdürlüğü tarafından da soruşturma başlatılmıştı. Söz konusu soruşturmanın detayları ortaya çıkmaya başladı.

  Nitelikli Dolandırıcılık Suçundan Tutuklama Kararı

  Edinilen son bilgilere göre emniyet tarafından başlatılan operasyonun ardından gerçekleştirilen soruşturma kapsamında VeBitcoin CEO‘su, eşi ve iki kişi tutuklandı. VeBitcoin CEO‘su İlker Baş, emniyette verdiği savunmasında aylık gelirinin 1 milyon 500 bin lira olduğunu söylemiş ve dikkatleri üzerine çekmişti. 

  VeBitcoin yerel kripto para borsası yöneticileri hakkında nitelikli dolandırıcılık suçundan soruşturma başlatıldı ve soruşturma kapsamında sonuçlara ulaşıldı. Muğla Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından yürütülen soruşturmanın ardından VeBitcoin CEO’su İlker Baş, eşi Güliz Bai, şirketin çalışanlarından Berkay B ve Aykut E. tutuklandı.

  Mağdurların Paraları Ne Olacak?

  Savcılık sorgusunun ardından direkt olarak nöbetçi sulh ve ceza hakimliğince tutuklanan VeBitcoin yöneticilerinin cezaları ise henüz netlik kazanmadı. Ulusal basında büyük ses getiren bu gelişmenin ardından VeBitcoin kripto para borsasında hesabı olan yatırımcılar da meraklı bir bekleyişe başladı. Muhtemelen elde edilen paraların, mağdurlara orantılı şekilde dağıtılması mümkün olabilir. Ancak bu şimdilik sadece bir tahmin.

  Yetkililerden alınan bilgilere göre VeBitcoin borsasındaki yatırımcı hesaplarının hala bloke altında olduğu biliniyor. Ancak kullanıcıların paralarını nasıl ve ne zaman geri alabilecekleri hakkında henüz net bir açıklama yapılmadı. VeBitcoin kullanıcılarının büyük bir mağduriyetle karşılaşabilme riskleri devam ediyor.

  Benzer Başlıklar

  Daha Fazla Yükle