Kripto Para

Vebitcoin’den doğan zararlar sigorta kapsamında mı?

  Dünyanın ilk kripto para bankası olan ve kripto para dünyasında önemli bir yeri bulunan BitGo ile Vebitcoin borsasının ortalığı gündeme getirildi. Vebitcoin borsasından yapılan paylaşımlardaki iddialardan farklı bir durum olduğu öğrenildi…

  Vebitcoin kripto para borsası, yaşadığı finansal zorluklar sebebiyle kripto para alım ve satım faaliyetlerini durdurmak zorunda kaldığını açıkladı. Borsanın bu hamlesinin ardından harekete geçen MASAK, Vebitcoin CEO’su İlker Baş’ı gözaltına aldı. Borsada oluşan yoğunluluk sebebiyle finansal açıdan zorlu bir dönem yaşayan Vebitcoin kripto para borsası işlemleri durdurmuştu.

  Son dönemde faaliyetlerini durduran yerli kripto para borsalarından biri olan Vebitcoin resmi sosyal medya hesabından yapılan açıklamalar gündeme geldi. Vebitcoin borsasında 15 Nisan 2020 tarihinde yapılan bir paylaşımda BitGO ile ortak hareket ettikleri ifade edildi. Dünyanın ilk kripto para bankası olan BitGo’nun Türkiye partner ortağı Vebitcoin olduğu açıklanmıştı. 

  Vebitcoin ile BitGo Ortaklığı

  Kripto para yatırımcılarının yakından bileceği üzere BitGo, dijital varlık kuruluşlarına kripto para saklama ve sigorta hizmeti sunuyor. Hatta dev şirket geçtiğimiz günlerde sigorta üst limitini 700 milyon dolar seviyesine çıkarmasıyla dikkatleri üzerine çekmişti. Dev firmanın Türkiye partneri olduğunu iddia eden Vebitcoin platformunun açıklamaları son dönemde borsa kullanıcıları tarafından yeniden gündeme getirildi. 

  “Kurumsal derece sahip ve güvenlik kriterleri ile kripto para çeşitliliği açısından dünyanın en büyük borsası olan BitGo’nun, Türkiye partner ortağı Vebitcoin’dir.” açıklaması da yapıldı. Ancak BitGo sözcüsü tarafından yapılan paylaşıma göre bu ortaklığın sigorta desteğini kapsamadığı öğrenildi.

  BitGo Kaynaklı Zararlar Sigorta Kapsamında 

  Vebitcoin kullanıcıları, karşılaşacakları olası zararlar karşılığında BitGo gibi dev firmadan sigorta desteği alıp alamayacaklarını merak ederken işin iç yüzü ortaya çıktı. BitGo sözcüsünün açıklamalarına göre Vebitcoin sadece sıcak cüzdan müşterisi olduğu için sigorta kapsamından yararlanamıyor

  Dünyanın ilk kripto para bankası BitGo, müşterilerinden yani ticari ortaklarından değil de sadece BitGo kaynaklı zararlara karşı güvence sağlıyor. Dolayısıyla BitGo sigortası, yalnızca varlıklarını soğuk cüzdanlarda saklayan BitGo Custody müşterilerine sunuluyor. Bu yüzden Vebitcoin kripto para borsasının neden olduğu veya olabileceği zararlar için sigorta desteğinden yararlanmak mümkün gözükmüyor. 

  Benzer Başlıklar

  Daha Fazla Yükle