Kripto Para

OKEx Kullanım Rehberi

  Son senelerde Bitcoin ve kripto para yatırımlarına olan ilginin büyümesiyle, kripto para birimlerine erişmek için birçok farklı yol aranmaya başladı. Kripto para birimleriyle alım-satım gerçekleştirmek veya dönüştürmek için en sağlıklı alanlar ise kripto para borsalarıdır. 

  İşte o kripto para borsalardan birisi olan OKEx 5 yılı aşkın süredir kripto para ticaretine olanak sağlıyor. Tarihine bakıldığında 2017 yılında kripto para piyasasında meydana gelen fiyat yükselişleri ardından işlem hacmini başarılı şekilde genişlettiği görülmekte. 5 farklı güvenlik katmanına sahip OKEx kripto para borsası, geniş işlem çifti üzerinden alım-satıma dahil olma avantajını sunuyor.

  Bu yazımızda OKEx kripto para borsasını detaylı olarak inceleyeceğiz. OKEx üyelik işlemleri, alım satım ekranları ve diğer ayrıntıları hakkında bilgi vereceğiz.

  OKEx Kayıt İşlemleri

  OKEx kayıt işlemleri sadece mail adresi ve cep telefonu numarası bilgileri iletilerek yapılabiliyor. Bu kapsamda kişi kimlik bilgilerine ait detayları sadece hesap onayında kullanarak, güvenle koruyabilir.

  OKEx kayıt işlemi gerçekleştirirken izlenmesi gereken adımlar şu şekildedir:

  • İnternet aracılığıyla OKEx kripto para borsası platformuna erişim sağlanmalıdır.
  • Bu adımla ana sayfaya erişim sağlayacaksınız.
  • Ana sayfada görüntülenen “üye ol“ başlıklı komuta tıklanır.
  • Bu bölümde verdiğiniz e-posta adresinizi kontrol etmeniz gerekecek. Çünkü OKEX kripto para borsası sisteme giriş için bir şifreyi mail adresine dakikalar içinde gönderir.
  • Mailde yer alan şifre ekrana otomatik olarak gelen boşluk içine girilip, “mevcut hesaba gir“ komutu seçilir.

  İşte bu adımla birlikte erişilen alan artık başarılı oluşturulmuş yatırımcı hesap panelidir. Kayıt işleminin tamamlanması ardından ise bu panel içinde belirli güvenlik adımlarını tanımlayıp, hesap onayını vermek gerekiyor. Bunu nasıl yapacağınızı alt başlığımızı inceleyerek öğrenebilirsiniz. 

  Ayrıca üye olurken Google yada Telegram hesabınızı da bağlayarak kayıt olabilirsiniz.

  OKEx Hesap Onayı

  OKEx hesap onayı vermek için hesap açılışı ardından erişim sağladığınız kullanıcı paneline ait bölümden aşağıdaki adımları takip ederek işlemleri tamamlayabilirsiniz. Eğer aciliyet sebebi ile hesaptan çıkış yaptıysanız veya herhangi bir aksilikle hesap ekranı kapandıysa panik yapmaya hiç gerek yok. Böyle bir durumda hesabınızın kaydı oluştuğu için sisteme yeniden girerek onay sağlayabilirsiniz.

  İlk adımdan itibaren OKEx hesap onayınızı sağlarken izleyeceğiniz adımlar şunlardır:

  • İnternetten OKEx ana sayfasına erişim sağlanır.
  • Görüntülenen tabloya E-posta adresi ve hesap açılışında belirlenen şifre girilip, tablo altından “giriş“ kutucuğuna tıklanır.
  • Açılan yeni sayfa üzerinden “Güvenlik Sekmesi“ üzerine tıklanır.
  • Bu alanda farklı işlem başlığı görüntülenir.
  • Onaylama için ise ilk olarak “Fonlama Şifresi Al“ başlığına tıklanır.
  • İşlem ardından görüntülenen fonlama şifresi bir alanda yedeklenmelidir. İlerleyen süreçte bu şifre borsaya bir saldırı olması halinde fon güvenliğini yükselmek için kullanılır.
  • Sayfa üzerinden “devam“ kutucuğuna tıklanıp, ekrana yansıyan “KYC Doğrulaması“ sekmesine tıklanır.
  • Bu alanda yansıyan liste üzerinde ise belirli temel kimlik bilgilerinin girilmesi gerekiyor.
  • Tabloya isim, soyisim, doğum tarihi vb. talep edilen kimlik bilgileri girilip, “kaydet ve onayla“ kutucuğu seçilir.

  OKEx para yatırma işlemini rahatlıkla gerçekleştirmek için izleyeceğiniz adımları şu şekilde sıralarız:

  • İnternetten OKEx anasayfa adresine giriş sağlanır.
  • Ekranda beliren tabloya e-posta ve OKEx hesap şifresi girilip, “Giriş“ komutuna tıklanır.
  • Erişilen ana sayfanın sağ üst köşesinden “Varlıklar“ sekmesine giriş sağlanır.
  • Ardından sıralanan işlem başlıkları arasından “Para Yatır“ tercih edilir.
  • Ekranın sağ tarafında açılan “kripto yatır“ başlıklı kutucuğa tıklanır.
  • Görüntülenen yeni tablonun ilk boşluğuna tıklanıp, sıralanan para birimlerinden hangisi hesaba yatırılmak isteniyorsa o seçilir. En ekonomik ve uygun olan ise USDT’dir.
  • Listenin ikinci boşluğuna tıklanıp, yatırma ağları arasından ücretsiz olan TRC-20 üzerine tıklanır.
  • Bu adımda liste üzerinden bir adres ve ona ait barkod belirir. Aynı anda açılan hesap tipleri arasından ise Spot Account üzerine tıklanır.
  • Tablo üzerinde yer alan adres kopyalanır ve Binace hesabının para çekme ekranındaki “hesap adresi“ başlığını altına yapıştırılır.
  • İşlemle Binance hesabının para yatırma bölümünde açılan tablodan USDT ve Maksimum başlıklarına tıklanıp, tablonun en altındaki boşluktan TRC-20 tercih edilir.
  • Son olarak açılan pencereden “gönder“ komutuna tıklanır.

  Tüm adımlar ardından OKEx hesabına bakıldığında tercih edilen USTD tutarının hesaba yansıdığı görülür. 

  OKEx Para Çekme İşlemi

  OKEx hesabından para çekmek amacıyla yapılması gereken işlemler:

  • Daha öncede belirtmiş olduğumuz adımlarla OKEx kripto para borsası platformuna ait adresten “üye giriş“ sekmesine tıklayıp, gelen tabloya e-posta ve hesap şifresi girilerek, kişi kendi borsa hesap sayfasına giriş sağlar.
  • Ana sayfadan “Varlıklar“ sekmesine tıklanır.
  • Sıralanan işlem başlıkları arasından “Çekme“ ifadesi seçilir.
  • Bu adımda sayfa üzerine bir işlem tablosu gelir.
  • Tablonun ilk boşluğuna tıklanıp, çekilmek istenilen para cinsi seçilir. En ekonomik gönderim USDT şeklinde yapılır.
  • Tablonun ikinci boşluğundan “normal gönderim“ ifadesine tıklanır.
  • En ekonomik para çekimi için tablonun son boşluğundan “TRC-20“ modu seçilmelidir.
  • Tablonun altından “devam“ kutucuğuna tıklanır.
  • Yeni açılan ekrandaki tablodan ise çekilen paranın hangi hesaptan teslim alınmak istendiği belirlenmelidir.
  • Tablonun ilk boşluğuna tıklanıp, çekilen paranın iletilmek istendiği bir cüzdan adresi girilir. İkinci boşluğa tıklanıp, çekilecek paranın tutarı girilir, tablo altından “devam“ kutucuğuna tıklanır.
  • Açılan yeni pencere üzerine hesabın onay sürecinde alınan fon şifresi yazılıp, “sms kodu al“ komutu seçilir.
  • Son aşamada açılan boşluğa ise telefona SMS’le gelen şifre yazılıp, “gönder“ kutucuğuna tıklanır.

  Tüm adımlar sonunda tercih edilen hesaba çekilen paranın transferi tamamlanır.

  OKEx Kripto Para Alımı Nasıl Yapılır?

  OKEx kripto para borsasından kripto para almak için OKEX platformunda farklı yöntemleri tercih edebilirsiniz. Alış/Satış sayfasında basit şekilde alım yapabileceğiniz gibi Al-Sat bölümündeki borsa ekranından da trade yaparak kripto alımı yapabilirsiniz. Girdiğimiz sayfadaki tabloda kripto parayı hangi para birimiyle almayı istiyorsak bunu seçiyoruz. 

  “Hızlı İşlem” sayfasında işlem yaparken tablonun ikinci boşluğuna tıklayıp, almak istediğimiz kripto para birimini açılan listeden seçeceğiz. Burada zaten BTC, ETH vb. şeklinde seçenekler görüntülenir. Tablonun en alt boşluğuna tıkladığımızda ise sistem bizden bir ödeme yöntemi tercih etmemizi ister. Buradaki başlıklar arasından istenilen tıklanır. Listenin altındaki “al“ komutu seçilir.

  Son aşamada ise ödemeyi yapmak için kredi kartı numarası, kod ve son kullanım tarihi yeni pencerede verilip, “devam“ komutu seçilir. Telefona SMS ile gelen şifre, onay kutucuğu içine yazılıp, “ödemeyi tamamla“ kutucuğuna tıklanır. Artık aldığınız kripto paraları hesabınızda görebilirsiniz.

  İkinci bir yöntem olarak borsa ekranına yani “Al-Sat” bölümünden “Temel Al Sat” sayfasında normal trade işlemi yapılarak kripto para alımı yapılabilir.

  OKEx Kripto Para Satışı Nasıl Yapılır?

  OKEx kripto para satışı için OKEX kripto para borsasına giriş yapılır. “Alış/Satış” yada “Al-Sat” bölümlerinden istenilene girilir. Hızlı işlem tercih edilmişse ilgili sayfada hızlı bir şekilde dönüşüm işlemi yapılabilir.

  Gelen tablonun ilk boşluğundan alınmak istenilen kripto para, ikinci boşluğundan satışta elde edilmek istenilen para birimi seçilir. Son boşluğa ise satış ardından paranın temin edilmek istendiği hesap girilip, “sat“ kutucuğu seçilir. Satış ardından elde edilen bakiye tercih edilen cüzdan hesabında görüntülenir.

  İkinci bir yöntem olarak borsa ekranına yani “Al-Sat” bölümünden “Temel Al Sat” sayfasında normal trade işlemi yapılarak kripto para satılabilir.

  OKEx Komisyon Oranları ve İşlem Ücretleri

  OKEx komisyonlarının öncelikle kullanıcıların hesaplarında yer alan OKB Coin miktarına bağlı olarak değiştiğini söylememiz gerekir. Öreğin hesabında 500 OKB Coin olan normal hesaba sahip bir yapıcı (maker) kullanıcı kripto para işlemi yaparken %0.080 oranında komisyon kesintisine tabi olur. Hesabından OKB Coin miktarı 1.500 olan yapıcı (maker) yatırımcı, kripto para işlemlerinde %0.065 komisyon kesintisine uğrar.

  Bu komisyon oranları kişinin alıcı olmasına bağlı olarak da değişiyor. Kişi kripto para işleminde alıcı (taker) rolünde ise ve normal hesaba sahipse %0.100 komisyon ödemesine tabi olur. Bu oranın düşmesi için hesabında 500 OKB Coin’i olması gerekir. Alıcı yatırımcının hesabından 1.500 OKB Coin varsa %0.085 komisyon, 2.000 OKB Coin varsa %0.080 oranında komisyon kesintisini karşılar. 

  Tüm bu işlem ücretlerini ana sayfada “İşlem ücretlerim” isimli sekmeden öğrenebilirsiniz. Zira işlem hacminiz ve OKB tutarına göre değişen maker, taker komisyon ücretleri bulunmakta.

  OKEx Kullanıcı Yorumları

  OKEx kullanıcı yorumlarını incelediğimizde oldukça olumu dönüşlerle karşılaşıyoruz. Kullanıcılar ilk olarak OKEx kripto para borsası platformunda Türkçe dil desteğinin olmasının bir avantaj olduğunu belirtiyorlar. Hesap açma, onaylama ve kripto para alım-satım işlem adımlarının Türkçe olması sebebi ile rahatlıkla işlemler tamamlanıyor.

  OKEx kullanıcıları OKB Coin sahipliğinin ise borsa için avantaj sağladığını ifade ediyorlar. Nitekim VİP hesap olarak adlandırılan, 10 bin OKB Coin bakiyeli hesapların kripto para işlemlerinde sadece %0.020 komisyon ödedikleri belirtiliyor.

  Ayrıca borsa yeni üye olan kullanıcılarına oldukça bonkör hediye para ödülü kampanyaları düzenliyor. Şu anda da yeni üye olanlara ödül kampanyası devam etmekte. Kullanıcılar bu kampanyalardan oldukça memnun görünüyor.

  Kullanıcılar para çekme ve yatırma işlem hızından memnun olduklarını belirtmişler. Özellikle para yatırma aşamasından dakikalar içinde bakiyenin artışının görüldüğü belirtiliyor. Para çekimlerinin ardından gecikme olmadan paranın ilgili cüzdana tesliminin yapıldığı aktarılmış. Son olarak ise işlem çifti genişliğinin akılda olan yatırım yönünü alabilmeye imkan sunduğunu yorumlarına ekliyorlar. 

  OKEx Avantajları Neler?

  OKEx avantajları arasında her kripto para borsasında olduğu gibi 7/24 kripto para işlemlerini yapabilme fırsatı yer alıyor. OKEx borsasından ana kripto para birimleri ve altcoinlerle aynı anda işlem yapma fırsatı mevcut. Güvenilir, hızlı ve dünya çapında oldukça popüler olan borsa özellikle işlem hacmi bakımından avantajlı bir konumda.

  Tercih edenler OKB Coin birikimi yaparak yatırımlarına değer katma şansı edinebiliyorlar. Örneğin OKEx hesabından 100 bin OKB Coin olan bir kişi her türlü kripto para işlemini düşük masraf ile yapabilir. Transfer, alım-satım, takas işlemlerinde komisyon ödemesiz işlem yapar. 

  5 katmanlı güvenlik sistemini kullanıcı hesapları üzerinde uygulayan ve ek fon şifresi ile işlem yapan platform, güvenlik açısından da avantaj sunmakta. 

  Sonuç

  Dünya çapında popüler olan ve işlem hacmi bakımından da öncü borsalar arasında yer alan OKEx kripto para borsasını birlikte inceledik. Ödül kampanyaları ile, düşük işlem ücretleri ve kullanım kolaylığı gibi bir çok avantajı bünyesinde barındıran OKEx tercih edilebilir bir alternatif olarak karşımıza çıkıyor. OKEx’in yerel kripto parası olan OKB’nin de gelecekte nasıl bir performans göstereceğini de birlikte takip edeceğiz.

  OKEx Borsasına Üye Ol

  OKEx kripto para borsasına şimdi üye olabilir ve avantajlı fırsatlardan yararlanabilirsiniz. Yeni üyelere verilen promosyonlardan yararlanmak için bu bağlantıdan kayıt oluşturabilirsiniz.

  Benzer Başlıklar

  Daha Fazla Yükle