Kripto Para

Dev anket sonuçlandı: Hedge fonlarından kriptoya yeşil ışık

  Financial Times, 100 hedge fonunun katılımı ile gerçekleşen yeni bir anket sonuçlarını yayınladı. Anket verilerine göre, fon yöneticileri 2026 yılına kadar portföylerinde yüzde 7 oranından fazla Bitcoin bulundurmayı planlıyor…

  Kripto para piyasasında hareketli bir dönemden geçilirken sektörün geleceği hakkında da çeşitli araştırmalar yapılıyor. Financial Times tarafından gerçekleştirilen yakın tarihli bir ankette, büyük hedge fonlarının kripto para varlıklarına yatırım planları değerlendirildi. Anketin sonuçları, sektörün geleceği açısından umut verici olarak görüldü. 

  Dev hedge fonları, kripto para varlıklarına yapılan yatırımları önümüzdeki 5 yıl içinde yüzde 7 oranına çıkarmayı hedefliyor. Stan Druckenmiller, Paul Tudor Jones, SkyBridge Capital ve daha fazlası gibi önde gelen isimler de son dönemde sektöre dahil oluyor. Özellikle Bitcoin’in patlama yılı olan 2020’de kurumsal kabul açısından da önemli adımlar atıldı.

  Hedge Fonlarının Bitcoin Planları

  Koronavirüs pandemisi ve yarattığı mali felaket, Bitcoin’in popülerliğini arttırdı. Bu zamana kadar Bitcoin’den uzak duran kurumsal firmalar ve kurumlar, Bitcoin yatırımlarına hız kazandırdı. Financial Times anketine göre önümüzdeki 5 yıl içinde sektörde büyük bir artış görülmesi de mümkün görünüyor. 

  Ankette 100’den fazla hedge fonu (küresel riskten korunma fonu) katılımı ile önemli bilgiler elde edildi. Anketin ardından yetkililer, “yöneticiler beş yıl içinde varlıklarının ortalama yüzde 7,2’sini kripto para birimlerinde tutmayı umuyor” sonucunu çıkardı. Mevcut fonların hangileri olduğu bilinmemekle birlikte, böyle bir tahsisin çeşitli varlıklara konulan fonlarda büyük bir artışı yaratacağı düşünülüyor.

  Bazı Kurumsalların Hâlâ Kafası Karışık

  Quilter Cheviot Investment Management’ın yönetici direktörü David Miller’a göre, hedge fonları, Bitcoin’in sadece risklerine değil aynı zamanda uzun vadeli potansiyeline de odaklanıyor. Danışmanlık şirketi Oliver Wyman’dan analistler ise dijital varlık alımlarının hâlâ “yüksek risk toleransına sahip müşterilerle sınırlı kaldığını” vurguluyor. 

  Yüksek risk toleransı taşıyan müşterilerin bile yatırımlarında genellikle düşük bir oran taşıdığı belirtiliyor. Öte yandan bazı kurumsal firmalar, kripto varlıklarını satın alıp almamaları ya da arttırma planları yaparken, diğerleri ise çoktan bu hamleleri yerine getirmiş görünüyor. 

  Benzer Başlıklar

  Daha Fazla Yükle