Kripto Para

Hedge fonları BTC fiyatındaki düşüşe hazırlanıyor

  En büyük kripto para birimi Bitcoin (BTC) fiyatındaki belirsizlik sürerken, yatırımcıları endişelendiren gelişmeler yaşanıyor. Hedge fonları, bir sonraki BTC düşüşünün madenciler üzerinden gelmesini beklerken short pozisyonları arttırıyor…

  Kripto para yatırımcılarını endişelendiren gelişmelerde tam bitti derken bir yenisi daha patlak veriyor. ABD kasım ayı TÜFE verilerinin beklentilerin üzerinde gelmesiyle birlikte toparlanma sinyalleri veren kripto para piyasası yine düşüşe geçti. FED’in faiz hamlesinden sonra SEC’in kripto para düzenleme açıklamaları piyasayı baskılıyor.

  Kripto paralarda son dönemde artan satış baskısı en büyük kripto para birimi Bitcoin (BTC) fiyatını da olumsuz etkiledi. Makroekonomik şartlarda olumsuz haberlerle boğuşan BTC fiyatındaki düşüş beklentisi her geçen gün artıyor. Son olarak finans dünyasında milyonlarca dolarlık yatırımı çeviren hedge fonları, kripto yatırımcılarını endişelendiren hamleler yapmaya başladı. 

  Hedge Fonları Düşüş Bekliyor

  FTX borsasının ani şekilde iflas etmesiyle birlikte kritik seviyelere gerileyen Bitcoin yılın son ayında darbe üstüne darbe yedi. Bu durumun farkında olan hedge fonları, bir sonraki düşüş dalgasının Bitcoin madencileri üzerinde gerçekleşmesini bekliyor. Buna yönelik yatırım pozisyonlarını şekillendirmeye başlayan hedge fonu yöneticileri, madencilik şirketlerine karşı pozisyon açmaya devam ediyor. 

  Finans dünyasının en önemli yayın kanallarından Financial Times’ta yer alan habere göre hedge fonları madencilik şirketlerinde belirsizlik olduğunu gözlemledi. Son dönemde BTC madenciliğinin kazandırmaması ve artan maliyetler yüzünden dev şirketlerin satış baskısıyla karşı karşıya olduğu belirtiliyor. 

  Madencilik Şirketi Hisseleri Gündemde

  Crawford Fund Management’ın Baş Yatırım Sorumlusu (CIO) Chris Crawford, hedge fonlarının madencilik şirketlerinde neden düşüş yönlü (short) pozisyon aldıklarına açıklık getirdi: “Kripto paralar bir süredir geçen sene yükseldikleri noktaların çok fazla altında işlem görüyorlar. Bizim de burada bir süredir kısa pozisyonumuz vardı. Açıkçası ciddi şekilde borçlar aldılar ve bu borçların yarattığı boşluğu kapayabilecekler mi, bu belli değil.”

  ABD borsalarında işlem gören kripto para borsalarından Marathon Digital short pozisyonları FTX’in çöküşünden sonraki haftalarda yüzde 36 arttı. Dev madencilik firmalarının içinde bulunduğu zor dönemde Bitcoin satışı yapma ihtimali her geçen gün artıyor. 

  Benzer Başlıklar

  Daha Fazla Yükle