Kripto Para

Bitfinex kripto para borsası Tether’e 550 milyon dolarlık ödeme yaptı

  Kripto para sektörünün önde gelen borsalarından Bitfinex, Tether’e olan 550 milyon dolarlık borcunu ödediğini açıkladı. Kardeş şirket olarak bilinen Bitfinex ve Tether arasında 900 milyon dolarlık borç anlaşması vardı…

  Kripto para dünyasının en popüler borsalarından biri olan Bitfinex, resmi internet sitesi üzerinden yeni bir duyuru yaptı. Hatırlanacağı üzere 2018 yılında Tether, kardeş şirketi Bitfinex’e 900 milyon dolarlık borç vermişti. Bitfinex’in bu borcun 750 milyon dolarlık kısmını borsa için kullanmıştı.

  Kripto para dünyasında büyük tartışma yaratan bu borç, aynı zamanda New York Mahkemesi’nde görülen davanın da temel sebebiydi. İki sene içinde Bitfinex bu borcun 200 milyon dolarlık kısmını ödemiştir. Şirketten yapılan son açıklamayla birlikte, kripto para borsası Bitfinex, kardeş şirketi Tether’den aldığı borcun 550 milyon dolarlık kısmını da ödediğini duyurdu.

  Borç Yüzünden Davalık Oldular

  2018 yılında Tether’ın 900 milyon dolarlık borcun 750 milyon doları borsa tarafından kullanılmıştı. Bitfinex kripto para borsası, 2019 ve 2020 yılında bu borcunu 100’er milyon dolar azaltmıştı. Bitfinex genel danışmanı Stuart Hoegner’ın açıkladığına göre şirket kısa vadede nakit ihtiyacından dolayı kardeş şirket Tether’den borç almıştı.

  New York Başsavcı (NYAG) ofisi, mahkeme belgelerinde, ödeme işlemcisi Crypto Capital’in fonları ele geçirmesinden sonra Bitfinex’in 850 milyon dolar kaybettiğini öne sürdü. Mahkeme borsanın Tether kredi hattı aracılığı ile açığı gizlice kapattığını iddia etmişti. Kripto para sektörü, davanın o zamandan beri devam etmesini yakından takip ediyor.

  Bitfinex Borcunu Kapattı

  Kripto para borsasından yapılan açıklamada, “Bitfinex, dünyadaki Crypto Capital grubuna karşı kurtarma eylemlerinde ilerleme kaydetmeye devam ediyor.” denildi. Şirket, kredi bakiyesinin planlanandan önce ödendiğini belirterek, 5 Kasım 2021’e kadar vadesi gelmediğini de sözlerine ekledi.

  Konu hakkıdna açıklamalarda bulunan Hoegner, Bitfinex’in finansal performansıyla geri kalan borcun kolayca ödeyebildiğine dikkat çekti ve şunları söyledi: “Crypto Capital ve ilgili taraflar Bitfinex’i mağdur etti. Onlara karşı mevcut tüm yasal çözüm yollarını arama hakkımızı saklı tutuyoruz. Ayrıca New York Başsavcılık Ofisi ile üretken ve yapıcı tartışmalarımıza devam etmeyi umuyoruz.”

  Benzer Başlıklar

  Daha Fazla Yükle