Binance İnovasyon Nedir?

  Binance borsasının yeni özelliği İnovasyon alanı çoğu kullanıcı için merak konusu oldu. Sizin için bu yazımızda Binance İnovasyon alanını, şartlarını, özelliklerini, risklerini anlatacağız.

  Binance İnovasyon, Binance içinde yer alan daha yüksek fiyat dalgalanmalarına maruz kalabilecek ve diğer token birimlerine göre daha yüksek risk teşkil eden yeni ve inovatif tokenları kullanıcılarının alıp-satması için ayrılmış olan kategoridir. Bu kategori içinde farklı token birimleri ile alım satım yapılırken risk yüksek iken, deneyimli yatırımcılar için değer kazanma fırsatı da oluşabilir.

  Binance İnovasyon Kullanımında Şartlar Nedir?

  Binance İnovasyon kategorisinde alım-satım yapmak isteyenler için bir şart koşulmuştur. Bu şarta göre kullanıcılar, alım-satım yapmaya başlamadan önce İnovasyon kategorisinin web versiyonu içine girip kullanıcılara sunulmuş olan ön uyarı modelindeki anketi doldurmalıdırlar. Bu anketi tamamlayanlar ise normal bir şekilde Binance hesaplarına giriş yaparak, İnovasyon Kategorisi ile işlem çiftlerini seçerek, alım-satımda kısıtlama yaşamadan yatırım emirlerini verirler.

  Binance İnovasyon kategorisinde dalgalanma oranı yüksek olduğundan, değişken fiyatlar ve inovatif token birimleri önde olduğundan ilk olarak bu bilgilerden haberdar olunduğu üzerine bir anketi tamamlamak, ardından alım-satıma geçmek şart koşulmuştur.

  İnovasyon’da Yapılan Son Yenilik

  Binance İnovasyon kategorisinde yapılan son yenilik, 08/12/2020 tarihinde gündeme gelmiştir. Bu tarihte İnovasyon kategorisinde Aavegotchi isimli ve sembolü GHST olan token’ın işlem çiftleri ile alım-satım başlatılmıştır. Bu şekilde son yeni kripto para birimi de kategori alanına dahil edilmiştir. Bu alanda yeni ve inovatif kripto para birimleri ile yatırımcıların buluşması hedeflenir.

  GHST, normalden daha yüksek risk teşkil eden, nispeten yeni görülen bir token birimidir. Buna bağlı olarak da yüksek fiyat dalgalanmaları yaşanması muhtemeldir. Bu bilgiler zaten Binance tarafından da token ile işleme yapacak olan yatırımcılara bildirilmiştir. Alım satım işlemlerine başlamadan önce risk göz önünde bulundurulmalı ve gerekli araştırmanın yapıldığından emin olunmalıdır. BU token işlemlerinde aynı zamanda ERC20 akıllı kontratları da kullanır.

  Risk Uyarısı Nedir?

  Binance İnovasyon risk uyarısı, Binancenin kullanıcılarına seslendiği ve kategori hakkında bazı detaylara aynı zamanda bu kategori ile ilgili sorumluluk düzeyine değindiği bir metindir. Risk uyarısı kapsamında, bu alanın kripto para birimi alım ve satım işlemleri açısından yüksek riskli olduğu belirtilmiştir.

  Kullanıcıların işlemlerini yaparken analiz ve araştırmalara dikkat etmeleri talep edilirken, kategori de yüksek kaliteli coinlerin sunulacağı açıklanmıştır. Son olarak ise alım satımda yatırımcı tarafından verilen kararlardan kaynaklanan kayıpların ise kripto para borsası platformunun sorumluluğunda olmadığı belirtilmiştir.

  Binance İnovasyon Kategorisinden Nasıl Coin Alınır?

  Binance İnovasyon kategorisinden coin almak için ilk olarak bir hesaba sahip olmak ve ardından ilgili web adresinden İnovasyon anketini tamamlayarak, alım işlemine geçiş yapmak gerekir. Çünkü burada bir şartı sağlamak gerekiyor.

  Bunun için Binance kripto para borsası platformuna internet üzerinden erişim sağlayıp ana sayfada yer alan "kayıt ol" sekmesine giriş yapılır. Ekrana gelen tablo üzerine ise e-posta ve talep edilen kimlik bilgileri girilip, onay verilir. 

  Bu işlem ardından yönlendirilen yani sayfadan" para yatırma" işlem sekmesine girilip, hesaba bağlı sanal cüzdana kişisel bir banka hesabından TL ve ya dolar gönderimi yapılır. Alıma uygun hale gelen hesap ekranı ise kapatılmaz ve masaüstünde açık halde bekletilir. Bu adımlar ile hesap için gerekli şartlar tamamlandığı için artık yeni bir sekmeden, https://www.binance.com/en/terms adresine gidilerek, burada yer alan anket doldurulur ve onaylanır. 

  Anket bittiğinde tekrar hesap sayfasına dönüş yapılıp, "Binance İnovasyon" başlıklı kategoriye giriş yapılır. Burada yer alan birden fazla coin birimi arasından tercih edilen ve miktarı seçilip, alım emri verilir. Son adım ardından coinler sanal cüzdana yansır.

  Binance İnovasyon Kripto Para Birimleri

  Binance İnovasyon kripto para birimleri diğer bir ifade ile İnovasyon coinler, ALPHA, BAKE, BEL, BURGER, CAKE, BZRX, CREAM, FLM, NBS, SPARTA, SUN, SUSHI, XVS, SWRV, VIDT, WING, GHST şeklinde sıralanırlar. 

  Bu kripto para birimlerinin çoğu yeni olarak adlandırılabilecek ve ivovatif sayılan tokenlar’dır. Aslında her birinin kendine has bir konsepti de bulunur. Otak noktaları her kripto para biriminde olduğu gibi merkeziyetsiz ağda işlem görmeleri, cüzdanlarda saklanabilmeleri, takas ve alım-satım’a kripto para borsasında girebilmeleridir. Diğer yandan en temel ortak özellikleri ise diğer altcoin birimlerine göre daha seri fiyat değişimleri yaşamaları ve dalgalı bir borsa alanını yaratmalarıdır.

  Binance İnovasyon’da Bulunan Kripto Paralarla Ne Yapılır?

  Binance İnovasyon kategorisinde alım-satımı yapılan kripto para birimleri ile yanı İnovasyon coinler ile birden fazla işlem yapılabilir. İlk olarak TL ve dolar cinsi ile satın alım, ikinci adımda satış, üçüncü olarak ile diğer kripto para birimleri ile takas yapmak mümkündür. Bu temel işlemlerin yanında her coin ile farklı işlemlerde yerine getirilebilir.

  Örneğin İnovasyon coin birimleri arasında yer alan ALPHA ile alım-satım yapmadan da kazanç elde edilebilir. Bunun için ilk olarak Ivasyon kategorisinden alım yaparak tabii ki de sanal cüzdana ALPHA eklemek gerekir. Ardından, "stake etme"  ismi verilen işlemden yararlanmak mümkündür. ALPHA İnovasyon coin alan ve bunu kripto para cüzdanında belirli bir vadede saklamayı tercih eden daha doğrusu kitleyen yatırımcı, ek ALPHA kazanır. Bu sistem ile bankacılık işlemlerinde yer alan mevduat faiz kazancı kripto para dünyasına uyarlanmıştır.

  Diğer bir İnovasyon coin olan ve Binance İnovasyon’da yer alan BEL, geleneksel bankacılık sistemleri içinde kredi kullanamayan yatırımcılar için avantaj sunar. Örneğin BEL sahibi olan ve İnovasyon alanından BEL alan bir kişi, diğer kullanıcılara BEL olarak kredi verebilirler. Yield Farming adı verilen bu işlemde arada akıl sözleşmeler ile güven sağlanır. ERC-20 protokolünün de desteği sayesinde ihtiyacı olanlara kredi verilir. BEL sahip olduğu bu yanı ile dikkat çekerken kredi verme işlemleri Binance üzerinden değil uygun diğer platformlardan yapılır.

  Binance İnovasyon Cüzdanı Nedir?

  Binance İnovasyon cüzdanı, Binance’de hesap açılışı yapılırken oluşan ve özel şifreye sahip olan sanal kripto para cüzdanıdır. Platform İnovasyon kategorisinde birden fazla İnovasyon coin ile işlem sunduğundan kullanıcılarının bu coinleri saklamaları için gerekli olan sanal kripto para cüzdanını zaten hesaplar için sunar. Bu kapsamda ek bir cüzdana gerek olmazken, güvenlik açısından internet bağlantısız konumda da tutulabilen bir cüzdan kullanmak isteyenler donanım cüzdan edinerek, sanal cüzdandan donanıma transfer yapabilirler.

  Böyle bir koşulun tercih edilmemesi halinde direk olarak hesaba bağlı sanal cüzdan kullanılır. Bu cüzdan ile İnovasyon coin birimleri saklanabilir veya diğer cüzdanlara düşük işlem ücreti ile dakikalar içinde coin transferi sağlanabilir. Cüzdana ait olan şifre kişinin kendisinde yer alır. Bu yüzden başka bir kullanıcının cüzdana girmesi mümkün değildir. Bunun için ilk olarak hesap şifresinin bilinmesi gerekir ki bu da yine kullanıcıya ait bir bilgidir. 

  İnovasyon coin birimleri birçok avantaj sundukları gibi cüzdanlar ile birleşerek de yani avantajları gündeme getirirler. Bu İnovasyon coin geleneksel bankacılık para gönderim işlemlerinde açığa çıkan masrafları aşağı çeker. Düşük işlem ücreti ile transfer edilir. Aynı zamanda mesai saati kısıtlaması gibi problemleri gündeme getirmez. Tercih edilmesi halinde bir cüzdandan diğerine 7/24 transfer edilir. Aynı zamanda yurtdışı transferlere de izin verir. Yatırımcı Türkiye’deki cüzdanından Amerika’da yer alan bir kripto para cüzdanına gece saat 02:00’da dahi düşük işlem ücreti ile İnovasyon coin iletebilir.

  Benzer Başlıklar

  Daha Fazla Yükle