Kripto Para

İniş ve Çıkışlarıyla Haftalık Ethereum Borsa Özeti 10 – 16 Ağustos 2021

  En büyük ikinci kripto para birimi Ethereum fiyatındaki değişimler de yatırımcıların radarına takılıyor. Geride kalan haftada inişli çıkışlı bir performans gösteren ETH fiyatındaki belirsizlikle yatırımcıları tedirgin etti. Londra Hard Fork’undan sonra yükselişin devam etmesini bekleyen ETH yatırımcıları hafta içinde hesapta olmayan satışlarla karşılaştı.

  10 Ağustos ila 16 Ağustos tarihleri arasında Ethereum fiyatını etkileyen önemli gelişmeleri ve fiyat hareketlerini özel haberimizde bulabilirsiniz. 

  10 Ağustos Salı Ethereum Borsa Özeti 

  Lider altcoin Ethereum, haftaya pozitif görünümde başlamasına rağmen yatırımcılarını ve destekçilerini yatırımcılarını şaşırtan bir performansa imza attı. ETH fiyatı 3 bin doları kırdıktan sonra yoluna daha hızlı bir şekilde devam etmesi bekleniyordu. Ancak 10 Ağustos Salı gününde ETH fiyatında yüzde 0.70 oranında gerileme yaşandı ve 3.140 dolardan günü kapadı

  ABD’de 1 trilyon dolarlık altyapı kanun tasarısında yer alan ve üzerinde uzlaşma sağlanan kripto vergi maddelerinin revize edilmiş hali senatoya takıldı. Kripto para sektöründe bir mağlubiyet olarak görülen bu teklifin reddedilmesinde Alabama Senatörü Richard Shelby’nin itirazı etkili oldu. 

  Kripto para piyasası genelinde düşüşe neden olan bu gelişmenin üzerine Ethereum liderliğindeki DeFi endüstrisi büyük bir saldırı haberiyle sarsıldı. Çapraz zincir merkeziyetsiz finans platformu Poly Network'ü hack'leyen saldırgan yaklaşık 600 milyon dolarlık kripto para çalmayı başardı.

  11 Ağustos Çarşamba Ethereum Borsa Özeti

  İnişli çıkışlı bir grafik çizen Ethereum fiyatında yatırımcılar yönün belirlenmesi konusunda sabırsız olmalarına rağmen henüz sonuç alınamadı. Konsolide olmaya devam eden ETH fiyatında çarşamba gününde yüzde 0.73 oranında artış olması, dünkü kayıpların hepsini sildi. Böylelikle günün sonunda 3.163 dolar seviyesinden işlem gören ETH fiyatı yeniden hafta başındaki seviyesine gelmiş oldu. 

  Kripto para veri analizi platformu CryptoQuant'ın CEO'su Ki Young Ju, piyasaya ciddi sayıda yeni katılımcı girmesinin Ethereum'un ciddi bir düşüş yaşamasına sebep olabileceğini belirtti. Usta analist, daha önce de benzer açıklamalar yapmış ve yatırımcıları yanılttığı gerekçesiyle kripto para topluluğundan özür dilemişti.

  SEC’e resmi başvuruda bulunan ve yönetimi altında 400 milyar dolardan fazla varlık bulunduran Neuberger Berman şirketi, Ethereum adımıyla dikkat çekti. Dev şirket, müşterilerinin Bitcoin ve Ethereum türev ürünlerine yatırım yapabilmesi için kripto para fonu oluşturduğunu açıkladı.

  12 Ağustos Perşembe Ethereum Borsa Özeti

  Kripto para piyasasının genelinde görülen düzeltme hareketleri Ethereum fiyatında da etkili oldu. Lider altcoin fiyatı güne yükseliş sinyalleriyle başlasa da kısa sürede ibre tersine döndü. Perşembe gününde yüzde 3.79 oranında düzeltme gören ETH fiyatındaki gerileme devam etti ve 3 bin dolar üzerinde tutunmayı başardı. Bu gelişme ETH alımlarındaki iştahı da arttırdı. 

  Ethereum ağında geçen hafta EIP 1559 ile işlemler için ödenen ücretlerin dolaşımdan çıkarıldığı bir ücret yakma mekanizmasının devreye alınmasıyla birlikte yaklaşık 30 bin Ether yakıldı. Son 1 haftada mevcut fiyatlara göre 100 milyon dolarlık ETH yakılması yatırımcıların alım iştahını kabarttı. Analistler de bu gelişmenin ETH fiyatına olumlu yansıyacağını belirtti. 

  Anonim kripto para analistleri, ETH grafiğinde uzun vadedeki düşen trend hareketinden sonra oluşturduğu alçalan takoz formasyonu kırılıp hedeflerini aldığını söyledi. ETH fiyatında ana destek seviyelerinin düzeltme hareketi başlar ise 2607 ile 2433 ana destek seviyelerinden alım fırsatı takip edilebileceği belirtildi

  13 Ağustos Cuma Ethereum Borsa Özeti

  En büyük ikinci kripto para birimi Ethereum’un hafta başından beri kendisinden beklenen yükseliş performansını ortaya koyamaması kafalarda soru işareti yarattı. Ancak 13 Ağustos tarihinde yeterince gerileyen ETH fiyatında beklenen ralli nihayet gerçekleşti. Bu rallinin hız kazanmasında kripto para basınında yer alan haberlerin de etkisi büyük oldu.

  13 Ağustos Cuma gününde ETH fiyatı yüzde 9.16 oranında değer kazandı. Kripto para piyasasında özellikle altcoin fiyatlarında görülen bu yükseliş dalgası ETH yatırımcılarının da yüzünü güldürdü. Ether fiyatı bu gelişmenin ardından 3.322 dolar seviyesine kadar tırmandı.

  ABD teknoloji borsası Nasdaq'ta listelenen bir teknoloji şirketi olan Powerbridge Technologies, küresel ölçekte Bitcoin ve Ethereum madenciliği yapacağını duyurdu. Çin merkezli şirketin duyurusunun ardından hisselerinde yüzde 40'lık müthiş bir artış yaşandı. Benzer şekilde ETH fiyatında da ciddi oranda artış gelmesi yatırımcıları sevindirdi. 

  ETH fiyatının ralli yapmasında ETH fonu yatırımı haberi de etkili oldu. Finans dünyasında yönetimi altında 50 milyar doların üzerinde varlık bulunan yatırım şirketi Ark Invest, Grayscale’in Ethereum fonundaki pozisyonunu yükseltti. Fondaki en büyük üç pay sahibinden biri olan şirket, hisselerini 82 bin 867 artırarak 721 bine yükseldi. Mevcut fiyatlarla bu miktar, 21 milyon dolara denk geliyor. 

  14 Ağustos Cumartesi Ethereum Borsa Özeti

  Dünkü yükselişin devam etmesini bekleyen ETH yatırımcıları hafta sonunda beklemedikleri bir düzeltme yaşadı. ETH fiyatı böylelikle bir yükseliş ve bir iniş yaşayarak hafta sonuna doğru testere dişlisi şeklinde grafik çizdi. ETH fiyatındaki kayıpların yüzde 1.74 oranına geldiği cumartesi gününün kapanışında 3.254 dolarlı seviyeler görüldü.

  Dünyanın en zengin ülkelerinden biri olan ve kripto paralardaki regülasyonlar sebebiyle Asya'nın kripto merkezi olarak görülen Singapur’dan gelen haberler şaşırttı. Singapur'da yapılan bir ankete göre ülkede en popüler kripto para Ethereum olurken ikinci sırada ise Bitcoin yer aldı. 

  Bu gelişme ETH destekçileri tarafından büyük ilgi görürken bazı analistler de olumlu yorumlarıyla dikkat çekti. Deneyimli analistler Ethereum cephesinde yaşanan ileri güncellemeler sonucunda ilerleyen zamanlarda Bitcoin’e çok daha zorlu bir rekabet yaşatabileceğini söyledi

  15 Ağustos Pazar Ethereum Borsa Özeti 

  Haftanın son işlem gününde kripto para piyasasının genelinde yükseliş hareketleri hız kazandı. Ethereum fiyatı yüzde 1.35 oranında artarken yeniden 3.308 dolara ulaştı. Bu gelişme yatırımcıları yeni yükseliş hareketleri konusunda heyecanlandırdı. 

  Blockchair’e göre, en son 23 Mayıs’ta görülen ETH ağındaki ücretler de mevcut durumda 20 dolar civarına yükselmeye başladı. ETH ağındaki ortalama gas fiyatı da 62,55 gwei’ye yükseldi. Bu durumda, DeFi protokolleri gibi diğer uygulamaları kullanırken, yüksek aktivite, tıkanıklık dönemlerinde ve işlemlerinin hızlı bir şekilde işlenmesini gerektirdi. 

  16 Ağustos Pazartesi Ethereum Borsa Özeti

  Yeni haftanın ilk işlem gününde ETH fiyatında yine düşüş sinyalleri ağır bastı. Yükseliş için yeterli desteği bulamayınca satış baskısıyla karşılaşan Ethereum, yüzde 4.87 oranında bir değer kaybı yaşadı. Bu gelişmenin ardından ETH fiyatı 3.147 dolara kadar inince son 7 gündeki kazançların neredeyse tamamı geri verilmiş oldu.

  Kripto para sektör temsilcilerine göre Bitcoin en değerli kripto para olarak kabul edilirken, Ethereum kurumsal bir değer olarak kabul görüyor. Ethereum bir Proof-of-Stake (PoS) blockchain modeline doğru ilerlerken, analistler Ethereum’un geleceğinin oldukça parlak olduğunu ifade ediyor.

  Ünlü makro analisti Natasha Che, Ethereum’un risksiz bir varlık sınıfı olarak nasıl ortaya çıktığını açıkladı. Tecrübeli analist ETH’nin yeni devlet tahvili olma potansiyeline sahip olduğunu vurgularken, Hisse Kanıtı (PoS) Ethereum blok zincirinin baskın blok zinciri olacağını belirtti.

  Benzer Başlıklar

  Daha Fazla Yükle