Kripto Para

Uniswap v3 güncellemesi geliyor! İşte yeni özellikler

  Kripto para dünyasının en popüler merkeziyetsiz borsalarından biri olan Uniswap (UNI) platformunda üçüncü versiyon güncellemesi yapılacak. Güncellemeye çok az bir zaman kala Uniswap V3 ile öne birlikte gelen özellikler de merak konusu oldu…

  Uniswap (UNI) v3 geliştirmesi sayesinde likiditeyi daha da ileri götüren ve alım satım riskini azaltan özellikler, merkeziyetsiz borsa kullanıcılarına sunulacak. Geçtiğimiz yıl aynı dönemlerde 2. sürümüne yükseltilen Uniswap (UNI) yeniden platformun 3. sürümüne geçiş için düğmeye bastı.

  Protokolün yayınlamayı hedeflediği 3. sürüm ile birlikte gelen özellikler de kullanıcıların dikkatini çekti. Bu güncelleme, kullanıcılara sağladıkları likidite üzerinde daha fazla kontrol vermeyi amaçlarken, daha riskli işlemler için daha fazla avantaj sunacak. Merkeziyetsiz borsa (DEX) kullanıcıları yakın zamanda gerçekleşecek 3. sürüm güncellemesini sabırsızlıkla beklemeye başladı.

  Uniswap Borsasında Güncelleme Hazırlığı

  Kullanıcıların Ethereum ağı üzerinden çalışan tokenları takas etmelerini sağlayan en popüler Ethereum tabanlı DEX olan Uniswap gelişmeyi sürdürüyor. Uniswap’in kendi platformu bir AMM olarak tanındığı için emir alıp satmak yerine varlıkları fiyatlandırmak için algoritmalara güveniyor.

  Kripto para dünyasında oldukça popülerlik kazanan bu platformun kullanıcıları, sahip oldukları tokenları kilitleyerek DEX üzerinde likidite sağlayabiliyorlar. Diğerleri de tokenları ödünç alabiliyor ve likidite sağlayıcılarına faiz ödemesi yapabiliyor. Uniswap v3 güncellemesi ile en esnek ve en verimli tasarlanmış AMM olmak amaçlanıyor.

  Uniswap v3 ile Gelen Yeni Özellikler

  Uniswap, otomatikleştirilmiş piyasa yapıcıları, geçmişte tüm likidite sağlayıcılarının aynı stratejileri paylaşmasını ve 0’dan sonsuza kadar sermaye yatırmasını zorunlu kılmıştı. Yeni güncelleme ile gelen özelliklerden olan Concentrated liquidity sayesinde, yatırımcılar sonuçlara ulaşmak için hat üzerine çok fazla sermaye koymak zorunda kalmayacak.

  Ayrıca v3 ile birlikte platforma daha fazla ücret katmanı eklenecek. Bu sayede traderlar, bir işlemin başlatıldığı ve yürütüldüğü zaman arasında fiyatları değiştirmeye meyilli olan değişen varlıklarla işlem yaparken risk seviyesini belirleyebilecek. Son olarak da fiyatın güncel olmasını sağlayan ve bu sayede kötü veriler tarafından yanma riskini azaltan kolay ve ucuz oracle’lar tanıtılacak.

  Benzer Başlıklar

  Daha Fazla Yükle