Kripto Para

Haftalık En Çok Kazandıran Altcoinler 15 – 22 Mayıs 2021

  Kripto para piyasasında sert düzeltme hareketlerinin peş peşe görüldüğü haftada yatırımcılar büyük endişe ve korku yaşadı. Piyasa değerine göre en büyük ilk 10 kripto para birimi fiyatlarında hızlı düşüşler görülürken, piyasada bazı projeler de haftalık bazda yükseliş gösterdi. 

  15 ile 22 Mayıs tarihleri arasında blockchain dünyasında projesi ile öne çıkan kripto para birimlerinin yatırımcılarına kazanç sağladığı haftanın yıldızlarını özel haberimizden takip edebilirsiniz.

  Celsius (CEL)

  Haftanın en çok kazandıran altcoin projeleri arasında Celcius (CEL) öne çıktı. Stablecoin’lerin listede ön sıralarda yer aldığı haftalık grafiklerde yatırımcısını en çok sevindiren altcoinlerden biri CEL oldu. Nisan ayından bu yana azalan bir  direnç çizgisinden çıkan CEL, direniş hattını destek olarak doğrulamak için yükseliş yaşadı.

  Son olarak 19 Mayıs tarihinde iki kere destekten dönen CEL fiyatı kripto para uzmanlarının da dikkatini çekti. Uzmanlar, önümüzdeki dönemdeki hedefleri en son düşüşte harici bir Fib geri çekilmesi kullanılarak açıkladı. 

  En popüler kripto para borsalarından OKEx, bu ay Celsius Network’ün CEL tokenını kullanıcılara listeledi. Bu duyurunun ardından onu hızla genişleyen borç alma ve borç verme protokolünü desteklemek için en önemli borsa haline getirdi. Celsius Network'ün yarım milyon kullanıcı ve 10 milyar dolarlık kripto varlıkları kontrolünde bir kilometre taşına ulaşmasıyla geliyor. 

  Solana (SOL)

  Projesi ile öne çıkan altcoinlerden Solana (SOL), tüm zamanların en yüksek fiyatı olan 58.38 dolar seviyesine ulaştığı 18 Mayıs'tan beri aşağı doğru hareket ediyor. MATIC'e benzer şekilde, düşüş eğilimi gösteren bir grafik çizmesine rağmen SOL yatırımcılarına haftalık bazda kazandırmaya devam etti.

  20 Mayıs Perşembe günü Coinbase, deneyimli ve profesyonel yatırımcılar için ticaret platformu Coinbase Pro'da Solana için destek başlattığını duyurdu. Coinbase Pro’da listelenmeye başlayan SOL fiyatı hızlı bir şekilde yükseliş hareketi gösterdi

  Solana, Cenevre merkezli Solana Vakfı tarafından sürdürülen yeni, yüksek performanslı, izinsiz bir blok zinciri uygulayan açık kaynaklı bir projedir. Bu sebeple özellikle altcoin yatırımcılarından büyük destek gören Solana, piyasada yaşanan düşüşe rağmen iyi denilebilecek performans gösterdi. 

  Solana protokolü, Multicoin Capital, Slow Ventures, Foundation Capital, 500 Startups ve Abstract Ventures gibi yatırımcılar tarafından desteklenen Solana Labs tarafından oluşturuldu. Anatoly Yakovenko, Solana'nın yaratıcısıdır ve Greg Fitzgerald ana mimarıdır. Coinbase kripto para borsasında listelenen Solana, altcoin yatırımcılarının yeni gözdesi haline geldi. 

  Ağ üzerinde yapılan iyileştirmeler yatırımcıların da dikkatinden kaçmıyor. Solana ve akıllı sözleşme platformları NEAR ve Cosmos dahil olmak üzere diğer blok zinciri ağları arasında birlikte çalışabilir köprüler oluşturmaya yardımcı olacak yeni bir hash işlevi ekliyor. Kripto para analistleri SOL fiyatında yükseliş trendinin devam etmesini bekliyor. 

  Polygon (MATIC)

  16 Nisan tarihinden beri hızla artan Polygon (MATIC) fiyatı yatırımcıların dikkatini çekmişti. Zamanla artış parabolik hale geldi ve token 18 Mayıs'ta tüm zamanların en yüksek fiyatı 2.70 dolar seviyesine ulaştı. Bu gelişmeler altcoin yatırımcılarının da MATIC taleplerini arttırdı.

  Kripto para uzmanları MATIC fiyatında yaşanan sıçramaya rağmen, önceki yukarı doğru hareket, tamamlanmış beş dalga gibi göründüğünü belirti. Bu nedenle yükseliş eğiliminin sona ereceğini düşünen analistlere rağmen MATIC fiyatı haftanın en çok kazandıran altcoin projelerinden oldu.

  Ethereum kullanıcıları ve geliştiricileri için Polygon'u (eski adıyla Matic olarak biliniyordu) kullanmanın en büyük cazibelerinden biri, Ethereum ile uyumluluğudur. Poligon Ağında verilen MATIC coinler, Ethereum Sanal Makinesi ile uyumlu olduğu için ilgi görüyor. Ethereum’un zayıf yönleri ortaya çıkmaya başladıkça, birçok uygulama ölçeklenebilirlik ve düşük maliyetli işlemler için Polygon’un katman 2 çözümlerine birlikte güvenmek için Ethereum'un ötesine geçti.

  Aave, Curve Finance, Augur ve UMA gibi büyük DeFi projeleri Polygon Network üzerinde çalışıyor. Şubat 2021'de proje Polygon olarak yeniden markalanmasının ardından hızlı bir yükseliş trendi gerçekleştirerek dikkat çekti. Yeni ismine kavuşan projenin, toplamalar ve diğer blok zincirleri gibi diğer ölçeklenebilirlik çözümlerine yönelik devam eden genişlemeyi yansıtması amaçlanıyor.

  Helium (HNT)

  Altcoin piyasasında büyük ilgi toplayan Helium (HNT), aktif düğüm sayısı arttıkça ve topluluk önemli yönetim kararları almaya başladıkça yatırımcılarına kazanç sağlamaya devam ediyor. Helium, düşük güçlü kablosuz cihazların birbirleriyle iletişim kurmasına ve düğüm ağı üzerinden veri göndermesine izin vermek için tasarlanmıştır.

  Merkezi olmayan, blok zinciri destekli bir ağ olarak öne çıkan Helium ağının yerel kripto para birimi de HNT tokendir. Özellikle altcoin yatırımcılarından büyük ilgi gören HNT'nin sürekli büyümeye hazır olmasının üç nedeni dikkat çekiyor. Bunlar; düğüm ağının artan boyutu ve kapsamı, pasif gelir için bir düğüm çalıştırmanın kolaylığı ve Helium'un aracılık ettiği artan sayıdaki ortaklıktır.

  Helium, 2013 yılında Amir Haleem, Shawn Fanning ve Sean Carey tarafından, kablosuz Nesnelerin İnterneti (IoT) cihazlarının iletişim yeteneklerini geliştirmek için özel olarak tasarlanmış bir "Halk Ağı" oluşturmak amacıyla kuruldu. Projesi ile öne çıkan bu kripto para birimi, piyasada sert düzeltme hareketleri görülmesine rağmen yatırımcısını korumayı başardı. 

  Ankr (ANKR)

  Haftanın öne çıkan altcoin projelerinden olan Ankr (ANKR), tüm zamanların en yüksek fiyatı olan 0.21 dolara ulaştığı 28 Mart'tan beri düşüyor. Buna rağmen kripto para piyasasında yaşanan sert düzeltme dalgasında toparlanma belirtileri göstermesi kaçınılmaz oldu. Bu süreçte, düşüş azalan bir paralel kanalı takip etti.

  Ankr, tek tıklamayla düğüm dağıtımı ve yönetimi için dağıtılmış, çoklu bulut blok zinciri altyapısı sunarak "Web 3.0" a erişimi kolaylaştırıyor. Bir altyapı platformu ve pazar yeri olarak proje, kullanıcılara blok zinciri ağları ve DeFi uygulamaları için kolay bir yol sunmayı amaçlıyor. Coinbase kripto para borsasında listelenen ANKR geniş bir yatırımcı kitlesine sahip olmasıyla dikkat çekiyor. 

  Blok zinciri düğümlerini dağıtmak, kodlamayan yeni kullanıcılar veya kullanıcılar için zordur ve Ankr düğüm pazarı devreye girer. Kullanıcıların, herkese açık blok zincirleri ve DeFi protokolleri için tek tıklamayla bir API çözümü aracılığıyla blok zinciri düğümlerini dağıtmalarına olanak tanır.

  ANKR platformdaki ödemeleri kolaylaştırmaya ve küresel olarak bir ağ ağını ölçmeye yardımcı oluyor. Son dönemde yaşanan sert düzeltme hareketlerinde projesi güven veren altcoinlerden biri olan ANKR bu sayede yatırımcısına kazandırmayı başardı. Haftanın en verimli grafik çizen kripto para birimlerinden biri oldu. 

  Benzer Başlıklar

  Daha Fazla Yükle