Ethereum fiyatını etkilemesi beklenen CME Group mercek altında

  Önde gelen türev borsası CME Group, 8 Şubat’ta vadeli Ether işlemlerini devreye alacak. Bitcoin’in geçmiş dönemdeki rallisini sonlandırmasıyla ünlü CME Group’un bu hamlesi Ether yatırımcılarını meraklandırdı…

  Dünyanın en büyük türev borsalarından biri olan CME Group, 2017 Aralık tarihinde vadeli Bitcoin işlemlerini açma kararı almıştı. Kripto para piyasasının önde gelen isimleri, geçmişteki bu hamlenin Bitcoin boğa koşusunu bitiren gelişme olabileceğini söylediler. Bu söylentiler dolanırken, CME Group’un şimdi de Ethereum vadeli işlemlerini açma kararı alması büyük bir tartışma başlattı.

  Ethereum bu kararla birlikte şubat ayının ikinci haftasından itibaren CME Group’ta listelenmeye başlayacak. Edinilen son bilgilere göre her bir sözleşmenin en az 50 adet Ether’a dayanacağı biliniyor. Teslimatı itibari para ile yapacak olan sözleşmelerde Bitstamp, Coinbase, Gemini, itBit ve Kraken gibi önde gelen kripto para borsaları bulunuyor. 

  JPMorgan Analistleri Fiyatta Düşüş Bekliyor

  Sözleşmelerin bu borsaların fiyat endeksi baz alınarak belirleneceği açıklandı. Ancak kripto para yatırımcıları tüm bu hazırlıkların Ethereum fiyatlarını nasıl etkileyeceğini merak etmeye devam ediyor. Nikolaos Panigirtzoglou öncülüğündeki JPMorgan analistleri, paylaştıkları son raporlarında bu konuyla ilgili görüşlerini açıkladılar. 

  Dünyanın önde gelen yatırım bankalarından JPMorgan uzmanları, Ether fiyatının bu gelişmeden olumsuz yönde etkilenebileceğini düşünüyor. Nikolaos Panigirtzoglou, CME Group’un listeleme girişiminin ETH fiyatı için düşüş trendi başlatabileceğini söyledi.

  Ethereum Fiyatı Ne Olacak?

  Bu kritik tarihten önce bin 750 doların üzerine kadar tırmanan Ethereum fiyatı yeni bir rekor tazeledi. Kripto para piyasalarında bazı önemli isimler, Ethereum’un bu gelişmelerden olumsuz etkilenmeyip fiyatını daha da yukarı taşıyacağını düşünüyor. Bunlar arasında yer alan Gemini kripto para borsasının kurucusu Tyler Winklevoss şunları söyledi: “Ether fiyatı artık (yüzlerce değil) binlerce dolar üstünden hesaplanacak. Sonraki durak 2 bin dolar.” 

  Vijay Ayyar da Ethereum fiyatında boğa koşusunun devam edeceğini tahmin eden ünlü isimler arasında yer alıyor: Büyük yatırımcıların vadeli işlem yapmak istediğini biliyoruz. Artık bunu CME Group üzerinden yapabilecekler. Bitcoin’in 40 bin dolara çıktığını gören akıllı yatırımcılar çoktan Ether’a geçiş yapmaya başladı.”

  Benzer Başlıklar

  Daha Fazla Yükle